Minimalizm Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımda son dönemlerde sıkça duyulan minimalizm ile ilgili bilgiler vereceğim.Minimalizm nedir?

Minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960’lara kadar giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. Minimalist akım sadece sanat dallarında etkili değildir. Son dönemde bir yaşam felsefesi olarak da görülmektedir.

Minimalizm yaşam felsefesi

Steve Jobs’tan Einstein’a kadar birçok ünlü insan hatta ünlü modacılar da minimalizm kurallarına uygun olarak giyinmektedirler. Peki, minimalist anlayışa sahip olan insanların dikkate aldığı kurallar nelerdir?

Minimalizm

a) Tarzınızı ve ihtiyaç duyduğunuz eşyaları belirleyin. Yapacağınız seçimlerde sevdiğiniz ve size yakışan kıyafetleri ya da eşyalara yönelin.MUTLAKA OKUYUN:  Kolay Pratik Okul Saç Modelleri ve Yapılışları

b) Listesiz alış verişe çıkmayın. Alışverişe çıktığınızda liste dışı bir ürün almayın. Listenizi belirlerken de temel kriteriniz “ihtiyaç” olmalı.

c) Daha az ürün satın alın ancak aldığınız ürün kesinlikle kaliteli olsun.

d) Evinizde kullanmadığınız eşyaları ve kıyafetleri ya takasla değiştirin ya ikinci elde satın ya da hediye edin. Hangisi sizi daha çok mutlu edecekse onu tercih edebilirsiniz.Minimalist dekorasyon

e) İkinci el ürün alın. Eğer kullanacağınız eşyanın ikinci eli de işinizi görecekse ve uzun vadede sizi zora sokmayacaksa boşuna yenisine çok para vermeyin.

MUTLAKA OKUYUN:  Son Moda Pamuklu Şal Modelleri

f) Eşyalar için uyguladığınız her kriteri yaşamınız için de uygulayabilirsiniz.

g) Sosyal medya, e-posta, bilgisayar gibi sanal dünyada da temizlik yapabilir ve kullanmadığınız dosyaları temizleyip kafanızın rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

h) Hayatı kendiniz belirleyin. Akrabalarınız ya da yakın çevrenizin ne dediği, bir yere kadar önemlidir ancak son kararı verecek olan sizsiniz. Başkalarının yönlendirmesiyle bir yaşama sahip olmayın.

Minimalizm ile hayatı sadeleştirmek

Kendinize karşı samimi olmak minimalist felsefesinin temel kurallarındandır. Hobileriniz varsa bunu mutlu olmak için yapın. Hırs gösterip en iyi olmaya çalışmak ya da dışarıdaki insanların sizi takdir etmesi için çalışmayın.

MUTLAKA OKUYUN:  Tafta Eşarp Modelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Azla mutlu olmak – Francine Jay

Sahip olduklarınız için şükredin. Sessizliği tercih edin. Yaşamınızdaki tüm fazlalıklardan kurtulun ve bunları yaparken asla bencil olmayın.

Minimalizm felsefesini yansıtan Francine Jay tarafından yazılan “Azla Mutlu Olmak” kitabını okumanızı tavsiye ediyorum.

Azla mutlu olmak

Bu kitapla gerçek mutluluğun para ile olmayacağını, paranın çoğu zaman mutluluğa götüren bir araç olduğunu, para olmasa da farklı araçlarla insanların mutlu olabileceğini anlayacaksınız.

Bu kitabın bende minimalist dekorasyon anlayışını oldukça geliştirdiğini söyleyebilirim.

Japonların minimalizm anlayışı

Aşağıdaki videoyu izleyerek Japonların minimalist anlayışını daha yakından öğrenebilir, farklı fikirler edinebilirsiniz.

Siz de minimalist akım ile ilgili aklınıza takılanları ya da görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanından benimle paylaşabilirsiniz.


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x