Kusma ve ishal Varsa Dikkat!

Bu yazımda sizlere kusma ve ishal ile ilgili olarak detaylı bilgiler vermek istedik. Yetişkinlerde ve çocuklarda kusma ve ishal hakkında önemli bilgiler sunduk.

Yetişkinlerde kusma ve ishal

Çocuklar kadar olmasa da yetişkinlerde de kusma-ishal görülür. Kusma ve ishal kişinin sosyal hayatını ciddi olarak etkileyen ve insanları eve hapseden rahatsızlıklardandır.

Yetişkinlerde kusma ve ishalin en büyük nedeni bağırsaklara yerleşmiş olan enfeksiyonlardır.

Yetişkinlerde kusma ve ishal
Yetişkinlerde kusma

Bunların yanında besinlerle vücuda alınan mikroplar, son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin yenmesi, kaygı dönemlerinde ortaya çıkan bağırsak sorunları, antibiyotiklerin yan etkileri, gastrit gibi sağlık sorunları da yetişkinlerde kusma ve ishale neden olabilir.

Yetişkinlerde ishal için şu kural benimsenmiştir. Günde üç defadan fazla tuvalete gidiliyorsa ve bu üç günden fazla devam etmişse ishal tehlikeli hale gelmiş demektir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde soğuk algınlığı ile ilgili yazımı da okumanızı öneriyorum.

Yetişkinlerde kusmaya ne iyi gelir?

Yetişkinlerde kusma-ishal beraber gözlemleniyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Bunun dışında kusma tek başına varsa bununla ilgili temel kural sıvı alımını artırmak ve hafif gıdalar ile beslenmektir.

Kusma ishal ne iyi gelir

Ağır, yağlı, baharatlı gıdaların tüketilmesi kusmayı artıracaktır. Yetişkinler zencefil, papatya çayı, doğal meyve suları gibi sağlıklı içecekleri de sıvı tüketimlerine mutlaka eklemelidir. Sıvı tüketiminin esasını suyun oluşturduğunu unutmamak gerekir.

Suyun da sağlıklı, mikroplardan arındırılmış olması önemlidir. Yetişkinler kusma dönenlerinde muz, pirinç, şekersiz elma püresi, tost, makarna veya patates gibi sindirimi kolay olan ve mideyi yormayan gıdaları tercih etmelidirler.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda balgam nasıl atılır ile ilgili aklınıza takılanları bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda kusma ve ishal

Her yaşta görünmesine rağmen en sık çocuklarda görülen kusma ile ishal vakaları anne babaları tedirgin etmektedir. Çocuklarda görülen en sık kusma ve ishal nedeni sindirim sistemindeki bir virüs ya da gıdalardır.

Çocuklarda kusma ve ishal

Anne ve babalar kusma sonrasında çocuklarının sıvı alımlarını bir an önce gerçekleştirmek istemektedirler. Bu, yanlış bir uygulamadır. Evet, kusan çocuk sıvı kaybeder ancak sıvının tekrar alınması için çok aceleci davranmamak gerekir.

Yavaş yavaş sıvı verilmesi, sıvının vücut tarafından emilebilmesi için daha önemlidir. Çocuk yemek istiyorsa bağırsak hareketlerini hızlandırmayan muz, şeftali, elma, patates, ekmek, pirinç, yoğurt gibi gıdalar azar azar verilebilir.

Çocuklarda kusmaya ne iyi gelir?

Çocuklarda kusmayı önlemek için kusmanın nedenine ve doktorun önerilerine göre hareket etmekte fayda vardır. Türk kahvesi, nane limon kusmaya iyi gelen uygulamalardandır.

İlginizi Çekebilir: Daha önce kaleme aldığım gripten kurtulmak için 7 harika öneri isimli yazımı bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

5/5 - (25 votes)
“Kusma ve ishal Varsa Dikkat!” üzerine 3 yorum
 1. Kusma ihtimaline karşılık poşettim ve ben her saniye hazırız.
  Ancak ishal olayaı beni bazan çok zorluyor

  Yanıtla
 2. Ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal… Bu belirtiler varsa dikkat Riskli alanlardan dönüldüğünde kendimiz ve çocuklarımızın vücudunu, elbiselerini kene açısından kontrol etmemiz gerekiyor. Kene ne kadar sürede çıkarılırsa hastalığın görülme ihtimali o kadar azalıyor.

  Yanıtla
 3. Kusma ve ishal vakalarında dikkat etmek gerekir. Çünkü bu durumlar bulaşıcı olabilir ve hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle, hastalıklardan korunmak için önlem alınmalıdır.

  Yanıtla
Yorum yapın