Seçilmiş En Güzel Tığ Oyası Yazma Modelleri

Tığ oyası yazma modelleri bu sene de bayanların ilgisini çekiyor. Anadolu’da İslam’ın etkisiyle yaygınlaşan yazma geleneğinin önemli ayrıntılarından biri de yazmaların çevresindeki tığ oyalarıdır. Tığ oyası yazma ile yüzyıllardır süren bir gelenek, günümüzde de devam etmektedir. Günümüzde yazmaların kalitesi, geçmiş yıllara göre düşmüştür. Özellikle geçmişte üretilen el dokuması kumaşlar ve bu kumaşlara uygulanan kök boyaları ile yazma kaliteleri oldukça fazlaydı. Gelinlik çağına gelen kızlar ve anneleri bu kumaşlara uyguladıkları tığ oyası modelleri ile yazmalara ayrı bir şıklık ve güzellik katmışlardır.
Tığ işi oya modelleri
Bu yazmaların doğal renklerini, günümüzde çok az kumaşta bulabiliriz. Bu renklerin yıkandıktan sonra atmaması ve organik olması eski yazmaların en büyük özelliği olarak gösterilebilir. Günümüzde tercih edilen yazmaların fabrikasyon olması kalitesini düşürmüştür. Fabrikasyon üretimlerin de kalite kalite olduğunu unutmamak gerekir. Tercih edeceğiniz yazmanın kumaşı önemlidir. Her ne kadar yazma için oyalar ön plana çıksa da kalitesiz bir kumaş ileride başınızı ağrıtabilir.

Kolay tığ oyası yazma örnekleri

Tığ oyası yazma modellerini seçerken öncelikle yazma rengi ve oya rengi doğru belirlenmelidir. Kontrast renkler belirleyebileceğiniz gibi aynı renk ya da uyumlu renk tercihinde de bulunabilirsiniz.
Tığ oyası yazma
Kontrast renklerde tığ oyasını ortaya çıkaracak belirginlikte renk tercihinde bulunmak daha doğru olur. Aksi halde oya sönük, yazma baskın bir halde olacaktır. Uyumlu ya da aynı rengi tercih etmek ise yazmayı oya ile bütünleştirir. Bayanlar, misafirlikte kullandıkları tığ oyası yazma modellerinde bazen tek renk bazen de desenli yazma modellerini tercih etmektedirler. Bu tercihlerde bayanın ten rengi ve yüz yapısı da önem arz etmektedir. Bu uyumu yakalamanın en iyi yolu, ayna karşısında modelleri denemekten geçer. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak daha farklı tığ işi yazma modelleri yazı mı da okuyabilirsiniz. [affiliate_news2 id=”4557″] Yazma modellerinin en çok tercih görenleri çiçek motifli oyalara sahip olanlarıdır. Bu çiçek motifleri, laleden papatyaya, gülden menekşeye kadar çok farklı yelpazede işlenebilmektedir.
2017 yazma kenarı tığ işi
Ayrıca daha çok yuvarlak hatlara sahip çeşitli desenlerin de oya olarak çok kullanıldığını görüyoruz. Geçmişten günümüze birçok farklı figür üzerinde çeşitli değişiklikler ve yenilikler yapılarak tığ oyası yazma modelleri her geçen gün sayılarını artırmıştır. Tığ oyası yazma modellerinin yanı sıra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak erkek ve kız kolay bebek yelek modelleri yazımı da okuyabilirsiniz. [affiliate_news2 id=”4365″]

Tığ işi yazma oyaları

Aşağıdaki videoyu izleyerek kolay yazma oyası örneklerini görebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=yodx7SOjWkc
5/5 - (32 votes)
“Seçilmiş En Güzel Tığ Oyası Yazma Modelleri” üzerine 2 yorum
  1. balıklı, halkalı, çiçekli, motifli, bütün oyalardan sizler için çeşit yaptım, beğenerek topladım, tığ işi bilenlerin bu oyaları kolaylıkla yapacağını düşünüyorum, çalışan hanımlar, vakti olmayanlar veya tığ işi hiç bilmeyenler, kolay tığ işi oya modelleri mizden hoşunuza gideni seçerek bilen kişilere yaptırabilirsiniz, yapacak olanlara kolay …

    Yanıtla
  2. Dallı Güllü Tığ Oyası Yapımı. Dallı güllü tığ oyası modelini çok önceden paylaşmıştık. Bu model en çok beğenilen paylaşılan modellerden birisidir. Öğrenmek için resime tık tık. Tığ Oyası Gelincik Çiçekleri Yapılışı. Tığ oyası gelincik modeli de hem havlularda hemde yazmalarda kullanılan bir modeldir.

    Yanıtla
Yorum yapın