Yılbaşı Kutlaması Yapmamanız için 5 Sebep

Yılbaşı kutlaması Türk örf adet ve geleneklerinde yer almayan bir uygulamadır. Hristiyanların Noel olarak kabul ettikleri ve 24-25 Aralık’taki kutlamaların devamı olarak yılbaşı gecesinde de yapılan bazı etkinlikler dinimiz tarafından da haram kılınmıştır.Yılbaşı ile Noel’i birbirinden ayırmak gerekir. Noel Hristiyanlarca dini bir bayram olarak kabul edilmektedir ve kendi inanışlarına göre bu bayramı kutlamaktadırlar. Bir Müslüman Hristiyanlara benzememek adına bu günü kutlamamalıdır.

Yılbaşında çam ağacı süslemek günah mı

Yılbaşında çam ağacı süslemek günah mı

Yılbaşı kutlaması çerçevesinde gerek Batı kültürünün etkisiyle gerekse kendi milli değerlerimize önem vermememiz sebebiyle çam ağacı süslemenin ve bunların altına hediyeler koymanın dinimizce hiçbir geçerli tarafı yoktur.

MUTLAKA OKUYUN:  Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

İşin kesilen ağaç boyutunun olması dışında yapay bir çam ağacı olsa bile bizim kültürümüzü yansıtan bir özellik olmadığı ortadadır.Bazı tarihçilerin ifade ettiği çam ağacı süsleme geleneğinin Türk kültüründe de var olduğu tezinin elle tutulur hiçbir gerekçesi yoktur.

“Bir din ve kültür topluluğuna kendini benzetenler onlardan sayılır.”

Hadisini de düşünürsek yılbaşı kutlaması içinde çam ağacı süslemenin dinimizce doğru kabul edilmediğini söyleyebiliriz.Yılbaşında eğlenmek caiz mi

Yılbaşında eğlenmek caiz mi

Geçmiş bir yılı düşünmek, gelen yeni yılın da hayırlı olmasını paylaşmak anlamında -meşru bir çerçevede- yılbaşı gecesi bir araya gelmek elbette sakıncalı olmaz.

MUTLAKA OKUYUN:  Dilekçe Nasıl Yazılır?

Ama başka kültürlerin mukaddeslerini mukaddes saymak ve haram olan işleri işlemek maksadıyla bir araya gelip Noel görüntüsü içinde yılbaşı kutlaması elbette doğru olmaz.

Beynelmilel kültürün kabulleri, bizim inancımızın prensiplerine aykırı olmadıkça problem oluşturmaz ama imanımıza ve inanç ilkelerimize aykırıysa uzak durmak gerekir.

İslam, Kuranî hassasiyete dikkat eden ve meşru olan hiçbir eğlenceye karşı değildir. Bu anlamda yılbaşında içki içmek etrafa zarar vermek zaten dinen haramdır. Haram olan bir fiilin başka bir dine ait kutlamalarıyla birleştirilerek yapılmasıyla olayın vahameti artmaktadır.

MUTLAKA OKUYUN:  Galatasaray Destan Fenerbahçe Efsane-Mehmet Güler Kitap Tanıtımı

Yılbaşında hindi yemek günah mı

Yılbaşında hindi yemek günah mı

Yılbaşı kutlaması diyerek hindi yemek de tıpkı çam süslemek gibi Hristiyan âdeti olduğu için doğru karşılanmamıştır.

Başka zamanlarda yenilen hindi helaldir ve caizdir. Fakat sırf başkalarına benzeme kültürünün tezahürü olan yılbaşı akşamı yenen hindinin doğru olmadığını söylemek gerekir.

Yılbaşında hindi yemek yerine başka yemek ve tatlı fikirleri için yemek tarifleri kategorisine göz atmanızı öneririm.

Aynı şekilde yılbaşında hediyeleşmek de Hristiyan kültürünün âdetidir. Nasıl Batı dünyası bizim dini bayramlarımızda akraba ziyaretleri ve bayramlaşma kültürlerini yapmıyorlarsa, bizim de onlara benzememe adına yılbaşı kutlaması vb. etkinlikleri yapmamamız gerekir.


Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
3
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x