Korona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan korona virüsü, yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu. Binlerce kişinin de karantinaya alınmasına neden olan korona virüsü, başta uzak doğu ülkesi Çin olmak üzere tüm dünya ülkelerini tehdit ediyor. Solunum gibi basit yollarla bile bulaşabilen virüs kısa sürede metabolizmayı etkisi altına alıyor ve kişinin ölümüne neden oluyor. Henüz tedavisi ve aşısı bulunmayan korona virüsü için bir yandan çalışmalar devam ederken korona virüsünden nasıl korunulur? Sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Korona Virüsünden Korunma Yolları

Henüz Türkiye’de korona virüsüne rastlanmadı fakat yine de olası bulaş durumuna karşılık tüm önlemler alınmış durumda. Sağlık bakanlığı bünyesinde yapılan çalışmalar korona virüsünden kısmen de olsa korunmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

  • Korona virüsünden korunma yolları şu şekildedir;
  • Damlacık yoluyla insandan insana korona virüsünden korunma için virüsü taşıyan kişilerle aynı ortamda bulunmamak gerekiyor.
  • Toplu taşıma araçlarını mümkün olduğu kadar kullanmamak,
  • Kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmamak
  • İnsandan insana bulaşan bir virüs olduğu için maske kullanmak ve sık sık sabunlu su ile elleri yıkamak
  • Bol vitamin ve sıvı alarak vücudun direncini artırmak

Çocuk, yaşlı ve kronik hastalıkları olan kişilerin daha büyük risk taşıdığı da unutulmamalıdır. Bu yüzden bu gruptaki kişilerin korona virüsünden korunmak için daha da dikkatli olması gerekiyor.

Korona Virüsünün Bulaş Belirtileri

Korona virüsünün neden olduğu hastalığın spesifik bir belirtisi henüz tespit edilmemiştir. Birden ortaya çıkan ve hızla yayılarak ölümlere neden olan korona basit bir soğuk algınlığı ile başlayıp zatüre ve solunum yetmezliği şeklinde seyrediyor. İnsan akciğerine yerleşip burada çoğalan korona virüsü kısa sürede akciğerlerin işlevini yitirmesini sağlıyor. Solunum sıkıntısı çeken hastalarda, balgam, ateş, öksürük gibi belirtilerde ortaya çıkıyor.

Korona Virüsü Neden Tehlike Saçıyor?

Uzak doğu ülkesi Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak ortaya çıkan korona birçok kişinin ölümüne neden oldu. Hapşırma, öksürme gibi basit yollarla bulaşabilen korona virüsü kısa sürede tehlike saçar hale geldi. Bunun en temel nedeni ise daha önce görülmemiş bir virüs tipi olmasıdır.

Dolayısıyla insan vücudu korona virüsüne karşı oldukça dirençsizdir. Aşısı geliştirilmeye çalışan virüsün damlacık yoluyla hızla yayılıyor olması da tehlikeli olmasının bir diğer nedenidir. Bu yüzden hasta bireylere doğru müdahale yapılamıyor ve sonuçta korona virüsünden dolayı ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

5/5 - (63 votes)
“Korona Virüsünden Nasıl Korunulur?” üzerine bir yorum
  1. Corona virüsünden nasıl korunulur? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan corona virüsü, gösterdiği …

    Yanıtla
Yorum yapın