Örgü Çiçek Modelleri Yapılışı Videolu Anlatım

Örgü çiçek modelleri yapılışı öncesinde çiçek modellerinin nerelerde kullanıldığına değinelim. Çiçek, zarafeti ve şıklığı ile bayanların ilgisini tarih boyunca çekmiş ve birçok üründe de aksesuar ve süsleme materyali olarak kullanılmıştır.Örgü çiçek modelleri ile aklınıza gelebilecek birçok eşya, giysi ve aksesuar süslenebilir. Bir elbiseye dikeceğiniz örgü çiçek motifi, elbisenin rengine ve modeline de uygunsa bu elbiseye ayrı bir tarz katacaktır.

Örgü çiçek motifleri

Örgü çiçek modelleri yapılışı kolay ama estetiği yüksek olduğu için patiklerde ve saç bantlarında da süsleme amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle kız bebeklerin elbiselerinin süslenmesinde sıklıkla kullanılan örme çiçek modelleri için birçok renk ve desen seçeneğine sahipsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Bebek Hırkası Nasıl Örülür?

Neler Okuyacaksınız?

Örgü çiçek motifleri yapılışı anlatımlı

Örgü çiçek modelleri yapılışı için altı zincir çekerek başlangıç yapalım. İlk zincire başına dolamadan batıralım. Daha sonra başına dolayarak ikisi bir arada çekilir ve birleştirilerek halka yapılır.Üç adet zincir çekilerek üçlü tırabzan yapılır. Arkasından dört adet üçlü tırabzan yapılır. Üç zincir çekilir ve başına dolamadan halkaya batırılır. Bu şekilde çiçeğin yapraklarını oluşturmuş olacağız.

Bu yöntemle aynı şekilde dört adet yaprak yapılır. Çiçeğim iki yaprağının arasından yedi adet zincir çekilir. Birinci yaprağın bitiminden başına dolamadan arkasına batırılır. İkisi tek seferde çekilir.

MUTLAKA OKUYUN:  Bebek Panço Modelleri ve Yapılışları
Örgü çiçek modelleri yapılışı

Bütün yapraklarına aynı işlem uygulanır. Yaprakların sayısı kadar zincir eklenir. Üç adet zincir çekilir ve başına batırılır, üçlü tırabzan yapılır. Her küçük yaprağın arkasına büyük yapraklar yapılır.İç içe geçmiş yapraklar şeklinde oluşan örgü çiçek modelleri yapılışı bu işlemlerle sona eriyor. Bu motifi özellikle giysilerinizin süslemesinde kullanabilirsiniz. Giysilerinizin renklerine uygun iplerle çalışırsanız daha doğru bir seçim yapmış olursunuz.

Tığ işi örgü çiçek modelleri

Tığ ile öreceğiniz çiçek motifleri için birkaç farklı model ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Tığ işini daha önceden bilen hanımlar için küçük örgü çiçek yapmanın zorluğu olmayacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Çeyizlik Yeni Lif Modelleri ve Örnekleri

Yeni başlayan bayanların da iki üç denemeden sonra çok güzel motifler çıkaracağını söyleyebiliriz. Aynı model üzerinde farklı desen oluşturma çalışmaları ile siz de kendi deseninizi oluşturabilir ve bunu kullanabilirsiniz.

Basit lif yapımı için yazımı okuyabilirsiniz.

Tığ işi çiçek motifleri

Tığ işi yapılan birbirinden güzel çiçek motifleri ile siz de çantalarınızla ve giysilerinizle yeni bir tarz yakalayın.

Örgü çiçek modelleri yapılışı video

Diğer videolu anlatımlar için el işleri kategorisini incelemeyi unutmayın. Sizler örgü çiçek modelleri yapılışı videolu anlatımı ile baş başa bırakıyorum.

 


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x