Tül Perde Beyazlatma Nasıl Yapılır?

0

Son dönemde her ne kadar farklı modellerde ve renklerde stor perdeler moda haline gelmeye başlamışsa da tül perde geçmişten gelen kullanımı ve modelleri ile hala çoğu bayanın tercihi olmaktadır. Tül perde için en büyük problem kirdir. Tül perdeler evin içindeki tozlardan, kalorifer ve soba islerinden, sigara dumanından, dışarıdaki tozlardan vb. birçok sebeple kirlenmektedir. Hanımların en fazla sorduğu sorular içinde yer alan “tül perde nasıl beyazlatılır“, “tül perde beyazlatma yöntemleri” hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Tül perde beyazlatma yöntemleri

Tül perdeler için en çok kullanılan rengin beyaz olması da çabuk kirlenmesine neden olmaktadır. Bu sebeple özellikle mevsim geçişlerinde olmak üzere tül perdelerinizi zamanında yıkamanız hem ömrünün uzun olmasını hem de tertemiz bir perdeye sahip olmanızı sağlayacaktır. Yıkamayı geciktirdiğiniz her bir gün sebebiyle kirleri çıkarmak daha da zor hale gelecektir.

Tül perde nasıl yıkanır?

Tül perdeler diğer çamaşırlar gibi yıkanmaz. Belirli kurallara uymazsanız kırışık bir tül perdeyi açmak için çok uğraşırsınız. Tül perdeyi kornişten çıkarıldığı gibi çok fazla kırıştırmadan makineye atmak gerekir.

Tül perde nasıl yıkanır

Makinede 30 derecede hassas yıkamadan hemen sonra da bekletmeden nemli bir şekilde asmamız gerekir. Tül perde için yüksek sıcaklık kumaşa zarar verir. Bu sebeple kesinlikle suyun sıcaklığını artırmayın.

Oldukça pratik bir şekilde ocak nasıl temizlenir merak edenler yazı linkine tıklayabilir.

Tül beyazlatma yöntemleri

Perdeleriniz çok fazla sararmışsa ve uzun zamandan beri perdelerinizi yıkamıyorsanız çamaşır makinesine atmadan önce birtakım işlemlerden geçirmeniz gerekir. Leğene koyacağınız ılık suyun içine Arap sabunu ve çamaşır sodası ekleyin ve bunları suda eritin. Tülleri leğenin içine bastırın.

Tül perde arap sabunu

Suyun içinde yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra suyunu hafifçe sıkarak çamaşır makinesine atabilirsiniz. Dilerseniz tüllerin arasına, bir tülbente sıkıca bağlayıp koyacağınız yumurta kabukları ve durulama esnasında makinenin deterjan gözüne koyacağınız bir çay kaşığı çivit ve bir yemek kaşığı toz şekerle bembeyaz bir tül perdeye kavuşabilirsiniz.

Tül perde için çamaşır sodası

Tül perde üzerinde boncuk tarzı işlemeler varsa bu işlemeler yıkama esnasında zarar görebilir. Bunların zarar görmesini istemiyorsanız bu işlemelerin içe gelecek şekilde makineye konulması gerekir.

Tül perde çamaşır makinesi yıkama

Tül beyazlatmada kullanacağınız bir başka madde de tuzdur. Tuz, tülleri hem temizler hem de tüllerin beyazlamalarını sağlar. Yıkama öncesinde tuzlu suda bekleteceğiniz tülleriniz çamaşır makinesinden çıktıktan sonra tertemiz bir görünüme kavuşacaktır.

Küf lekesi nasıl çıkar merak edenler için harika bir yazı.

Tül perde beyazlatma püf noktaları videolu anlatım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.