Suya Düşen Telefon Nasıl Çalışır?

Akıllı telefon sahipleri, bin bir emek ve araştırma neticesinde satın aldıkları telefonlarının suya düşmesiyle ciddi bir panik ve hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Bu noktada hemen akla suya düşen telefon nasıl çalışır, sorusu gelmektedir. Günümüzde suya dayanıklı telefonlar üretilse de bunların az sayıda ve tatlı suya dayanıklı olduğunu söylemek gerekir. Telefonunuz suya düşünce yapacağınız ilk iş paniğe kapılmamak olmalıdır. Panik halinde yapılacak her işlem telefonunuzun bir daha çalışmamasına neden olabilir. Suya düşen telefon kapanmışsa sakın telaşla “Acaba telefonuma bir şey oldu mu?” diyerek açmaya kalkmayın. Bu telefonunuzun kısa devre yapıp bir daha kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

Suya düşen telefon tamir edilir mi

suya-dusen-telefon-tamir-edilir-mi
Suya düşen telefon tamir edilir mi
Suya düşen telefon genellikle tamir edilebilir. Önemli olan erken müdahale ile bir takım işlemleri gerçekleştirmenizdir. Telefonunuz suya düşmüşse yapacağınız ilk işlem çalışıyorsa derhal kapatıp pilini ve sim kartını telefondan ayırmak olmalı. Çalışmıyorsa da aynı şekilde pilini ve sim kartını telefondan ayırın. Bu kısım önemli zira enerji almayan telefonun kısa devre yapması da mümkün olmayacaktır. İkinci olarak telefonun içinin nemden kurutulması gerekir. Bunun için telefonu, vidalı kısımları hariç ayırabildiğiniz kadar parçalara ayırın. ( Üst kısmını, pil kısmını, kapağını vb. ) Bu işlemin ardından telefonunuzu kâğıt peçete ile iyice kurulayın. Nem kalmasa da peçete ile sarın. Peçete ile sarma işleminde önce elektrikli süpürge ile de nemi uzaklaştırabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken dikkatli olmak gerekir. Özellikle yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürgelerin emiş gücü ayarlanabiliyorsa en düşükten yavaş yavaş artırarak gitmek gerekir.

Suya düşen telefon garanti kapsamına girer mi

suya-dusen-telefon-pirince-koyulur-mu
Suya düşen cep telefonu
Suya düşen telefon garanti kapsamına girmez. Teknik servise gelen cihazların bu şekilde sıvı temaslı olduğunu anlamak zor değildir. Suyla temas eden telefonun metal parçaları 2-3 gün içinde oksitlenmeye başlar. Bu sebeple suya düşen cep telefonu teknik servis tarafından garanti kapsamına alınmaz.

Suya düşen telefon pirinçte ne kadar kalmalı

suya-dusen-telefon-nasil-calisir
Suya düşmüş telefon nasıl çalışır
Suya düşen telefon için pirinç yöntemi, çok sık kullanılan bir yöntemdir. Bunun için, gözle görebildiğiniz sıvıları kuruttuktan sonra cam bir kavanozun içine telefonunuzu koyun, telefonunuzun üzerini pirinç ile doldurun. Güneş alan bir pencere kenarına bırakın. Ve 24 saat bekletin. Bir gün geçtikten sonra telefonunuzu kavanozdan alın. Telefonunuz açılırsa şanslısınız.

Cep telefonu suya düşerse ne yapılmalı videolu anlatım

5/5 - (72 votes)
“Suya Düşen Telefon Nasıl Çalışır?” üzerine 5 yorum
 1. Eğer cihazınız zaten kapalı ise SAKIN AÇMAYIN. Cihaz çalışır durumdayken su ile temas kısa devre yapacağı için cihaza zarar verecektir. Cihazı kapattıktan sonra sim tepsisini çıkarıp, sim kartı telefondan çıkarın. Ardından telefonu sallayarak varsa suyun çıkmasını sağlayın. Adım 2: Bataryayı ve Sim kartını çıkartın

  Cevapla
 2. Eğer cihazınız zaten kapalı ise SAKIN AÇMAYIN. Cihaz çalışır durumdayken su ile temas kısa devre yapacağı için cihaza zarar verecektir. Cihazı kapattıktan sonra sim tepsisini çıkarıp, sim kartı telefondan çıkarın. Ardından telefonu sallayarak varsa suyun çıkmasını sağlayın. Adım 2: Bataryayı ve Sim kartını çıkartın

  Cevapla
 3. Suya düşen telefona ne yapılır sorusunu soran kullanıcılar için oldukça detaylı bir rehber hazırladık. Eğer böyle bir problem ile karşı karşıya kaldıysanız endişelenmenize gerek yok. Öncelikli olarak ekranı ele alıyoruz.

  Cevapla
 4. Telefonu suya düştükten mümkün olduğunca en kısa zaman son çıkarın. Bu hamleniz suyun eller serbest kiti portları, küçük mikrofon deliği, şarj, usb kablo bağlantısı ve telefon üzerindeki plastik kapaklardan sisteme sızmasını engeller. Sudan çıkan telefonu hemen kapatın. Telefonun çalışması kısa devre yapmasına neden olabilir.

  Cevapla
Yorum yapın