WordPress Nedir, Kurulumu ve Kullanımı Nasıldır?

0

Son yıllarda internet aleminde adını sıklıkla duyduğumuz WordPress hakkında merak ettiklerinizi bu yazıyla sizlerle buluşturmak istedik.

WordPress nedir?

Başlangıcı itibariyle blog siteleri için kullanılan ve bunun için tasarlanan WordPress daha sonra geliştirilerek hemen her alandaki siteler için içerik yönetim programı olarak kullanılmaya başlanmıştır. WordPress’te temelde iki düzenlenebilir içerik bulunmaktadır. Birisi “sayfalar” diğeri de “yazılar” olarak adlandırılır.

Sayfalar, WordPress’in içinde sabit olarak yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse site içerinde sürekli güncellenmeyen hakkımızda, iletişim vb. sayfalar WordPress’in sayfa kategorisinde yer almaktadır. Buradaki bilgiler site kurulumu aşamasında girilir ve genellikle bir daha değişikliğe gidilmez.

WordPress nedir

Her gün ya da düzenli aralıklarla güncellenen ve değişen kısımlar da “yazılar” olarak değerlendirilir. İnternet sayfası açacaklar için WordPress’in tercih edilmesinin bir sebebi de Google tarafından sevilmesidir. Google tarafından yazdığınız yazılar çok hızlı indekslenir ve arama esnasında doğru yaptığınız ayarlarla kısa zamanda Google da önemli bir yere gelir.

WordPress’in kullanım paneli oldukça basittir. Bu sebeple yazı ve resim eklemek çok kolaydır. WordPress’in bizi ilgilendiren önemli özelliklerinden biri de Türkçe dil desteğinin varlığıdır. Bu sayede kontrol paneli ayarlarını rahatlıkla halledebilirsiniz. Güncellemeleri de çabuk alıyor olmanız WordPress’in artılarındandır.

WordPress kurulumu

WordPress’in kurulumu ile de sizi yormayan bir programdır. Kurulum için satın alacağınız bir hosting (sunucu ) hizmeti gerekir. WordPress sayfasından sıkıştırılmış haliyle Türkçe olarak da indirebileceğiniz WordPress’i açın.

WordPress’in kurulumu nasıl yapılır

Dosya içeriğini sunucuya yükleyin. Tarayıcınızın adres kısmına site isminizi girin. ( Daha önceden alan adınızı almış olmalısınız .) site ismini girdiğinizde kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Ekranda çıkacak yönergeleri takip ederek WordPress’i kurabilirsiniz.

Bilgisayarınız yavaşladıysa format atma zamanı gelmiş demektir. Windows 10 format atma nasıl yapılır detaylar için tıklayın.

WordPress kullanımı

WordPress’in kullanımına başlamadan önce kategori belirlemeniz daha doğru olacaktır. Yazılarınızı ya da içeriklerinizi eklerken yazılarınıza uygun kategorileri seçerseniz hem yazılarınızı düzenlemiş olursunuz hem de site ziyaretçileri istedikleri yazılara daha çabuk ulaşmak imkânı sağlamış olur.

WordPress kullanımı nasıldır

İçerik girmek WordPress’te kolay ve zevklidir. Gireceğiniz içeriğin başlığını “başlığı buraya ekleyin” bölümüne yazdıktan sonra alt kısma yazınızı ve yazıya uygun hazırladığınız fotoğrafları ekleyebilirsiniz.

Alt kısımlarda sizi yönlendirecek ve Google aramalarında ön plana çıkmanızı sağlayacak SEO ayarlarını yapmayı unutmayın. WordPress’te bir yazının hangi tarihte ve hangi saatte yayımlanmasını istiyorsanız bunun ayarlamasını da kolay bir şekilde sağ taraftaki panelden yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.