Yeni Yılda Sigarayı Bırakmak için 5 Sebep

Sigaranın zararları, sigara bağımlılık yapar mı gibi soruların günümüzde çok fazla uzman tarafından dile getirildiğini görmekteyiz. Sigarayı bırakmak birçok sağlık sorununu da geride bırakmaktır.

Sigaranın sağlığa zararları

Sigara kanser nedenlerindendir
Sigaranın insan için birçok zararı vardır. Bakın üç beş dakika alınan duman vücuda nasıl zararlar veriyor:

1. Sigara kanser nedenlerindendir

Sigaranın neden olduğu kanser türleri çok fazladır. Bunlardan bazıları şunlardır: Akciğer kanseri, ağız kanseri, burun kanseri, dudak kanseri, boğaz kanseri, gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri. Meme kanseri hakkında bilmek isteyeceğiniz bilgiler için yazımı okumanızı öneririm.

2. Çocuk solunum yolları rahatsızlıkları

Annesi ve babası sigara içen çocukların altı kat daha fazla solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski taşıdığını biliyor musunuz? Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatürre, anne babaları sigara içen çocuklarda en fazla görülen solunum yolu rahatsızlıklarıdır.

3. Şeker hastalığı

Sigara içmek, vücudun insülin salgılama yeteneğini zamanla yok eder. İnsülin salgılamayan vücut şeker hastalığı ile karşı karşıya kalmıştır.
Sigaranın sağlığa zararları

4. Kangren

Akciğerlerin kapasitesi daraldığı için vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlarda kullanmak zorunda kalır. Bu sebeple kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle ölür. Çoğu zaman ayak parmakları ve ilerleyen vakalarda kollar ya da bacaklar kesilebilir.

5. Menopoz

Sigara içen kadınların en büyük problemlerinden biri erken yaşlanma ve normalden 5-10 yıl daha erken menopoza girmedir. Erken menopoza girmek sadece kemiklerin erkenden erimesi ve incelmesine neden olmaz aynı zamanda psikolojik olarak da kişiyi yıpratır, depresyona girmesine neden olur. Prostat hakkında bilmek isteyeceğiniz önemli bilgiler için yazımı okuyabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için ne yapmalı?

Sigarayı bırakmak için şu yolları izleyebilirsiniz:
Sigarayı bırakmak
a) Sağlık bakanlığından destek alın b) Neden sigarayı bırakmak istediğinizi bir kâğıda yazın ve bunu sık göreceğiniz bir yere asın c) Sigara ile doğmadığınıza göre sigara içmediğiniz zamanlarda ne yaptığınızı hatırlayın. Bu size kendi deneyimlerinizden yararlanma fırsatı sağlayacaktır. d) Satın almadığınız sigara paralarıyla kendinize ödül verin, hediye alın. e) Sigara içme isteği geldiğinde bunu erteleyin, bol su için, derin nefes alın. Unutmayın! Günde bir paket sigara içen birisi en ucuz sigarayı içse dahi yılda 2920 TL aile bütçesinden almış olacaktır. Bu para ile yapacağınız tatilleri, insanları sevindirmek için alacağınız hediyeleri düşünün. Sigarayı bırakmak çok kolay videosu ile sigarayı bırakmanız dileğiyle… https://www.youtube.com/watch?v=_HvkWnq4RKw
5/5 - (50 votes)
“Yeni Yılda Sigarayı Bırakmak için 5 Sebep” üzerine 2 yorum
  1. Sigarayı bırakınca bedeniniz size teşekkür edecek. Nefes alış verişinizin daha da iyileştiğini, daha az nezle ve gribe yakalandığınızı ve çok daha rahat egzersiz yapabildiğinizi fark edeceksiniz….

    Yanıtla
  2. Yeni yıl hedefi; sigarayı bırakmak! Yeni yılda sağlığınıza daha çok özen göstermek, sizce de çok iyi bir hedef değil mi? Her ne kadar bırakması büyük çoğunluk için hayli zor olsa da, sigara ve alkolün genel sağlık üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinir.

    Yanıtla
Yorum yapın