Ses Kısıklığı için Bilmeniz Gereken 4 Kritik Bilgi

Bu yazımda ses kısıklığı hakkında en önemli noktalardan olan ses kısıklığı nedir, sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğim.

Ses kısıklığı nedir

Sesin çeşitli sebeplere bağlı olarak şiddetinde azalma, tonunda değişiklik, fısıltılı çıkma, kaba ve çatallı olarak çıkması ya da hiç sesin çıkmamasına ses kısıklığı denir.

Ses kısıklığının sebepleri

Ses kısıklığının birçok nedeni vardır. Temelde ses tellerinin olduğu gırtlaktan kaynaklanan problemler ve gırtlak dışı rahatsızlıkların bu bölgeyi etkilemesiyle oluşan sorunlar olmak üzere iki farklı ana neden söyleyebiliriz. Ses kısıklığının nedenleri genellikle çok ciddi sağlık problemleri değildir. En sık karşılaşılan neden akut larenjittir.

Ses kısıklığının sebepleri

Larenjit, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da sesin çok zorlanması ile ortaya çıkan ve ses tellerinin şişmesi sonucunu doğuran bir hastalıktır. Larenjit tedavisi ile birlikte seste de değişimler meydana gelir ve genellikle bir hafta on gün içinde ses normale döner. Ses kısıklığının nedenlerinden biri de ses tellerinde ortaya çıkan ve genellikle iyi huylu olan lezyonlardır. Bu lezyonların meydana gelmesinin sebebi de sesin kötü kullanılmasıdır. Bu gibi durumlarda lezyonun ortadan kalkması için sesin dinlendirilmesi gerekir. Bunların dışında alerji, guatr ve sinir sistemi rahatsızlıkları da ses kısıklığı nedenleri arasında gösterilebilir. Sigara ses kısıklığının nedenleri arasında yer almakla kalmaz aynı zamanda gırtlak kanseri vakalarının da en önemli nedenidir. Daha önce yayınlamış olduğum soğuk algınlığı hakkında akla gelen 5 soru için tıklayın.
Soğuk Algınlığı ile İlgili Akla Gelen 5 Soru

Ses kısıklığı nasıl düzelir

Ses kısıklıkları iki haftadan fazla sürer ve herhangi bir tetikleyici neden bulunmazsa doktora görünmekte fayda vardır. Ses kısıklığını düzeltmek için şunlara dikkat etmelisiniz:

Kısık ses nasıl düzelir

a) Sigarayı bırakın, sigara dumanına maruz kalacağınız ortamlardan uzak durun. b) Kafein içerikli içeceklerden ve alkol kullanımından uzak durun. c) Bulunduğunuz ortamı nemlendirin. d) Bol su için. e) Sesinizi uzun süre yüksek şiddette kullanmayın. f) Sesinizi dinlendirin.

Ses kısıklığı tedavisi

Ses kısıklığı tedavisi için genellikle ses kısıklığının nedeni tespit edilerek bu nedene bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır. Ses kısıklığının genellikle sesin doğru kullanılmaması sebebiyle ortaya çıktığı için bununla ilgili kulak burun boğaz uzmanları size birtakım uyarılarda ve önerilerde bulunacaktır. Gerekirse bununla ilgili konuşma pataloğuna sizi yönlendirebilir. Ses kısıklığına sahip olan ve sigara içen hastaların sigarayı bırakması çok önemlidir. Bunların dışında ses tellerinde oluşan ve alınması gereken polipler de cerrahi müdahale ile alınabilir. https://www.youtube.com/watch?v=7D9gjXh4PVw
5/5 - (80 votes)

  1. Anonim: Reply
  2. Anonim: Bol sıvı tüketmek: İçecekler boğazın nemli kalmasını ve ses kısıklığı sorununun hafiflemesini sağlayabilir. Alkol ve kafeinden uzak durmak: Alkol ve kafein, boğazı kurutarak ses probleminin daha da kötüleşmesine yol açabilir. Sıcak duş almak: Duştaki buhar solunum yollarının açılmasına ve boğazın nemlenmesine katkıda bulunur. Reply