Küçük Odaları Büyük Göstermenin 5 Yolu

Küçük odalar, modern yaşamın bize sunduğu şehir hayatının ve imkânları geniş bir semtte yaşamanın sonuçlarındandır. Sadece küçük değil aynı zamanda az odalı evler de modern hayatın sonuçlarındandır.  Peki, küçük odaları büyük göstermenin bir yolu var mı? Tabii ki var. İsterseniz gelin bu yolları beraber inceleyelim1. Işıksız olmaz

Işıklardan yararlanın

Doğal ışık her türlü odayı ferah gösterebileceği gibi özellikle küçük odaları büyük göstermenin yollarından biridir. Küçük odalarda kullanılan perdeler ışığın rahat geçebileceği kalınlıkta olmalıdır. Kalın ve geçirgenliği az olan perdeler küçük odalar için uygun değildir.

MUTLAKA OKUYUN:  Antre, Giriş ve Koridor Dekorasyonu Örnekleri

2. Renk seçimi

Renk seçimini doğru yapın

Küçük odaları büyük göstermenin bir önemli yolu da duvar renklerinin seçimidir. Bu renklerin canlı ve koyu olması odanızı daha basık ve küçük gösterecektir.

Bunun yerine pastel renklere ya da açık renklere sahip bir duvarınız olursa odanızın da genişlediğini göreceksiniz. Tavanın yine açık renk olması kaydıyla farklı bir renkte olması küçük odaları büyük göstermede önemli ayrıntılardan biridir.3. Mobilya ama nasıl?

Doğru mobilya seçimi

Mobilya seçimi küçük odalar için çok önemlidir. Mobilyaların çok fonksiyonlu ve çok yer kaplamayan, pratik özellikleri içeren yapıda olması gerekir.

MUTLAKA OKUYUN:  Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

Bu tip mobilyalar ile hem odanın alanını rahatlatmış olacaksınız hem de geniş bir odadaki eşya kullanımına yakın bir kullanım elde etmiş olacaksınız.

Mobilyalarınızı seçerken duvar renklerini ya da duvar renklerini belirlerken mobilyaları da düşünmek gerekir. Mobilya ve duvar renginin uyumlu olması odanın daha sade ve ferah görünmesini sağlayacaktır.4. Aynalar yalan söylemez

Aynalardan faydalanın

Ayna kullanımı, küçük odalar için tavsiye edilen uygulamalardandır. Yansıma sayesinde odanın içinin büyük gösterilmesi ve odaya ferahlık katılması için kullanılan aynaların çok fazla olması da problem oluşturabilir.

Bu sebeple belirlediğiniz bir veya iki duvara asılacak farklı ebattaki aynalar yeterli olacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Kapalı Balkon Dekorasyonu için 5 Harika Fikir

Koridor dekorasyonu nasıl yapılır merak edenler için daha önce hazırladığım yazımı okumanızı öneriyorum.

5. Küçük odalar için büyük tüyolar

Farklı tüyolardan yararlanın

Küçük oda dekorasyonunda kıyafetlerimizde de kullandığımız göz yanılmasını kullanabiliriz. Odanın şekline göre değişse de boyuna çizgili bir halı kullanmak küçük odaları büyük göstermede etkili olacaktır.

Küçük odanın dağınık görülmesi çok kolaydır. Bu sebeple sürekli toplu olması bir düzenin ve ferahlığın da yansıması olacaktır.

Küçük odalardaki mobilyalar duvarlara sıfırlanarak kullanılıyor. Hâlbuki daha doğru bir dekorasyon ile duvara sıfırlamadan da odanızı geniş tutabilirsiniz.


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x