Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Hastalığın teşhisine dair yöntemlerin teknolojik olarak gelişmesi ve kolaylaşması sebebiyle erken tanı ile hastalığı yenmek mümkündür.Dünyada her yıl yakalanılan 10 milyon kanser vakasının 1 milyonunun meme kanseri olduğunu söyleyebiliriz. Kanser vakalarından ölümlerin %6’sını meme kanserine bağlı ölümler oluşturmaktadır.

Yapılan çalışmalar kanser vakalarının gelişmiş ülkelerde gelişmemiş ülkelere oranla daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu durum meme kanserinin ülkemizdeki coğrafi dağılımında da gözlenebilir.

Ege ve Marmara bölgelerindeki meme kanseri vakaları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden daha fazladır.Meme kanserinin belirtileri

Neler Okuyacaksınız?

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri; meme dokusunu oluşturan süt yapan hücrelerin ya da süt kanallarını oluşturan hücrelerin amaçsız ve kontrolsüzce çoğalmasına denir.

Çoğalan hücrelerin lenf ve kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayılma riski vardır.

Meme kanserinin nedenini uzmanlar tam olarak tespit edemeseler de katkı maddeli ve işlenmiş yiyeceklerle yanlış beslenme, sanayileşmenin getirdiği stres ve çalışma koşulları, beslenmedeki yetersizlikler, kimyasal kozmetikler, genetik faktörler, hareketsizlik, kilo ve geç doğum gibi pek çok neden meme kanserinin oluşmasına yol açabilir.MUTLAKA OKUYUN:  Koltuk Altı Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanseri ilk evresinde herhangi bir ağrıya sebep olmayabilir. Bu sebeple teşhisi kendi gözlemleriniz ile de yapabilmelisiniz.

Bunun için şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Memenin birinin değişimi,
  • Kollar kaldırıldığında memelerin farklı davranışları,
  • Memede yeni oluşan boğumlar ya da sertlikler,
  • Memelerin arasında yeni oluşan büyüklük farkı,
  • Memelerin birinden tek taraflı olmak kaydıyla suya benzeyen veya kanlı bir sıvının çıkması,
  • Meme alanında ciltte aniden meydana gelen ve hemen kaybolmayan kırmızılık,
  • Cildin bir yerde çekilmesi ya da bir memenin çekilmesi,
  • Kol altlarında boğumlar oluşması,
MUTLAKA OKUYUN:  Kusma ve ishal Varsa Dikkat!

 

 

Meme kanserinden korunma yolları

Kadınların meme kanseriyle ilgili bilinçlenmeleri sayesinde kanser ile başa çıkma oranı ciddi olarak artmıştır. Bu noktada kadınların yapması gereken 30’lu yaşların başından itibaren kendi muayenelerini kendileri yapmalarıdır.

40’lı yaşların hemen başında ilk mamografi çektirilmeli, yıllık olarak muayene olmalı ve doktorun tavsiyesine göre 2-3 yılda bir mamografi tekrar edilmelidir. Genç hastalarda ultrason da yeterli bir teşhis aracı olarak kabul edilir.

Meme kanserinden korunma yollarını izleyebileceğiniz video.

 

 Sitemizdeki diğer sağlık paylaşımlarını görmek için tıklayın.

Meme kanseri ameliyatı izle

Aşağıda canlı canlı ameliyatı izleyebilirsiniz.


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x