Tatil Cenneti Kuşadası Gezilecek Yerler 2020

Kuşadası gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir mekândır. Gelin, Kuşadası gezilecek yerler nereleriymiş beraber bakalım:

a) Güvercin ada

Güvercinada Kuşadası gezilecek yerler

Evliya Çelebi’nin tılsımlı ada olarak nitelendirdiği Güvercin ada, hem kentin sembolü hem de kente ismini veren özelliği ile gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Adanın ortasında bir kale yer almaktadır.

Bu kalenin Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırıldığı rivayet edilmektedir. Ayrıca adanın çevresindeki surlar da 1826 yılında İlyas Ağa tarafından yaptırılmıştır.

b) Kurşunlu Manastırı

Kuşadası Kurşunlu Manastırı

Davutlar’dan 12 km. uzaklıkta ve 600 metre yükseklikte inşa edilen bu manastır, 8. Yüzyıldaki yoğun Hristiyan göçünün sonucunda ibadet ihtiyacından dolayı yaptırılmıştır.

Faydaca’da seyahat kategorisinde gezilecek görülecek yerler ile ilgili birçok farklı bilgi yer alıyor incelemenizi öneririm.

c) Kale Kapısı ve Şehir Surları

Kale Kapısı Kuşadası gezilecek yerler

Kuşadası’nın sembol yapılarından olan kale kapısı günümüzde kentin doğu giriş kapısını oluşturan burçtur. 17. Yüzyılda yaptırılmış olan şehir surları şehrin dışını çevrelemişken günümüzde şehrin büyümesiyle kent içinde kalmıştır.

Bazı bölümleri yıkılmış bazı bölümleri ise hala ayaktadır.

d) Kervansaray

Kuşadası Kervansaray gezilecek yerler

“Kurşunlu han” olarak da bilinen kervansaray 17. Yüzyılda Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kare bir avlu etrafında iki kat sıralanmış mekânlar ve bu mekânların önünde bulunan revaklardan oluşmaktadır.

e) Kaleiçi Camii

Kaleiçi Camii Kuşadası gezilecek yerler

Kuşadası’nın en eski camii olan Kaleiçi Camii, 17. Yüzyılda Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cümle kapısının sedef kakmalı ve geometrik ahşap işçiliği ile yapılan caminin yanında 19. Yüzyılda yaptırılmış bir kütüphane bulunmaktadır.

f) Yılancı Burnu

Kuşadası Yılancı Burcu gezilecek yerler

Gezilecek yerler arasında sahil şeridinde Güvercin ada karşısında yer alan Yılancı Burnu, bir yarım ada şeklindedir. Çevresinde ve kıyıda sular altında kalmış birçok tarihi yapıyı görmeniz mümkündür. Bu tarihi kalıntıların, eski antik kentlerin bir bölümünü oluşturduğu olduğu sanılmaktadır.

g) Hagios Antonios Manastırı

Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde yer alan bu manastır, erken Bizans dönemine aittir. Kalıntılar günümüzde toprak ve bitki örtüsü altında kalmıştır. Bu manastırdan çıkan bazı eserler Miletos müzesine götürülmüştür.

h) Ilıca Tepe

M.Ö iki bin yılına dayandırılan bu tepe, Kuşadası-Söke karayolunun beşinci kilometresinde yer almaktadır. Tepe üzerindeki sur duvarları Kuşadası ve çevresindeki en eski mimari yapılardandır bu sebeple Kuşadası gezilecek yerler listenizde olması gerekir.

Kuşadası Hakkında Diğer Gezi Yazıları

Kaynak : https://blog.biletbayi.com/kusadasi-gezilecek-yerler.html/

5/5 - (78 votes)
“Tatil Cenneti Kuşadası Gezilecek Yerler 2020” üzerine 2 yorum
  1. Kusadasi. Compare Hotel and Accommodation Deals from 100s of Travel Sites at Once. Compare Accommodation Prices. Get The Best Deals for Your Next Hotel Booking.

    Yanıtla
Yorum yapın