Suya Düşen Telefon Nasıl Çalışır?

Akıllı telefon sahipleri, bin bir emek ve araştırma neticesinde satın aldıkları telefonlarının suya düşmesiyle ciddi bir panik ve hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Bu noktada hemen akla suya düşen telefon nasıl çalışır, sorusu gelmektedir.Günümüzde suya dayanıklı telefonlar üretilse de bunların az sayıda ve tatlı suya dayanıklı olduğunu söylemek gerekir.

Telefonunuz suya düşünce yapacağınız ilk iş paniğe kapılmamak olmalıdır. Panik halinde yapılacak her işlem telefonunuzun bir daha çalışmamasına neden olabilir.

Suya düşen telefon kapanmışsa sakın telaşla “Acaba telefonuma bir şey oldu mu?” diyerek açmaya kalkmayın. Bu telefonunuzun kısa devre yapıp bir daha kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.MUTLAKA OKUYUN:  Doğal Kaş Uzatma Yöntemleri

Neler Okuyacaksınız?

Suya düşen telefon tamir edilir mi

suya-dusen-telefon-tamir-edilir-mi
Suya düşen telefon tamir edilir mi

Suya düşen telefon genellikle tamir edilebilir. Önemli olan erken müdahale ile bir takım işlemleri gerçekleştirmenizdir.

Telefonunuz suya düşmüşse yapacağınız ilk işlem çalışıyorsa derhal kapatıp pilini ve sim kartını telefondan ayırmak olmalı.

Çalışmıyorsa da aynı şekilde pilini ve sim kartını telefondan ayırın. Bu kısım önemli zira enerji almayan telefonun kısa devre yapması da mümkün olmayacaktır.MUTLAKA OKUYUN:  Pratik Makyaj Nasıl Yapılır?

İkinci olarak telefonun içinin nemden kurutulması gerekir. Bunun için telefonu, vidalı kısımları hariç ayırabildiğiniz kadar parçalara ayırın. ( Üst kısmını, pil kısmını, kapağını vb. ) Bu işlemin ardından telefonunuzu kâğıt peçete ile iyice kurulayın.

Nem kalmasa da peçete ile sarın. Peçete ile sarma işleminde önce elektrikli süpürge ile de nemi uzaklaştırabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken dikkatli olmak gerekir.

Özellikle yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürgelerin emiş gücü ayarlanabiliyorsa en düşükten yavaş yavaş artırarak gitmek gerekir.

Suya düşen telefon garanti kapsamına girer mi

suya-dusen-telefon-pirince-koyulur-mu
Suya düşen cep telefonu

Suya düşen telefon garanti kapsamına girmez. Teknik servise gelen cihazların bu şekilde sıvı temaslı olduğunu anlamak zor değildir.

MUTLAKA OKUYUN:  Dikey Tül Perde Nasıl Dikilir?

Suyla temas eden telefonun metal parçaları 2-3 gün içinde oksitlenmeye başlar. Bu sebeple suya düşen cep telefonu teknik servis tarafından garanti kapsamına alınmaz.

Suya düşen telefon pirinçte ne kadar kalmalı

suya-dusen-telefon-nasil-calisir
Suya düşmüş telefon nasıl çalışır

Suya düşen telefon için pirinç yöntemi, çok sık kullanılan bir yöntemdir. Bunun için, gözle görebildiğiniz sıvıları kuruttuktan sonra cam bir kavanozun içine telefonunuzu koyun, telefonunuzun üzerini pirinç ile doldurun.

Güneş alan bir pencere kenarına bırakın. Ve 24 saat bekletin. Bir gün geçtikten sonra telefonunuzu kavanozdan alın. Telefonunuz açılırsa şanslısınız.

Cep telefonu suya düşerse ne yapılmalı videolu anlatım


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x