Yüze Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde lazer ameliyat teknolojisi ile göz kusurları giderilmeye çalışılmaktadır. Her göz kusuruna sahip insanların ameliyat olması söz konusu değildir. Ameliyat için belirli kriterlere sahip olmanız gerekir. Bazı insanlar uygun göz yapısına sahip olsalar bile ameliyat olmak istemezler. Bu ve benzeri birçok sebepten dolayı gözlük kullanımı ve gözlük seçimi devam etmektedir. Artan cam ve çerçeve teknolojisi ile çok farklı gözlük modelleri her sene bir moda rüzgârı edasıyla kullanıcılara sunulmaktadır.

Kadınlarda yüz şekline göre gözlük seçimi

Yüze göre gözlük seçimi için çeşitli ölçütlere dikkat etmemiz gerekiyor. Erkek olsun bayan olsun tüm bireyler gözlük alırken gözlüğün saplarının şakaklardan baskı yapmamasına dikkat etmeliler. Aynı zamanda gözlüğün, kulak arkasının sıkmaması, buruna tam oturması ve bugünkü yazımızda değerlendireceğimiz yüz yapımıza uygun olması gerekir.

Kadınlarda yüze göre gözlük seçimi

Yüz tipine göre gözlük seçimi bayan

Oval yüz: Bayanlar için yumuşak köşeleri olan ve şakağa doğru yükselen kare şeklindeki çerçeveler oval yüzlere özellikle yakışır. Yüze göre gözlük seçimi bu duruma göre yapılmalıdır. Yuvarlak yüz: Yuvarlak yüze sahip insanlarda çerçevelerin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir. Yüksek şakaklı çerçeveler daha uzun bir yüz etkisi vereceği için tercih edilebilir. Kaş çizgili çerçeveler de gözü çekik gösterir bu çekiklik de yüzün daha uzun görünmesini sağlar. Elmas şekilli yüz: Geniş ve yüksek elmacık kemikleri ile dar bir alın ve çenenin olduğu yüz tipine elmas şekilli yüz denir. Gözlük seçimi için oval çerçeveler yüzün kenarlarını yumuşatır; yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveler de aynı etkiyi yaratabilir. Oval ya da yumuşak kıvrımlı kare çerçeve seçilebilir.

Yüz tipine göre gözlük seçimi erkek

Kare yüz: Geniş bir alnın ve elmacık kemiklerinin olduğu yüz tipidir. Bu yüz tipine sahip insanlarda yumuşak, kıvrımlı çerçeveler seçilmelidir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır. Uzun yüz: Yüzün en geniş yerinden daha geniş olmayan bir çerçeveyle yüzün olduğundan daha geniş ve kısa görünmesi sağlanabilir. Bu tip yüzde yuvarlak ve kare çerçeveler çok başarılıdır. Üçgen yüz: Göz bölgesi vurgulanarak yüzün alt kısmındaki vurgu azaltılmalıdır. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bu dengeyi sağlamakta yardımcı olabilir. Alt çerçevesi olmayan metal modeller de deneyebilirsiniz.

Erkeklerde yüze göre gözlük seçimi

Yüze göre gözlük seçimi

Erkeklerde gözlük seçimi de yukarıdaki parametrelere uygun olarak yapılmalıdır. Ancak erkekler için tercih edilecek modellerin hem renk hem de şekil olarak erkeğe uygun olacak nitelikte olması gerekir. Firmalar bunun için yüz şeklini de dikkate alarak erkek – kadın ayrımının yapıldığı gözlükler üretmektedirler. Yeni yerler görmek yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız seyahat kategorisindeki yazıları inceleyin.

Gözlük seçimi nasıl yapılır

https://youtu.be/rNeONX8dzcc\u0026pp=ygUuWcO8emUgR8O2cmUgR8O2emzDvGsgU2XDp2ltaSBOYXPEsWwgWWFwxLFsxLFyPw%3D%3D
5/5 - (44 votes)

  1. yıldırım: Bir türlü yüzüme uygun gözlük seçemedim .Yazınız çok faydalı oldu.Teşekkürler. Reply
  2. Esin: Gözlük seçmek gerçekten zor iş.Ancak gözlükcüde deneyerek yüzünüze uygun olanı seçebilirsiniz. Reply
  3. Anonim: Uzun Yüzler için Gözlük Seçimi. Uzun yüzlüler için yüzün en geniş kısmı genişliğinde geniş gözlük kullanmaları gayet şık gösterecektir.Enine uzun hatlı gözlükler, boyuna kısa hatlı gözlükler kullanmalıdır. Daha anlaşılır olması için, kare çerçeveler ya da yuvarlak çerçeveli gözlükler kullanabilirler. Reply
  4. Anonim: Reply