Yürüteç Hakkında Annelerin Bilmesi Gereken 4 Soru

Bebeklerin ilk adımları aileleri tarafından unutulmaz bir deneyim olarak hatırlanır. Bebeklerin yürümeye başlaması için genellikle motor hareketler dediğimiz vücudun olgunlaşmasına ve çevreye bağlı olarak gelişen hareketlerdeki düzen ile mümkündür.Bunun için bebeklerin 12. ayını doldurmuş olması beklenir. 12 ay öncesinde de yürümeye başlayan bebekler varsa da bunlar istisna olarak kabul edilir. 12 ay ile 18 ay arasındaki dönemde bebek yürümeye başlamamışsa bir doktora götürmekte fayda vardır.

Yürümeye erken başlayan bebekler genellikle öncesinde dik oturan, iyi emekleyen bebeklerdir. Yürüteç, bebek sağlığı için faydalı mı zararlı mı sorusu herhalde gündemden hiç düşmemektedir.

MUTLAKA OKUYUN:  Annelere Tavsiye Niteliğinde En İyi Bebek Müzikleri
yurutec-kac-aylikken-kullanilir
Yürüteçler kaç aylıkken kullanılır

Yürüteç kaç aylıkken kullanılır?

Yürüteçler genellikle 6 -16 aylık bebekler için kullanılmaktadır. Bu dönemlerde bebeklerin hareketli olduğu ve ilgi beklediği dönemler olarak kabul edilir.Dolayısıyla bebekler etrafını tanımak, hareket etmek, oyun oynamak isterler. Bu isteklerini aileleri genellikle yürüteç alarak giderirler.

Bebek yürüteci alırken nelere dikkat edilmeli?

Bebek yürüteçler genellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Buna rağmen “Ben bebeğim için ilk adım yürüteci almak istiyorum.” Düşünceniz varsa kaliteli malzemelere sahip, kanserojen madde içermeyen, güvenlik seviyesi yüksek ve bebeğinizin kilosuna uygun bir yürüteç seçmekte fayda vardır.

MUTLAKA OKUYUN:  Bebeğin Zeka Gelişimi için Akla Takılan 3 Soru
bebek-yurutecleri-hakkinda-merak-edilenler
Bebeklerde yuruteçler hakkında merak edilenler

Bebekler için yürüteçler zararlı mı?

Bebeklerin yürüme aşamasına gelinceye kadar sağlıklı olmasını istiyorsanız yürüteci kullanmamanız gerekir. Yürüteçler, doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.Çocuğunuzun yürümesi için özgüven kazanması, kaslarının gelişmesi ve çevresel faktörler etkilidir. Yürüteç kullanan bebeklerde ciddi sağlık problemleri gözlemlenebiliyor.

Bebekler, henüz yer çekimine karşı koymaya hazır halde olmadıkları için yürüteç sebebiyle ileride omurga rahatsızlıkları yaşayabilir. Ayak yapısı hazır olmadığı için ayakta birtakım bozulmalar gözlemlenebilir.

Bebekler yürüteci kullanırken aslında tam basmazlar, yürümeyi taklit değil yürüteci ittirme şeklinde kullanmak, ayaklarının ucunda yürüme problemini ortaya çıkaracaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  10 Aylık Bebek Yemekleri ve Tarifleri

Ayrıca bebekler yürüteçle evin her yerinde dolanacakları için ev kazalarına da davetiye çıkaracaklardır. Kafa travmaları, çarpmalar yürüteç sebebiyle yaşanan sağlık sorunlarındandır.

Yürüteç erkek bebeklere zararlı mı?

Özellikle erkek bebeklerin yürüteçle yumurtalıklarına yük bineceği için bu aracı kullanmaları daha da sakıncalı hale gelmektedir.

Bu konuda çok ısrar eden, çocuğunun çok hoşuna gittiğini söyleyen ailelere günde 10 dakikayı geçmeyen ve 8. Aydan sonra yürütece binme şartları konabilir.

Yürüteçler hakkında bilmeniz gereken videolu anlatım


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x