Kış Diyeti Nasıl Yapılır?

Kış mevsimi geldiğinde hareketliliğimiz azalır, bu durum kış diyeti fikrinı hemen akla getiriyor. Kışın hareketsiz kalmada havaların soğuk olmasının yanında mevsimsel psikoloji ve buna bağlı alışkanlık da ön plandadır. Hareket etmemek metabolizmamızın yavaşlaması anlamına gelecektir. İnsanın enerji kaybetmesi, kaybedilen enerjinin miktarına göre ya kilo kaybına ya da kilonun muhafaza edilmesine sebebiyet verir. Enerji harcamak hem spor ve hareketli bir yaşam ile hem de bazal metabolizmanın sürekli canlı tutulması ile mümkündür. Uzmanlar bu sebeple yaz kış günde en az iki litre su tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Yazın iki litre su, terleme sebebiyle oluşan su kaybının da etkisiyle bazen yetmeyebilirken kışın çok az su ihtiyacı hissediyoruz. Kışın da vücudumuzun bağışıklık sistemini artırmak ve kilo kontrolümüzü sağlayabilmek için muhakkak günde en az iki litre su içmeliyiz. Su içmeyi alışkanlık haline getirirseniz bir süre sonra vücudunuz sizden bu suyu istemeye başlayacaktır.

Kış diyeti zayıflama

Kış diyeti ile zayıflama
İnsanların genellikle kilo aldıkları kış mevsiminde kış diyeti mi olurmuş demeyin. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen insanlar, her daim mevcut ideal kilosunu korumalı, ufak artışlara hemen müdahale etmelidir. Bunu hayat tarzı haline getirmezsek yaz ve kış diyetlerini çok sık yaparız, bu da bize zarar verir. Kış diyeti için en temel kural bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bunun için mevsime ait sebze ve meyveleri kullanabilirsiniz. Kışın enfeksiyon riskinin artması sebebiyle antioksidan içeren gıdalardan zengin bir beslenme programı düzenlemek daha doğru olacaktır. Bu sebeple örneğin balık, haftada en az iki öğün tüketilmelidir. Kış diyeti için önemli kurallardan biri de akşam yemeğini 19.00’dan önce bitirmelisiniz. Uzun kış geceleri diye “gelsin çerezler gitsin tatlılar” deyip “Ama ben saat 19.00’dan önce akşam yemeğini yemiştim.” diyorsanız kendinizi kandırırsınız. Prof. Dr. Canan Karatay diyeti merak edenler ilgili yazımı okuyabilir

Kış diyeti Ender Saraç tavsiyeleri

Kış egzersizleri
Kış diyeti konusunda Ender Saraç’ın tavsiyelerine göz atalım: a) Günde yedi büyük fincan sıcak su tüketin. b) Ara öğünler dâhil günde yedi öğün beslenin. c) Her gün 7777 adım atın. d) Akşam yediden sonra hiçbir şey yemeyin e) Şeker oranı düşük sebze ve meyvelerle organik bakliyatları tüketin.
5/5 - (86 votes)
“Kış Diyeti Nasıl Yapılır?” üzerine 3 yorum
  1. Kış Diyeti Nasıl Yapılır? Kış diyetinde sabah kahvaltı öğünleri aynıdır. Bir dilim kızarmış kepekli ekmek, yumurta, kızarmış ekmeğin yarısı kadar beyaz peynir, şekersiz olarak tüketilebilecek kahve ya da çay. Sabah yumurtanızı omlet şeklinde de tüketebilirsiniz. Ara öğün olarak iki grisini ya da üç beş adet fındık tüketebilirsiniz.

    Yanıtla
Yorum yapın