Lezzetli Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Evde kendi imkanlarımızla lezzetli yoğurt yapmaya hazır mısınız?Tencerede yoğurt mayalama

Evde kendi yoğurdunuzu kendiniz yapmanız sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Bunun için size organik, katkısız bir süt gerekiyor. Büyükşehirlerde nereden bulayım sütü demeyin.

Çevrenizde muhakkak süt getiren bir sütçü ya da mahalle bakkallarında satılan açık süt vardır. Marketten aldığınız UHT sütler ile ev yapımı yoğurt mayalayamazsınız.

Yoğurdun probiyotik özelliğe sahip olması sebebiyle özellikle mide bağırsak sistemi üzerinde ciddi faydaları vardır. Diyetlerden çocukların gelişimine kadar birçok farklı alanlarda tercih edilen ev yapımı yoğurtları mutlaka düzenli olarak tüketmeliyiz.MUTLAKA OKUYUN:  Hazır Yufkadan Su Böreği Tarifi
Lezzetli yoğurt yapımı

Tencerede yoğurt mayalayacaksanız çelik tencere olmasını tavsiye ediyorum. İhtiyaca göre süt mayalayabilirsiniz. Ben 2,5 litre sütten mayalayacağım.

Öncelikle aldığımız sütü muhakkak ocakta pişirelim. Süt kaynamaya yakın köpüklenmeye başlayacaktır. Bir kaşık ya da kepçe yardımı ile köpüklerini üzerinden savuralım.

Bu savurma işlemi ile sütün taşmasına engel olmuş oluruz. Sütü bir süre daha kaynattıktan sonra ocağı kapatıp sütün ılımasını bekleyelim. Ilıyan sütü mayalayacağımız yere götürelim.Sütün mayalanma işleminde en önemli hususlardan biri sıcaklığıdır. Sıcak sütün içinde bakteriler hızlı ürerler fakat bu yoğurdun ekşimesine neden olur.

Çok ılık ya da soğuk sütte ise bakteriler yavaş üreyeceği için yoğurt tutmaz. Sütün uygun sıcaklığa geldiğini anlamak için küçük parmağınızı sütün içine sokun ve yediye kadar sayın.

MUTLAKA OKUYUN:  Evde Pratik ve Lezzetli Tost Yapımı

Dayanamayacak kadar sıcaksa ılıması için biraz daha bekleyebilirsiniz. 3 yemek kaşığı yoğurdu bir kâsenin içinde sütle hem inceltin hem de mayalık yoğurdun sıcaklığını sütün sıcaklığına yaklaştırın.

Tencerenin ortasından mayayı kaşıkla dökerek mayanın her yere dağılmasını sağlayın. Bu işlemi yaparken sütün üzerindeki kaymağı bozmamaya çalışın.

Bir sofra bezi ile tencereyi sarın ve üzerini de bir örtü ile kapatın. 4-5 saatin sonunda yoğurdunuz hazır hale gelecektir. Dolaba kaldırdığınız yoğurdunuzu hemen tüketmeyin.

Yaklaşık 3-4 saat dolapta durması gerekiyor. 24 saat bekletirseniz yoğurdunuz daha lezzetli olacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Evde Pratik Mozaik Pasta Topları Nasıl Yapılır?
Yoğurdu mayalayın

Sabah kahvaltısı için harika bir krep tarifi için tıklayın.

Yoğurt mayalamanın püf noktaları

Dolapta çok fazla yer kaplamasını istemiyorsanız mayalama işlemini kavanozlara ya da borcama da yapabilirsiniz.
Sütü 4-5 dakika kaynatmanız yeterlidir. Çok ya da az pişirmek sakıncalıdır.

Mayalanma süresini geçirirseniz yoğurdunuz ekşimeye başlayacaktır.

Mayanız ekşimişse ve değiştirme imkânınız da yoksa çay kaşığının ucuyla atacağınız şeker yoğurdu tatlı hale getirecektir.

Hazır yufkadan su böreği tarifi için yazımı mutlaka okuyun.

Yoğurt nasıl mayalanır videolu anlatım

Her yiğidin yoğurdu yiyişi farklı olsa da size aşağıdaki videolu ile lezzetli yoğurt yapılışını göstermek istedik.

 


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x