SEO Fenomeni Adım Adım SEO Kitabı Üzerine Mülahazalar

SEO, en kısa ifade ile internet dünyasında görünür olmaktır. Yabancı dilden dilimize geçmiş bu kavramın ingilizce karşılığı “Search Engine Optimization”dir. Yani, arama motoru optimizasyonudur.İşte size bu yazımda uzun zamandır elimden düşürmediğim webmaster’lar ve bu işe yeni başlayanlar tarafından mutlaka okunması gereken başucu kitabı niteliğinde “Adım Adım SEO” kitabından bahsedeceğim.

seo-fenomeni-adim-adim-seo
Seo fenomeni Adım Adım Seo Kitabı

Adım Adım SEO

Uzun zamandır SEO hakkında yazı, inceleme ve kitaplar okuyan biri olarak Adım Adım SEO kitabını oldukça başarılı bulduğumu belirtmek isterim. “Peki, neden?” dediğinizi duyar gibiyim.

Çünkü, ilk başta yazar kitap ismi ile işin püf noktasını açıklamış: Adım Adım… Evet, SEO işi tam da adım adım yapılması gereken hassas bir iştir.Birden paldır küldür yapılamayacak kadar organizasyon becerisi gerektiren ciddi bir iş hem de.

Kitabın yazarı İbrahim KAVAKLI, bu durumu bize kitabının ismi ile ilk olarak bir mesaj niteliğinde veriyor ve bu işi yapacak ya da başlayacak kimselere adım adım gidilmesi gerektiğini anlatıyor.

MUTLAKA OKUYUN:  Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Günümüzde aklınıza gelecek her şeyin internet üzerinden yapılması, internet sitesi sahiplerini SEO’yu öğrenmeye ve uygulamaya itmiştir. Bu da SEO’nun her bir noktasının açıklığa kavuşturulmasını gerekli kılıyor.İnternette ve yazılı basında SEO üzerine birçok yazı bulabilirsiniz, lakin bunların birçoğu aslında yanlış ya da geçerliğini yitirmiş yazılardır.

Kendini sürekli olarak güncelleyen ve algoritmalarını belirli ölçüde değiştiren Google’u takip etmek, yeni olanı keşfetmek çok önemli.

Bu noktada güncel ve doğru olan bilgiye kaliteli yayınlar ile ulaşmak gerekiyor. Benim haftalardır elimden düşürmediğim Adım Adım SEO kitabı tam da bu açığı kapatmak üzerine yazılmış.

Bir internet sitesi yöneticisi tarafından yapılması gereken tüm arama motoru dostu uygulamaları ve yapım aşamalarını tüm detayı ile veren bu kitabı mutlaka incelemenizi öneriyorum.

adim-adim-seo-ibrahim-kavakli
Adım Adım SEO İbrahim Kavaklı

Peki, Adım Adım SEO kitabının içeriğinde ne var?

Kitabın içindekiler kısmına baktığımızda, 14 farklı bölümün adım adım işlendiğini görüyoruz. Bu bölümler:

 • Giriş
 • SEO yol haritası
 • SEO çalışmaları
 • Anahtar kelimeler
 • Sosyal medya
 • Google
 • Mobil SEO
 • Online itibar yönetimi
 • Yerel SEO
 • WordPress SEO
 • E-Ticaret SEO
 • Domain & sunucu optimizasyonu
 • SEO araçları
 • SEO çalışmasının püf noktası şeklinde.
MUTLAKA OKUYUN:  Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Adım Adım SEO ile rakiplerinizden bir farkınız olsun!

İnternet dünyasındaki web siteleri her geçen gün birbirleri ile daha çetin mücadele içerisine girmektedir.

İlgili anahtar kelimede hep bir adım daha önde olmak, Google arama motoru başta olmak üzere tüm arama motorlarında hep en önde olmak aslında tüm sitelerin öncelikli hedefi.

Bu hedefin ortaya çıkması aslında insanların her şeyi arama motorları ile aramasından kaynaklanıyor.

İbrahim Kavaklı seo kitabı

Örneğin, bir ayakkabı almak istiyorsunuz ve “yazlık ayakkabı” şeklinde arama motoruna yazıyorsunuz ve karşınıza çıkan ilk 3 siteyi inceliyor ve siteye giriş yapıyorsunuz. Belki birinci sıradaki e-ticaret sitesinden bir yazlık ayakkabı siparişi veriyorsunuz.

İşte en büyük payı alan bu üç site içerisinde yer almak ve devamlı burada kalabilmek bu mücadeleyi daha da zorlu hale getiriyor.

Bir başka örnek verecek olursak, evine Amerikan mutfak yaptırmak isteyen bir kişi ilk olarak Google arama motoruna “amerikan mutfak” yazar ve araştırma yapar. Yine ilk sıralarda çıkan siteler bu işten en büyük nasibi alır.

MUTLAKA OKUYUN:  Acar Dedektif Eda-Yılmaz Yeşildağ Kitap Tanıtımı

Mantık olarak SEO, arama motoru optimizasyonunu en ideal şekilde yapmak ve tamamen kullanıcı dostu olmayı işaret ediyor.

Bu noktada rakip analizleri de gerçekten çok işe yarayabiliyor. İşte Adım Adım SEO kitabında rakip analizlerini yapabileceğiniz harika SEO araçları ile SEO çalışmasının püf noktaları sade ve anlaşılır bir şekilde anlatılmış.

İster büyük bir online mağazaya sahip olun isterseniz küçük bir internet sitesine sahip olun herkes tarafından bilinmesi gereken online itibar yönetimi yine bu kitapta açıkça anlatılmış.

Bütün bu noktalar bir SEO uygulama çalışmalarında olmazsa olmaz arasında. Bu özel kriterleri tek bir kaynakta toplayan E-ticaret, Seo ve Sosyal Medya Danışmanı İbrahim KAVAKLI’yı Adım Adım SEO kitabını biz webmaster’lara kazandırdığı için kendisine minnettarız.

Ayrıca kitabı çıkar çıkmaz imzalı kitabını gönderen yazar İbrahim KAVAKLI’ya çok teşekkür ediyorum.

KODLAB yayınlarından çıkan Adım Adım SEO kitabını birçok seçkin kitapçılardan veya internetten temin edebilirsiniz.

İnternetten sipariş verebileceğiniz siteler:


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x