Seçilmiş En Güzel Tığ Oyası Yazma Modelleri

Tığ oyası yazma modelleri bu sene de bayanların ilgisini çekiyor. Anadolu’da İslam’ın etkisiyle yaygınlaşan yazma geleneğinin önemli ayrıntılarından biri de yazmaların çevresindeki tığ oyalarıdır.Tığ oyası yazma ile yüzyıllardır süren bir gelenek, günümüzde de devam etmektedir. Günümüzde yazmaların kalitesi, geçmiş yıllara göre düşmüştür.

Özellikle geçmişte üretilen el dokuması kumaşlar ve bu kumaşlara uygulanan kök boyaları ile yazma kaliteleri oldukça fazlaydı.

Gelinlik çağına gelen kızlar ve anneleri bu kumaşlara uyguladıkları tığ oyası modelleri ile yazmalara ayrı bir şıklık ve güzellik katmışlardır.Tığ işi oya modelleri

Bu yazmaların doğal renklerini, günümüzde çok az kumaşta bulabiliriz. Bu renklerin yıkandıktan sonra atmaması ve organik olması eski yazmaların en büyük özelliği olarak gösterilebilir.

MUTLAKA OKUYUN:  Örgü Çiçek Modelleri Yapılışı Videolu Anlatım

Günümüzde tercih edilen yazmaların fabrikasyon olması kalitesini düşürmüştür. Fabrikasyon üretimlerin de kalite kalite olduğunu unutmamak gerekir.

Tercih edeceğiniz yazmanın kumaşı önemlidir. Her ne kadar yazma için oyalar ön plana çıksa da kalitesiz bir kumaş ileride başınızı ağrıtabilir.Kolay tığ oyası yazma örnekleri

Tığ oyası yazma modellerini seçerken öncelikle yazma rengi ve oya rengi doğru belirlenmelidir. Kontrast renkler belirleyebileceğiniz gibi aynı renk ya da uyumlu renk tercihinde de bulunabilirsiniz.

Tığ oyası yazma

Kontrast renklerde tığ oyasını ortaya çıkaracak belirginlikte renk tercihinde bulunmak daha doğru olur. Aksi halde oya sönük, yazma baskın bir halde olacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Kolay Amigurumi Bebek Yapımı

Uyumlu ya da aynı rengi tercih etmek ise yazmayı oya ile bütünleştirir. Bayanlar, misafirlikte kullandıkları tığ oyası yazma modellerinde bazen tek renk bazen de desenli yazma modellerini tercih etmektedirler.

Bu tercihlerde bayanın ten rengi ve yüz yapısı da önem arz etmektedir. Bu uyumu yakalamanın en iyi yolu, ayna karşısında modelleri denemekten geçer.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak daha farklı tığ işi yazma modelleri yazı mı da okuyabilirsiniz.

[affiliate_news2 id=”4557″]

Yazma modellerinin en çok tercih görenleri çiçek motifli oyalara sahip olanlarıdır. Bu çiçek motifleri, laleden papatyaya, gülden menekşeye kadar çok farklı yelpazede işlenebilmektedir.

MUTLAKA OKUYUN:  Kolay 89 Tane Etamin Kanaviçe Şablonları
2017 yazma kenarı tığ işi

Ayrıca daha çok yuvarlak hatlara sahip çeşitli desenlerin de oya olarak çok kullanıldığını görüyoruz. Geçmişten günümüze birçok farklı figür üzerinde çeşitli değişiklikler ve yenilikler yapılarak tığ oyası yazma modelleri her geçen gün sayılarını artırmıştır.

Tığ oyası yazma modellerinin yanı sıra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak erkek ve kız kolay bebek yelek modelleri yazımı da okuyabilirsiniz.

[affiliate_news2 id=”4365″]

Tığ işi yazma oyaları

Aşağıdaki videoyu izleyerek kolay yazma oyası örneklerini görebilirsiniz.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x