Kusma ve ishal Varsa Dikkat

1
478

Bu yazımda sizlere kusma ve ishal ile ilgili olarak detaylı bilgiler vermek istedik. Yetişkinlerde ve çocuklarda kusma ve ishal hakkında önemli bilgiler sunduk.

Yetişkinlerde kusma ve ishal

Çocuklar kadar olmasa da yetişkinlerde de kusma ve ishal görülür. Kusma ve ishal kişinin sosyal hayatını ciddi olarak etkileyen ve insanları eve hapseden rahatsızlıklardandır.

Yetişkinlerde kusma ve ishalin en büyük nedeni bağırsaklara yerleşmiş olan enfeksiyonlardır.

blank
Yetişkinlerde kusma ve ishal

Bunların yanında besinlerle vücuda alınan mikroplar, son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin yenmesi, kaygı dönemlerinde ortaya çıkan bağırsak sorunları, antibiyotiklerin yan etkileri, gastrit gibi sağlık sorunları da yetişkinlerde kusma ve ishale neden olabilir.

Yetişkinlerde ishal için şu kural benimsenmiştir. Günde üç defadan fazla tuvalete gidiliyorsa ve bu üç günden fazla devam etmişse ishal tehlikeli hale gelmiş demektir.

Bebeklerde soğuk algınlığı ile ilgili yazımı da okumanızı öneriyorum.

Yetişkinlerde kusmaya ne iyi gelir

Yetişkinlerde kusma ve ishal beraber gözlemleniyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Bunun dışında kusma tek başına varsa bununla ilgili temel kural sıvı alımını artırmak ve hafif gıdalar ile beslenmektir.

blank
Kusma ishal ne iyi gelir

Ağır, yağlı, baharatlı gıdaların tüketilmesi kusmayı artıracaktır. Yetişkinler zencefil, papatya çayı, doğal meyve suları gibi sağlıklı içecekleri de sıvı tüketimlerine mutlaka eklemelidir. Sıvı tüketiminin esasını suyun oluşturduğunu unutmamak gerekir.

Suyun da sağlıklı, mikroplardan arındırılmış olması önemlidir. Yetişkinler kusma dönenlerinde muz, pirinç, şekersiz elma püresi, tost, makarna veya patates gibi sindirimi kolay olan ve mideyi yormayan gıdaları tercih etmelidirler.

Çocuklarda balgam nasıl atılır ile ilgili aklınıza takılanları bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda kusma ve ishal

Her yaşta görünmesine rağmen en sık çocuklarda görülen kusma ile ishal vakaları anne babaları tedirgin etmektedir. Çocuklarda görülen en sık kusma ve ishal nedeni sindirim sistemindeki bir virüs ya da gıdalardır.

blank
Çocuklarda kusma ve ishal

Anne ve babalar kusma sonrasında çocuklarının sıvı alımlarını bir an önce gerçekleştirmek istemektedirler. Bu, yanlış bir uygulamadır. Evet, kusan çocuk sıvı kaybeder ancak sıvının tekrar alınması için çok aceleci davranmamak gerekir.

Yavaş yavaş sıvı verilmesi, sıvının vücut tarafından emilebilmesi için daha önemlidir. Çocuk yemek istiyorsa bağırsak hareketlerini hızlandırmayan muz, şeftali, elma, patates, ekmek, pirinç, yoğurt gibi gıdalar azar azar verilebilir.

Çocuklarda kusmaya ne iyi gelir

Çocuklarda kusmayı önlemek için kusmanın nedenine ve doktorun önerilerine göre hareket etmekte fayda vardır. Türk kahvesi, nane limon kusmaya iyi gelen uygulamalardandır.

Daha önce kaleme aldığım gripten kurtulmak için 7 harika öneri isimli yazımı bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.