Koltuk Altı Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Bu yazımda sizlere terleme  noktasında koltuk altı ter kokusu neden olur, ter kokusu nasıl önlenir bu soruların cevaplarını sunacağım.Ter kokusu neden olur

Terleme; vücudun tuz dengesini sağlayan, vücudu toksinlerden arındıran ve istek dışında gerçekleşen bedensel bir ihtiyaçtır. Ter renksiz ve kokusuz bir maddedir.

Bakteriler, sıcak ve nemli ortamlarda hızlı çoğalır ve kokunun asıl sebebi olarak bizi rahatsız eder. Terleme sadece sıcak havalarda ortaya çıkmaz.

Erkeklerde terleme

Egzersiz ve stres de ter oluşumunu hızlandıran sebeplerdendir. Ayrıca kafeinli içecekler, baharatlı gıdalar, soğan ve sarımsak gibi, kokan yiyecekler de ter kokusu için artırıcı nedenlerdendir.MUTLAKA OKUYUN:  Daha Önce Duymadığınız 10 Aloe Vera Faydaları

Ter kokusu, kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar aynı derecede terlese bile koku hiç ortaya çıkmazken bazı insanlarda aşırı derecede rahatsız edici koku meydana gelebilir.

Yeri gelmişken ayak kokusu nasıl geçer öğrenmek için yazımı okuyabilirsiniz.

Ter kokusunu önlemek mümkün mü?

Öncelikle koltuk altı kokusu hijyenden bağımsız bir kokudur. Ne kadar temiz tutsanız dahi hormonal ve ter bezi kaynaklı koku sahibi iseniz farklı önlemler almak zorundasınız.Koltuk altınızı temiz tutmaya çalışmak ter kokusunu önlemek için önemlidir. Bu temizliği yaparken doğal ürünler kullanmakta fayda var.

Koltukaltı terleme

Katkılı ve parfümlü ürünler, koltuk altında bakteri üretimini artıracakları için tavsiye edilmez. Bunların yerine saf zeytinyağı sabunu, defne sabunu gibi organik ürünleri tercih etmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Temizlik sonrasında koltuk altınızda herhangi bir kalıntının kalmadığına emin olun. Bir sabun artığı dahi ter kokusu oluşmasına neden olabilir.

 

 

Ter kokusuna bitkisel çözüm

Deodorantlar terin ortaya çıkardığı koku için çoğu zaman geçici çözüm oluşturmaktadır. Deodorantlar çoğu insanın bildiğinin aksine terlemeyi engellemezler. Sadece asidik özelliği sayesinde bakteri oluşumunu azaltırlar.

Bu sebeple de ter kokusu azalır. Ancak uzun vadede kimyasal ürünleri kullanmak kanserojen riskini de artırdığı için bu ürünleri kontrollü kullanmak ya da hiç kullanmamak gerekir.

MUTLAKA OKUYUN:  İstenmeyen Tüyler Kurtulmanın Yolları

 


Ağız kokusu hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler için yazımı okuyabilirsiniz.

Ter kokusu için doğal çözüm olarak şunları önerebiliriz:

  • Limon suyu: bu yöntem ter kokusu için en çok kullanılan ve pratik bir yöntemdir. Limonun suyunu koltuk altınıza sürdüğünüzde limondaki sitrik asit teriniz ile birleşecek ve PH düşüklüğü sebebiyle kötü kokuları engelleyecektir.
  • Karbonat: İster ikiye böldüğünüz limonun üzerine karbonat serperek koltuk altınıza sürün isterse doğrudan karbonatı koltuk altınıza sürün her iki durumda da ter kokusundan kurtulacaksınız.

Bunların yanında elma sirkesi, fesleğen, biberiye yağı ve portakal kabuğu da koltuk altına sürüldüğünde ter kokusundan kurtulmanız için etkili olacaktır.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x