Selülit Nasıl Geçer?

Selülit tedavi yolları, selülit egzersizleri, selülit hastalığı birçok insanın içeriğini merak ettiği konulardandır. Bu problemlerin özellikle bayanlarda görülüyor olması konuların bayanlar tarafından daha dikkatle ele alınmasını sağlamaktadır.Selülit nedir?

Deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan, görünümüyle portakal kabuğu ile özdeşleştirilen bölgesel bir dolaşım bozukluğudur.

Selütin ne olduğunu merak edenlere

Östrojen hormonu yağ birikimini ve selüliti artırmaktadır. Bu sebeple erkeklerde selülitin görünme sıklığı bayanlara göre daha azdır.

Selülitin oluşumu, genetik yani hormonal yapı ile yaşam tarzından doğrudan etkilenmektedir. Bazen bayanlarda kilosu normal hatta normalin altında olmasına rağmen gözlemlenebilmektedir.MUTLAKA OKUYUN:  İstenmeyen Tüyler Kurtulmanın Yolları

Selülitin nedenleri

Selülitin görüldüğü bölgede kan dolaşımı yavaşlar. Kan dolaşımının yavaşlaması ile damardan doku sıvısı denilen bir sıvı sızar. Bu sıvı, vücudun savunma mekanizması olarak bağ dokusu ile sarılır.

Selülitin nedenleri

Bağ dokusunun sarması ile deri altında kesecikler oluşur. Bu keseciklerin yağ oranları zamanla artar ve düzensiz bir yerleşim ile portakal kabuğu görünümüne sahip olur.

Fizyolojik farklılıklar, düzensiz yaşam şekli ve genetik yatkınlık selülitin oluşumundaki temel faktörlerdendir. Bazı selülitler dışarıdan görülmez ancak bastırınca belli olur.Bazı selülitler ise dışarıdan hafif bir görüntü ile belli olur. En sıkıntılı olanları dışarıdan ciddi bir şekilde belli olan ve zaman zaman ağrı yapan selülitlerdir.

MUTLAKA OKUYUN:  Koltuk Altı Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Cildinizin daha beyaz görünmesini mi istiyorsunuz, en iyi cilt beyazlatma yöntemleri burada.

Selülit nasıl yok olur

Selülit tedavisi, selülit hastalığı çeşitli yöntemlerle giderilmeye çalışılmaktadır. Esas olan selülitin oluşmadan engellenmesidir. Aşağıdaki kurallara uyarak selülitin oluşumunu engelleyebilir ve var olan selülitin ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Selülitin giderilmesinde Ebru Şallı egzersizleri

Beslenmede karbonhidrat, protein ve yağ içeriğini dengeli bir şekilde dağıtarak günlük ihtiyaçları karşılamak gerekir. Tuz tüketimi en aza indirilmeli. Günde ortalama 2,5 litre su tüketilmelidir.

Kahve, çay, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

MUTLAKA OKUYUN:  Çocuklarda Balgam Nasıl Atılır?

Dar kıyafetler ve topuklu ayakkabı kullanmak da selülitün oluşumunu tetiklemektedir. Bunların dışında mezoterapi, lazer lipoliz, masaj, radyofrekans, ozon tedavisi gibi yöntemler de bölgesel selülitler için kullanılmaktadır.

Selülit giderici egzersizler

Selülitler için egzersiz yapmak kuşkusuz selülitlerin giderilmesinde önemli bir role sahiptir. Selülitler için egzersizleri Ebru Şallı yöntemiyle daha da zevkli bir hale getirilebilir.


Üstelik bu egzersizler sadece selülitler için değil diğer sağlık problemlerimiz için de kullanılabilir.

Güneş lekesi ile ilgili sorunlarınız varsa güneş lekesi nasıl geçer yazımı okumanızı öneririm.

Selülit nasıl geçer videolu anlatım


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x