Windows 10 Format Atma Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sizlere Windows 10 format atma en kolay nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

Windows 10 format atma

Windows 10 format atma işleminin sebebi bilgisayarınızdaki virüsleri temizlemek, bilgisayarınızın hızlanmasını sağlamak, sistemle ilgili oluşan hatalardan kurtulmaktır. Anlatacağımız yöntemle siz de servis ücreti ödemeden çok kolay bir şekilde format atabileceksiniz. Günümüzde bazı bilgisayarlarda recovery özelliği vardır.
Windows 10 yükleme
Özellikte notebooklarda yer alan bu özellik sayesinde bilgisayarınızı yedekledikten sonra satın aldığınız ilk güne geri döndürebilirsiniz. Bilgisayarınızda bu özellik varsa format atmaya gerek kalmayacaktır. Format atmaya başlamadan önce bilgisayarınızdaki önemli bilgileri yedeklemeyi ihmal etmeyin. Daha önce kaleme aldığım Aliexpress alışveriş nasıl yapılır yazımı okumanızı öneririm.

Windows 10 format atma resimli anlatım

1) Windows 10 format atma işlemine başlamadan önce bilgisayarı windows kurulum cd’sinden başlatmanız gerekir. Bunun için bilgisayar açılırken F2, F10 ya da delete tuşlarından biri ile bios ayarlarına girin. ( Biosa girme işlemi her bilgisayarda farklı tuşlarla olabiliyor. ) 2) Biosa girdikten sonra boot ayarlarını bulun. Boot ayarlarında bilgisayarın ilk önce hangi alanı kullanarak başlayacağını belirleyeceğiz. Biz cd okuyucuyu en üste getiriyoruz. F10 tuşuna basıp “yes” ile çıkıyoruz. 3) Windows 10 format atma CD’mizi takıyoruz. Press any key to boot from CD or DVD ibaresini görünce herhangi bir tuşa basın. Böylece windows 10 kurulumumuz başlamış olacaktır. 4) Gerekli ön yüklemelerden sonra windows 10 kurulum ekranı gelecektir. Buradaki ayarlamaları yaptıktan sonra “şimdi yükle” butonu ile yüklemeye başlayabiliriz.
5) Lisans anahtarını girin ya da daha sonra girmek için atla bölümünü tıklayın. 6) “Özel gelişmiş” bölümünü tıklıyoruz. 7) Karşımıza disk bölümlendirme ekranı geldiğinde ilk defa windows kuruluyorsa ayrılmamış disk alanı olacak ve tek parça şeklinde karşımıza çıkacaktır.
8) Daha önce windows kurmuşsak ve formatlama yapacaksak birden fazla disk alanı karşımıza çıkacaktır. 9) Hard diskinizi daha önce kaç bölüme ayırmışsanız ve bunları silmek istiyorsanız tek tek silmelisiniz. Sadece windows kurulu bölümü silmek istiyorsanız diğerlerini silmeyin. 10) Öncelikle Sistem Ayrıldı bölümünü seçin, sil’e tıklayın ve tamam’ı tıklayın. Ardından Windows’un kurulu olduğu bölümü seçip, sil’e tıklayın ve tamam’ı tıklayın. Bölümler silindikten sonra ayrılmamış alan çıkacaktır. Ayrılmamış alanın üstüne tıklayın ve Yeni’ye tıklayın. Uygulaya tıklayın. Sildiğimiz disk bölümleri tekrar oluşacaktır. Farklı bir bölümü formatlamak istiyorsak üzerine gelip tıklayarak “biçimlendir” diyebiliriz. 11) Yeni oluşan bölümü seçip, ileriye tıkladığınızda windows 10 kurulumu başlamış olacaktır. 12) Kurulum sonunda ürün anahtarı girmeniz gerekiyor. 13) Microsoft hesabı ile oturum açma bölümünü atlamanızı tavsiye ediyorum.

Windows 10 format atma videolu anlatım

https://youtu.be/KkEYoyc3Smo\u0026pp=ygUoV2luZG93cyAxMCBGb3JtYXQgQXRtYSBOYXPEsWwgWWFwxLFsxLFyPw%3D%3D
5/5 - (11 votes)
“Windows 10 Format Atma Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum
  1. Format atma işlemi bilgisayar kullanıcıların birçoğu için bir eziyet olsa da aslında oldukça basite indirgenmiş bir işlem haline geldi. Windows 10’un içindeki “Sıfırlama” opsiyonundan daha kapsamlı bir sıfırlama isteyen kullanıcılar, UEFI yardımıyla tamamen yeni bir kurulum gerçekleştirerek bilgisayarlarını ilk günkü hallerine kavuşturabilirler.

    Cevapla
  2. 15K subscribers Windows 10 rehber videolarından olan bu videoda herhangi bir usb, cd, dvd veya herhangi bir araç kullanmadan direk Windows 10 işletim sistemi içinden nasıl format

    Cevapla
Yorum yapın