Selülit Nasıl Geçer?

Bebeklerin Süt Dişleri Hakkında Merak Ettiğiniz 4 Soru

Ipek Eşarp Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En Güzel Bebek Örgüleri Anlatımlı Modeller

Özel Harekat Hakkında Merak Edilen 4 Soru

Yazar: Alperen Dernek Kategori: Eğitim 9 Ocak 2017
111

Polis özel harekat (PÖH) nedir? Özel harekat polisi olmak için gereken şartlar nelerdir? Kimler özel harekat polisi olabilir? Özel harekat polisi olmak istiyorum, nasıl olurum?

Gibi soruların cevaplarını arıyorsanız yazımız tam da size göre.

28 yaşından gün almamışsanız KPSS şartı aranmaksızın siz de PÖH olabilirsiniz. Çok ciddi bir eğitimden geçerek hazırlanan adaylar terör konusunda uzman olmaktadırlar.

İsterseniz gelin özel harekatla  ilgili çokça sorulan sorulara verilen cevaplara bakalım.

Özel harekat polisi nasıl olunur

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) öğrencileri ikinci sınıfın ikinci döneminde yani mezun olmalarına birkaç haftalık bir süre kala okullarına özel harekat polisleri ziyarette bulunurlar ve polis olmak isteyen adayların isimlerini alırlar.

Pöh nedir

Daha sonra ise adaylar, 2400 metre koşu ve hemen akabinde 17 barfiks ve 80 mekik ile 65 şınavdan oluşan bir dizi dayanıklılık testine tabi tutulurlar.

Şayet aday bu dayanıklılık testini geçmeyi başarırsa Ankara Gölbaşı ilçesinde bulunan özel harekatın kursuna katılmaya hak kazanır.

Özel harekatın eğitimi nasıldır

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan PÖH’ler adaylık kabulünden sonra yaklaşık 15 haftalık bir eğitime tabii tutuluyorlar.

Bu temel eğitimde fiziksel yeteneklerinin yanında çeşitli alanlardaki becerileri de ölçüme tabii tutuluyor. Bu eğitim sırasındaki performanslarına göre adaylar 15 haftalık kurs sonunda uzmanlaştırılıyor.

Bu uzmanlık alanları kuleci, keskin nişancı vb. alanlara ayrılmış. Terör bölgelerinde görev alacak olan polisler bölgeye intikal etmeden önce yaklaşık üç hafta boyunca bölgeye ait bilgiler verilerek eğitimler gerçekleştiriliyor.

Bölgenin coğrafi yapısı, bölgede teröristlerin kullandığı yöntemler, canlı bomba saldırılarına karşı önlemler vb. konularda bilgi almaktadırlar.

Polislerinin eğitimi, meslek hayatları boyunca devam ediyor. Gerek yeni teknolojik gelişmeler gerekse yeni teknikler ve taktikler özel harekat polislerine öğretiliyor.

PÖH eğitimlerini merak edenler aşağıdaki videoyu izleyerek bilgi sahibi olabilir.

Özel harekatın maaşı ne kadardır

PÖH’ler normal polis memurlarından ortalama bin lira daha fazla maaş almaktadırlar. Bu fazla maaş tutarı bordroda görev tazminatı olarak yer almaktadır.

2016 yılı verilerine göre normal bir polis memuru 3425 TL maaş aldığına göre özel harekat polisi yaklaşık 4500-5000 tl arası maaş almaktadır. Bu maaşı etkileyen faktörler arasında dil tazminatı, çocuk sayısı, eşin çalışıp çalışmama durumu da vardır.

Polis Özel harekat alımları ne zaman

Polis Akademisinin resmi internet sitesinden yani www.pa.edu.tr alımlar takip edilebilir.

Başvuru için en az lise mezunu olmak ve 28 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. Ayrıntılı bilgiler ve başvuru formu için Polis Akademisi resmi internet sitesine bakınız.

Alperen Dernek

Türkçe öğretmeni, evli ve bir çocuk babasıyım. Hobi olarak dergilerden, sosyal medyadan ve yabancı sitelerden araştırarak öğrendiğim yeni fikirleri siz değerli takipçilerim ile paylaşıyorum. Sitemi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bana destek olabilirsiniz. 😉

Yapılan Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
İpek Eşarp Nasıl Yıkanır?

İpek Eşarp Nasıl Yıkanır?

12 Aralık 2016
1.340
Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nasıl Geçer?

7 Haziran 2017
294
Kolay Yelek Nasıl Örülür?

Kolay Yelek Nasıl Örülür?

25 Eylül 2017
674