Yetişkinlerde Pişik Tedavisi Yolları

Daha çok bebeklerde görmeye alıştığımız ancak yetişkinlerde de görülebilen pişik hakkında aklına takılanları cevaplamaya çalışacağız. Yetişkinlerde pişik nedenleri ve pişik tedavisindeki doğal bitkisel çözümleri bu yazıda bulabileceksiniz.

Yetişkinlerde pişik nedenleri

Pişik daha çok bebeklere ait bir rahatsızlık gibi görülse de yetişkinlerde de görülebilir. Özellikle yaz mevsiminde ortaya çıkan pişiğin yatalak hastalarda, kilolu kimselerde, hassas ciltlere sahip insanlarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Yetişkinliklerde pişik tedavisi önerilerine geçmeden önce pişiğin nedenlerinden bahsetmek gerekir. Temelde sıcaklık ve terleme ile beraber görülen derideki tahrişe pişik diyoruz. Yetişkinliklerdeki pişik nedenleri şunlardır:
Yetişkinlerde koltuk altı pişik
Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlara karşı aşırı duyarlılık, basur, makat bölgesinin aşırı temizliği ve ıslak bırakılması, kimyasal içerikli mendil kullanımı, , dar kıyafet, sentetik iç çamaşırı, kadın bağı, aşırı kilo, özellikle büyük tuvalet sonrası yetersiz temizlik, kalitesiz tuvalet kâğıdı kullanımı.
Genital bölgede pişik
Yetişkinlerde pişiğin hemen tedavisi gerçekleşmezse bir süre sonra pişiğin olduğu bölgede mantar oluşumu da başlar. Kırmızı benek oluşumu ve derideki pul pul dökülmeler enfeksiyonun belirtileridir. Tedavi için muhakkak uzman bir doktora gidilmeli ve doktorun tavsiyelerine uyularak hareket edilmelidir. Özellikle yaz aylarında pişik bölgesi gün içinde havalandırılmalıdır.
Yetişkinlerde pişik tedavisi
Yetişkinlerde pişik tedavisi sırasında pişik olan bölge nemli olmamalıdır. Pamuklu çamaşırlar arada bir değiştirilmeli ve asla sentetik giysiler kullanılmamalıdır. Yetişkinlerde pişik tedavisi için temel kural erken müdahaledir. Geç kalınmış vakalarda mantar ve enfeksiyonların giderilmesi için yan etkileri fazla olan, kortizon içerikli kremler kullanılmak zorunda kalınır. Bebeklerde pişik nasıl geçer isimli yazımı da okumanızı öneriyorum.

Yetişkinler pişik tedavisi doğal bitkisel çözümler

Yetişkinlerde pişik tedavisi için çok kullanılan bitkisel çözümler şunlardır: Zeytinyağı: Doğal zeytinyağı pişik bölgesinde deriyi hem onarıcı hem de kurumuş bölgeleri hafif nemlendirici bir etkiye sahiptir. Yoğurt: Pişik bölgesinde sürülen yoğurt ile pişik bölgesi rahatlar ve özellikle sürtünme sonucu oluşmuş pişiklerin yanmasını giderir. Hindistan cevizi yağı: Özellikle sabah akşam kullanacağınız Hindistan cevizi yağını üç gün kullandığınızda etkisini gösterecektir.
Pişik tedavisi Hindistan Cevizi yağı
Pudra: çok uzun zamanlardan beri pişik tedavisi için kullanılan pudranın özellikle pişiğin yayılmasını engellediğini söyleyebiliriz. Bunu da pişik olan bölgenin kuru kalmasını sağlayarak yapmaktadır. Lavanta yağı: alerjik etkisi olabileceği için hassas ciltlerde kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Bir iki damla lavanta yağı ile ovulan pişikli bölgenin iyileşmesi hızlanacaktır.

Yetişkinlerde pişik tedavisi videolu anlatım

https://www.youtube.com/watch?v=JDd99c-PTcU
5/5 - (35 votes)
“Yetişkinlerde Pişik Tedavisi Yolları” üzerine bir yorum
Yorum yapın