Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Bu yazımda sizlere ülkemizin kanayan yarası, bir türlü alışkanlık haline dönüştüremediğimiz kitap okuma alışkanlığı hakkında bilgilendirici bir yazı kaleme almak istedim.Kitap okuma alışkanlığı kazanmanın önemi ve gerekliliği

Kitap okumak her yaştan insanların yapması gereken faaliyetlerdendir. Özellikle çocukluk çağındaki insanların kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmesi durumunda ömrü boyunca kitap okuma ihtiyacını hissedeceği muhakkaktır. Kitap okumanın sayısız faydaları vardır.

Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır

Temel birtakım faydaları şunlardır:

a) Kitap okuma alışkanlığı kazanmış birey düşünen ve düşüncesini sürekli geliştiren bir bireydir.MUTLAKA OKUYUN:  En Kolay Resim Çizme Teknikleri

b) Kitaplar muazzam bir bilgi hazinesidir. Bu hazinede sadece kuru bilgiler değil aynı zamanda tecrübe ile kazanılmış bilgiler de vardır.

c) Kitap okuma alışkanlığının kişiye kazandırdığı en önemli özelliklerden biri konuşma becerisini artırmak diğeri de olayları kavrama yeteneğini kazandırmaktır.

d) İlkokul çağındaki çocuklar kitap okuyarak hayal güçlerini artırabilirler.e) Olayları değerlendirme ve karar verme mekanizmasının doğru çalışmasını sağlar.

İnternet ve web siteleri ile ilgilenen herkesin okuması gereken SEO kitabı üzerine yazımı okumanızı öneriyorum.

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

a) Çocuğumuza okuma yazma öğrenmeden önce kitabın öneminden bahsetmek gerekir. Ona kitap okumak ve o çağdaki çocukların gelişimine katkı sağlayacak boyama kitapları, sesli masal kitapları almak çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmada önemli bir yere sahiptir.

MUTLAKA OKUYUN:  Galatasaray Destan Fenerbahçe Efsane-Mehmet Güler Kitap Tanıtımı
Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı

b) Çocukların kitap okuma alışkanlığı sahibi olmasını istiyorsanız önce sizin kitap okumanız gerekir. Ailenizle birlikte kitap okuma saatleri düzenleyebilirsiniz.

c) Kitabı günlük hayatın içine sokarsanız kitaba olan ilgiyi artırırsınız. Örneğin okuduğunuz bir kitabı eşinizle değerlendirebilir, kitap üzerine tahliller yapabilirsiniz.

d) Çocuğunuza arada bir kitap hediye edebilirsiniz.

e) Kitap fuarlarına ve kütüphanelere yapılan geziler kitaba olan ilgiyi artıracaktır.

f) Kitapla ilgili televizyon programlarını ve dergileri takip edebilirsiniz. Güncel çıkan kitapları takip edin.

g) Sevdiğiniz ve çocuğunuzun sevdiği yazarları sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

h) Çocuğunuzun kitap seçimi konusunda yardımcı olmanız kitap okuma alışkanlığı kazanmasında doğru kitaplara ulaşmasını sağlayacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Kompozisyon Nasıl Yazılır?

i) Çocuğunuzu yazmaya teşvik ederseniz okumaya ihtiyaç duyacaktır. Unutmayın iyi yazarlar aynı zamanda iyi birer kitap okurudur.

Daha önce ders çalışma üzerine kaleme aldığım etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri için yazımı okumanızı öneriyorum.

Kitap okuma alışkanlığı kazandıran kitaplar

Her çocuk ve birey farklı ilgilere sahip olduğu için farklı içerikli kitapları seçeceklerdir. Genel olarak çocuklar olayın ön planda olduğu hikâye ve romanları daha fazla okumak istemektedirler.

Kitap okuma alışkanlığını kazandıran kitaplar

Bu başlangıçta okuma alışkanlığı kazandırmak için kullanılabilir. Ama devam eden yıllarda mutlaka sanatsal ve düşünce yönü biraz daha artmış kitaplara yönelmek gerekir.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x