Özel Harekat Hakkında Merak Edilen 4 Soru

Polis özel harekat (PÖH) nedir? Özel harekat polisi olmak için gereken şartlar nelerdir? Kimler özel harekat polisi olabilir? Özel harekat polisi olmak istiyorum, nasıl olurum? Gibi soruların cevaplarını arıyorsanız yazımız tam da size göre. 28 yaşından gün almamışsanız KPSS şartı aranmaksızın siz de PÖH olabilirsiniz. Çok ciddi bir eğitimden geçerek hazırlanan adaylar terör konusunda uzman olmaktadırlar. İsterseniz gelin özel harekatla  ilgili çokça sorulan sorulara verilen cevaplara bakalım.

Özel harekat polisi nasıl olunur

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) öğrencileri ikinci sınıfın ikinci döneminde yani mezun olmalarına birkaç haftalık bir süre kala okullarına özel harekat polisleri ziyarette bulunurlar ve polis olmak isteyen adayların isimlerini alırlar.

Pöh nedir

Daha sonra ise adaylar, 2400 metre koşu ve hemen akabinde 17 barfiks ve 80 mekik ile 65 şınavdan oluşan bir dizi dayanıklılık testine tabi tutulurlar. Şayet aday bu dayanıklılık testini geçmeyi başarırsa Ankara Gölbaşı ilçesinde bulunan özel harekatın kursuna katılmaya hak kazanır.

Özel harekatın eğitimi nasıldır

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan PÖH’ler adaylık kabulünden sonra yaklaşık 15 haftalık bir eğitime tabii tutuluyorlar. Bu temel eğitimde fiziksel yeteneklerinin yanında çeşitli alanlardaki becerileri de ölçüme tabii tutuluyor. Bu eğitim sırasındaki performanslarına göre adaylar 15 haftalık kurs sonunda uzmanlaştırılıyor. Bu uzmanlık alanları kuleci, keskin nişancı vb. alanlara ayrılmış. Terör bölgelerinde görev alacak olan polisler bölgeye intikal etmeden önce yaklaşık üç hafta boyunca bölgeye ait bilgiler verilerek eğitimler gerçekleştiriliyor. Bölgenin coğrafi yapısı, bölgede teröristlerin kullandığı yöntemler, canlı bomba saldırılarına karşı önlemler vb. konularda bilgi almaktadırlar. Polislerinin eğitimi, meslek hayatları boyunca devam ediyor. Gerek yeni teknolojik gelişmeler gerekse yeni teknikler ve taktikler özel harekat polislerine öğretiliyor. PÖH eğitimlerini merak edenler aşağıdaki videoyu izleyerek bilgi sahibi olabilir.

Özel harekatın maaşı ne kadardır

PÖH’ler normal polis memurlarından ortalama bin lira daha fazla maaş almaktadırlar. Bu fazla maaş tutarı bordroda görev tazminatı olarak yer almaktadır. 2016 yılı verilerine göre normal bir polis memuru 3425 TL maaş aldığına göre özel harekat polisi yaklaşık 4500-5000 tl arası maaş almaktadır. Bu maaşı etkileyen faktörler arasında dil tazminatı, çocuk sayısı, eşin çalışıp çalışmama durumu da vardır.

Polis Özel harekat alımları ne zaman

Polis Akademisinin resmi internet sitesinden yani www.pa.edu.tr alımlar takip edilebilir. Başvuru için en az lise mezunu olmak ve 28 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. Ayrıntılı bilgiler ve başvuru formu için Polis Akademisi resmi internet sitesine bakınız.
https://youtu.be/vvPDZSnHLrA\u0026pp=ygUrw5Z6ZWwgSGFyZWthdCBIYWtrxLFuZGEgTWVyYWsgRWRpbGVuIDQgU29ydQ%3D%3D
5/5 - (97 votes)

  1. Mahmut: Özel Harekatçıların maaşı fena değil fakat çok zor bir meslek.Allah yardımcıları olsun. Reply
  2. Anonim: Su hakkında merak edilen 8 soru 31 Mayıs 2022 Salı 09:00:00 - Güncelleme:31 Mayıs 2022 Salı 09:00:00 ... su tüketimi hakkında en çok merak edilen 8 soruyu yanıtladı. ... Reply
  3. Anonim: 3. 10. ZEKATIN GEÇERLİ OLMASININ ŞARTLARI NELERDİR? Zekâtın geçerli olmasının şartlarına gelince, öncelikle "niyet" şarttır. Zekât bir ibadet olduğu için niyetsiz yerine getirilemez (Kâsânî, Bedâî', II, 40; İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 88). Ayrıca fakire verilmesi ve teslimi demek olan "temlik" de şarttır (Kâsânî ... Reply