Ofis Mobilyası Renkleri Çalışanları Nasıl Etkiler?

Renklerin insan psikolojisini nasıl etkilediği konusunda bugüne dek pek çok araştırma yapılmıştır. Bu da renklerin insanları nasıl etkilediğinin oldukça önemli olduğunu gösterir. Günlük hayatta olduğu gibi iş yaşamında da kişiler için renklerin etkisi son derece büyüktür. Ofis koltuk ve kanepeler için verimli bir alandır ancak bu ofis mobilyalarında hangi renklerin seçileceğine dikkat etmekte fayda vardır. Bu şekilde çalışanların verimini maksimuma çıkarmak ve onların kendisini daha rahat hissederek işten soğumamasını sağlamak mümkün hale gelebilir. Peki, ofis mobilyalarında hangi renkler nasıl etkiler bırakır?
Zivella ofis mobilyası

Ofis mobilyası renkleri

Kırmızı Oldukça aktif ve çekici bir renk olan kırmızı, kalbin atış hızını ve kan basıncını artırır. Kan basıncının artması ile birlikte kişilerin algıları gelişir ve bu onların çok daha dikkatli hareket etmesini sağlar. Günlük hayatta da sıklıkla kullanılan kırmızı renk, çalışanların daha motive olmuş şekilde çalışmasını ve işe odaklanmasını sağlayacaktır. Mavi Ofis hayatında yaratıcılık son derece önemli bir kavramdır. Mavi renk de yaratıcılığı artırmakta ve çalışma verimi üzerinde pozitif etki yaratmaktadır. Bunun yanı sıra rahatlatıcı özelliği ile mavi renk pozitif yaklaşımlar yakalayabilme konusunda da son derece etkilidir. Beyaz Şeffaflık, istikrar ve sürekliliği ifade eden beyaz, belki de ofislerde en fazla tercih edilen renktir. Aynı zamanda ortama ferahlık da katan beyaz renk, samimiyetin hedeflendiği bir çalışma ortamı için kesinlikle gereklidir. Ancak ofisin tamamen beyaz renge bürünmesi algıda seçiciliği azaltacağı için pek tavsiye edilmez. Siyah Hırs ve gücü simgeleyen siyah renk özellikle rekabetçi bir iş ortamı için mükemmel sonuçlar verebilir. Aynı zamanda siyah renk ışığı etkisiz hale getirdiği için çalışanların konsantrasyonunu artırıcı güce sahiptir ve bu da iş verimini direkt olarak etkilemektedir. Diğer renkler Genel olarak resmiyet ve ciddiyeti ifade eden lacivert ofis hayatında oldukça ideal bir tercihtir. Öte yandan sarı ise lacivertin tam tersine samimiyeti ifade etmektedir. Yani ofisteki ortama göre ofis mobilyası renk seçimi yapılması oldukça önemlidir.
Bahsettiğimiz renkler genellikle ortama uyum sağlamayı ve çalışanları olumlu etkilemeyi sağlayan renklerdir. Ancak bunun tam tersi de mümkün olabilir. Örneğin yapılan araştırmalarda mor rengin genel olarak çalışanları depresif hale getirdiği ortaya çıkmıştır. Özellikle korku güdüsünü açığa çıkardığı tahmin edilen mor renk ofisteki çalışma ortamını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Elbette diğer renkler de doğru şekilde kullanılmadığı takdirde ofis çalışanlarının bundan olumsuz etkilenmesi mümkündür. Önemli olan şey renklerin ofisteki çalışma koşullarına uyum sağlamasıdır.
5/5 - (91 votes)
“Ofis Mobilyası Renkleri Çalışanları Nasıl Etkiler?” üzerine bir yorum
  1. Çalışma hayatının büyük kısmı ofiste geçer, muhtemelen haftada en az 40 saat iş başında kalan personelleriniz vardır.

    Yanıtla
Yorum yapın