Pasta Cila Nasıl Yapılır?

0
539

Pasta cila nedir

Pasta cila beraber anılan kelimeler olsa da aslında birbirinden farklı uygulamalardır. Pasta işlemi özellikle arabaların boyalarında zamanla ortaya çıkan temizlik fırçalarının oluşturduğu çizikler, minik çatlaklar, güneşin tahribatı gibi sebeplerin giderilme işlemidir.

blank
Pasta ve cila uygulaması

Bu işlem sırasında boyanın kalınlığı azaltılıp çiziklerin ortadan kalkması hedeflenmektedir. Cila işlemi de genellikle pastadan sonra uygulanan parlatıcı ve koruyucu özellikli bir işlemdir.

Cila işleminde boya üzerinde gözle görülemeyecek kadar ince bir tabaka oluşur ve bu tabaka aracı dış etkenlerden yaklaşık 4 ay kadar korumaktadır.

Cila işlemi tek başına pasta olmadan da yapılabilir. Özellikle günümüzde üretilen yeni cilalar sayesinde araba temizlenirken de sıvı cila uygulaması yapılabilir.

Pasta cila boya koruma malzemeleri

Pasta ve cila seti olarak piyasada bulacağınız ürünlerle siz de aracınıza pasta ve cila uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için pasta ve cila süngerine ya da polisaj makinesine ihtiyacınız olacak.

blank
Pasta cila seti

Uygulamayı yapabilmek için aracınızın boyasına uygun bir pasta cila seti almalısınız. Aşırı derecede aşındırarak aracınızın boyasını inceltmek de doğru olmaz.

Pasta cila esnasında ya da başka bir zamanda başınıza gelen sağlık sorunlarında ilk müdahaleyi yapmak oldukça önemli. Bu nedenle sizlere ilk yardım nasıl yapılır yazımı okumanızı öneriyorum.

Pasta cila yapılışı

Pasta cila uygulamasını yapabilmek için aracınızın dış yüzeyinin tüm kirlerden tamamen arınmış olması gerekiyor. Bu sebeple aracınızı pasta cila öncesi muhakkak güzelce temizleyin ve kurumasını sağlayın.

asta cila uygulamasının güneş almayan bir alanda yapılması gerekir. Pasta yapılacak aracın rengine ve özelliklerine göre kalın ya da ince bir pasta almalısınız.

Uygulama yapmadan önce pastayı aracın ufak bir bölgesinde denemenizde fayda vardır.
Pastayı pamuk ucu ile alın ve aracınızın kaportası üzerine sürün.

Eğer bir polisaj makinesi kullanacaksanız makineyle, el ile pasta yapacaksanız da pasta süngeri ile pastayı iyice dağıtın. Bu dağıtım sırasında daireler çizerek pastanın boya üzerindeki etkisini daha iyi görebilirsiniz.

blank
Pasta ve cila polisaj makinesi

Pastayı aracın kaportasına sürdükçe çok küçük toz parçalarının çıktığını göreceksiniz. Bu uygulamayı ya aracın tüm yüzeyine ya da istediğiniz parçanın üzerinde bitinceye kadar devam ettirin.

İşlem bittikten sonra cila işlemine geçebilirsiniz. Katı bir cila uygulaması yapacaksanız aracınızın tam olarak kuru olması gerekir.

Cilayı ister aracın tamamına sürüp isterseniz parçalarına sürüp bekleyin ama cilayı sürdükten sonra kuruması için 30 dakika kadar beklemek gerekir. Daha sonra da cilanın parlatılması aşamasına geçilir. Mikro fiber bez ile araç parlatılır.

Pasta cila yapılışı videolu anlatım

Aşağıdaki videoyu izleyerek pasta ve cila uygulamasını canlı canlı görebilirsiniz.

 

Para biriktirmek isteyip de bir türlü başaramayanlar için para biriktirme yazımı okumanızı öneriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.