Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Her öğrenci hayatının en azından bir bölümünde kompozisyon nasıl yazılır sorusuna cevap aramıştır. Her ne kadar birçok teorik bilgi verilse de kompozisyon yazma işi birikim işidir. Birikim sahibi olmayan ve sık yazı yazmayan insanların kırk yılın başında oturup kusursuz bir yazı çıkarmaları beklenemez. Kompozisyon nasıl yazılır sorusuna teknik olarak cevap vermeden önce kompozisyon yazmanın kitap okuma ile doğrudan ilgili olduğunu da söylemek gerekir.
Kompozisyon Nasıl Yazılır
Kompozisyon kuralları
Çok kitap okuyan insanların duygularını ve düşüncelerini gerek sözlü gerekse yazılı olarak daha rahat ifade ettikleri herkesin malumudur.

Kompozisyon yazma teknikleri

İşte size kompozisyon nasıl yazılır sorusunun cevapları. Kompozisyon yazmada kurallar vardır. Bu kurallara uyularak yazılan kompozisyonlar daha değerli kabul edilir. İyi bir kompozisyonda başlık, giriş, gelişme ve sonuç bölümleri çeşitli özellikleri barındırır. Kısaca bu bölümlerin nasıl olması gerektiğinden bahsedelim.
Kompozisyon giriş gelişme sonuç örneği
Giriş bölümü: Giriş bölümünde hangi konuyu işleyecekseniz bu konu ve sizin görüşleriniz iki üç cümle ile ifade edilir. Giriş bölümünün dikkat çekici olması için bu bölüme soru cümlesi ile başlanılabilir. Yine tanımlama, açıklama ifade eden cümleler kullanılabilir. Gelişme bölümü: Konunun ayrıntıları ile açıklandığı, yazarın kendi düşüncelerini ifade ettiği bölümdür. Gelişme bölümünde düşünceyi geliştirme yöntemleri olan karşılaştırma, örneklendirme, tanık gösterme, sayısal verilerden yararlanma gibi yöntemlerden yararlanılabilir. Gelişme bölümünde oluşturulan paragraflar arasında anlamsal ilişkilerin olması gerekir. Birbirinden kopuk ve çok farklı konuların işlendiği gelişme bölümü iyi bir gelişme bölümü değildir. Gelişme bölümü kompozisyonun en uzun bölümüdür. Sonuç bölümü: Gelişme bölümünde ayrıntısı ile incelen konunun sonuca bağlandığı bölümdür. Kısa olan bu bölüm, kısaca ya da özetle asıl anlatılmak istenin birkaç cümle ile sonlandırıldığı bölümdür. Kompozisyonda başlık: Başlık, yazınızın neden bahsettiğini tanıtan bir etiket gibidir. İyi bir başlıkta çok fazla kelime olmaz. Yazıda anlatılacak düşünce ve konu iki üç kelime ile okuyucuya başlık sayesinde tanıtılır. Biliyoruz uygulamak zor ama kitap okuma alışkanlığı noktasında bu yazımı mutlaka incelemelisiniz.

Kompozisyon yazarken nelere dikkat edilmeli

Kompozisyon nasıl yazılır sorusunun cevabı olarak şunları da söyleyebiliriz: İyi kompozisyonların özelliklerinden biri de giriş ve sonuç cümlelerinin dikkat çekici ve vurucu olmasıdır.
Kompozisyon sayfa düzeni kuralları
Yazının okunabilir olması için başlığın cezbedici olmasının yanında giriş bölümünün gelişme bölümünü okutabilecek kadar ilgi çekici ve merak uyandırıcı cümlelerle kurulması gerekir. Sonuç bölümünde ise kurulan cümleler genellikle en fazla akılda kalan cümlelerdir. Bu sebeple sonuç bölümüne de gereken özeni göstermeliyiz. Daha etkili ders çalışma için yazımı okumanızı öneririm.
5/5 - (54 votes)
“Kompozisyon Nasıl Yazılır?” üzerine 10 yorum
  1. diğer sitelerde Küçük bir kompozisyon denemesi yapmış ajitasyon ve trajediyi konu edinen. Ama çok amatörce. Sevmedim. burdaki güzel tebrikler

    Cevapla
  2. Kompozisyon yazma kuralları nedir? Kompozisyon örneği nasıl yazılır? konu anlatımı, örnekleri ile kompozisyon konuları, kompozisyon ödevi nasıl yapılır bilgi…

    Cevapla
Yorum yapın