Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, sadece tatlılarda süsleme ve aroma verici olarak mı kullanılıyor? Ya da içeceklerimizin lezzetini artırmak için mi tüketiliyor? Tabii ki hayır. Bu mucizevi bitkinin birçok faydası vardır. Gelin hep birlikte ülkemizde çok fazla bilinmeyen tarçının faydaları nelermiş, beraber bakalım.

Tarçının faydaları biliniyor mu

"<yoastmark
Tarçının faydalarını maddeler halinde inceleyelim. Daha sonrasında en altta tarçın kürü hakkında da bilgileri sizlerle paylaşmış olacağız.  
 • Kan şekerini düzenler: Tarçının faydaları arasında en önemlilerinden biri kan şekerini düzenlemesidir. Yapılan araştırmalarda 40 gün boyunca 1-5 gram arası her gün düzenli olarak tarçın tüketen kişilerin kan şekerleri % 24 oranında düşmüştür. Aynı araştırmada kolesterol seviyesinin de %18 düştüğünü göstermektedir.
 • Hafızayı güçlendirir: Tarçının düzenli tüketilmesinin hafızayı güçlendirdiği ve bilişsel fonksiyonları geliştirdiği belirlenmiştir. Özellikle Alzheimer hastalığında kullanıldığında hastalığın yavaşlamasını sağladığını söyleyebiliriz.
 • Kanser tedavisinde kullanılır: Lösemi ve lenfoma hastalarında tedaviye yardımcı ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyici bir etkiye sahiptir.
 • Sivilcelerle savaşır: Antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliklere sahip olan tarçının faydaları arasında sivilce oluşumunu engellemesi de yer alır.
 • Kemiklere faydalıdır: Günde bir bardak çay şeklinde içtiğimiz tarçının kemiklerin güçlenmesinde önemli bir yere sahip olan kalsiyum içermesi sebebiyle kemik gelişimine katkı sağladığını söyleyebiliriz. Kemik ağrılarını gidermek için tarçın yağını ağrıyan bölgemize masaj şeklinde sürebiliriz.
 • Yaşlanmaya karşı savaşır: Tarçının içinde bulunan yedi farklı antioksidan yeni hücre oluşumunu destekler ve cildimizin genç kalmasına yardımcı olur. Günde bir bardak tarçınlı çay içerek genç kalabilirsiniz.
 • Soğuk algınlığında kullanılır: Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde yarım çay kaşığı tarçınla bir çay kaşığı halis balı karıştırarak günde 2-3 kez tüketirseniz soğuk algınlığı ve öksürüğün önlenmesinde ciddi faydalarını görürsünüz.
 • Şişkinlik için tarçın: Midedeki şişkinlik için de günde bir bardak tarçın çayı içmekte fayda vardır.

Tarçın zayıflatır mı

Tarçının faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olmasını da sayabiliriz. Tarçının kanı inceltici bir etkisi vardır. Bu aynı zamanda kan akışının da hızlanmasını beraberinde getirir. Metabolizmanın hızlanması ile kalori harcama hızı ve miktarı da artmaktadır. Diyetlerde tarçın kullanılmasının sebebi de budur ancak tarçın tek başına zayıflamayı sağlamaz. Muhakkak bir diyetisyen eşliğinde ve sporla beraber yardımcı gıda olarak kullanılmalıdır.

Tarçın faydaları İbrahim Saraçoğlu videolu anlatım

https://www.youtube.com/watch?v=owXp_MgLrjY
5/5 - (8 votes)
“Tarçının Faydaları Nelerdir?” üzerine 2 yorum
 1. Tarçının Faydaları Nelerdir is a great article! I learned a lot about the benefits of cinnamon. I didn’t know that it could help with so many different things like diabetes, weight loss, and inflammation. I’m definitely going to start using cinnamon more in my daily life. Thanks for the informative article! 🙂

  Yanıtla
Yorum yapın