Noterlerin Açılış Saati, Noterlerin Çalışma Saatleri

Noterlerin kaçta açılıyor? Noterlerin kaçta kapanıyor? Noterlerin açılış saati ve Noterlerin kapanış saati kaç? Noterlerin kaça kadar açık?

Noterlerin Açılış Saati, Noterlerin Kaçta Açılıyor? Noterlerin Öğlen Arası Saati

 • Noterlerin tüm şubeleri hafta içi her gün saat 09:00’da açılıyor.
 • Tüm Şubeler öğlen saat 12:30’da molaya giriyor.
 • Saat 13:20’da tekrardan tüm şubeler hizmet vermek için açılıyor.

Noterlerin Kapanış Saati, Noterlerin Kaçta Kapanıyor?

 • Noterlerin tüm şubeleri hafta içi her gün saat 17:00’da kapanıyor.

Noterlerin Pazar Günü Açık Mı? Noterlerin Hafta Sonu Çalışıyor Mu?

 • Noterlerin hafta sonu ve pazar günleri kapalıdır.

Noterlerin Açılış Saati

İşletmelerin iş dünyasında tutunabilmesi, ticari faaliyetlerini aksatmadan devam edebilmesi, gerekli hammaddelerin temini, işçi giderlerini karşılanması gibi ticari faaliyetlerin devam etmesini sağlayan faktörlerin devamı için nakit ihtiyacı vardır. Bu nakit ihtiyaçların karşılanması için devlet destekli krediler veya bankaların kredilerine başvurular.

Ticari işletmeler mal ve hizmet satışlarından doğacak alacaklarına karşılık senet ve çek gibi para yerine geçen kıymetli evraklar almaktadır. Ancak bu kıymetli evrakların vade gününü beklemek, kaybolma, çalınma riskleri bulunmaktadır. Bankalar, vadesi henüz gelmemiş senetlere karşılık nakdi ihtiyaçlarınızı karşılayacak krediler sunmaktadır. İskonto İştira kredi vermektedir.

İskonto kredisi, vade süresi gelmemiş senedin ödeme yerinin bulunduğu belediye sınırlarında olması durumunda verilen krediyken, İştira kredisi ise süresi gelmemiş senedin ödeme yerinin bulunduğu belediye sınırları dışında olması durumunda verilen kredi türüdür. Bankalar, vadesi gelmemiş senetlere kredi verirken senedin vade tarihinin uzunluğuna ve senetteki ödenecek tutarın büyüklüğüne göre komisyon ve faiz almaktadır. Yine BSMV ve KKDF gibi yasal kesintilerde senet üzerinde yazılan tutardan kesilecektir. Yapılan faiz, komisyon ve vergi kesintisinden sona kalan kısım ise senet sahibine ödenmektedir.

Noterlerin Çalışma Saatleri

İskonto ve İştirak kredilerinde bankalar her ne kadar faiz, komisyon alsalar da ticari işletmeler senet vadesini beklemeden nakdi ihtiyaçlarını karşılamış olacaklardır. Senedin vadesinde yapılamayan ödemelerden senet sahibi değil bankalar sorumlu olacaklardır. Bankalar, senet alacağını devraldığı için oluşacak her türlü yasal takip ve icra takipleri tamamen bankanın sorumluluğunda olacaktır.

Yine İskonto iştira kredilerinde noter üzerinden hesap bildirimi gönderilmez ve ticari işletmelerin bilançolarında kredi olarak kayıt yapılmaz. İskonto İştirak kredilerine uygulanan faiz oranları diğer kredilere göre daha cazip ve düşük olmaktadır. Keşide edilemeyen senet tutarlarını aynı gün nakit olarak bankaya ödemeniz gerekir. Yani iskonto iştira işlemine başlandıktan sonra başka bir çeki teminata almanız mümkün değildir.

İskonto İştirak kredisi kullanmış senet sahibi ticari işletmelerin, senedin banka tarafından tahsil edilememesi durumunda banka ile olan ilişkileri bozulacak ve bundan sonra ki vadesi gelmemiş senetler için kullanılacak İskontoo ve İştira kredileri için sorun teşkil edecektir.

5/5 - (63 votes)
“Noterlerin Açılış Saati, Noterlerin Çalışma Saatleri” üzerine 2 yorum
 1. Noterler hafta içi her gün mesaiye 09:00'da başlar ve öğle tatili olan 12:00'a veya 12:30'a kadar (Noterlerde yoğunluğuna göre öğle arası 12:00-13:00 arası veya 12:30-13:30

  Yanıtla
 2. Noter hizmetleriyle ilgili olarak, çalışma saatleriyle ilgili bir soru sormak istiyorum. Noterlerin çalışma saatleri nelerdir? Açılış ve kapanış saatleri nelerdir? Bu bilgiyi internette bulamadım. Lütfen yardımcı olun.

  Yanıtla
Yorum yapın