İpek Eşarp Nasıl Yıkanır?

İpek, doğal bir kumaş türüdür. Yumuşak ve hassas bir yapısı olması sebebiyle gerek kullanırken gerekse temizleme aşamasında dikkatli olmak gerekir. İpek eşarp nasıl yıkanır hemen hemen tüm kapalı bayanların merak ettiği soruların başında gelir. İşte bu yazıda sizlere ipek eşarp yıkama ve ipek eşarp temizliği ile birlikte ipek şal temizliği hakkında önemli tüyolar vereceğiz. İpek eşarp için iğne kullanmanız eşarp ömrünü kısaltacaktır. İğneleri dışarıdan görünmeyecek bölgelerde kullanmanız ya da eşarbın mıknatısla tutturulması daha doğru bir yöntem olacaktır. Alkol içeren parfümlerin doğrudan ipek eşarp üzerine sıkılması da renklerinin solmasına ve parlaklıklarının gitmesine neden olabilir.

İpek eşarp temizliği

İpek eşarpların temizliği
İpek eşarp temizliği için üreticilerin istediği en iyi temizleme şekli kuru temizlemedir. Çok sayıda ipek eşarbınız varsa kuru temizleme sizin için maliyetli olacaktır. Yine de ciddi ve çıkması zor lekeler için kuru temizleme, ipek eşarpların ömrünü uzatacak temizleme şeklidir. Çoğu bayanın tercih ettiği ipek eşarp yıkama yöntemi elde yıkamadır. Bunun için kullanacağınız suyun klorlu ve kireçli olmaması gerekir. Klor ve kireç ipeğin doğal yapısına zarar verir ve uzun vadede eşarbın renginde bozulma ve matlaşma görülür. Eğer suyunuzda klor ve kireç varsa önce kaynatıp ılımasını bekleyerek suyu kullanabilirsiniz. Kullanacağınız temizleme kimyasalının da Eşarp için zararlı olmamasına özen göstermelisiniz. Bu sebeple özel olarak üretilmiş temizleyiciler ya da bebek şampuanları kullanabilirsiniz. Eşarbınızı yıkarken çitilemek yerine yumuşak dokunuşlarla yıkamanız gerekir. Durulama işlemi de yıkama gibi ılık suda yapılmalıdır. İpek eşarbın suyunun tamamen sıkılması doğru bir yöntem değildir. Biraz su kalabilir. Eşarp, ince kumaştan yapıldığı için kısa sürede kuruyacaktır. Kurutma için en iyi yöntem serme ve asma yöntemidir. Ancak asarken mandal kullanmamanız gerekir. Kurutma işlemini doğrudan güneş alacak bir yerde yapmamalısınız. İpek şallardan kullanımı daha rahat olan dantelli şallar hakkında merak ettiğiniz detayları aşağıdaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz. [affiliate_news2 id=”2778″]

İpek eşarp lekesi nasıl çıkarılır

İpek eşarp nasıl yıkanır
İpek eşarp lekesini çıkarmak için en iyi yöntem kuru temizleme yöntemidir. Bu hem lekenin tam olarak çıkmasını sağlayacak hem de kumaşın ömrünü uzatacaktır. Çıkması güç lekeleri evde çıkartmaya uğraşmak kumaşın yıpranmasına ve lekeli bölgenin matlaşmasına neden olabilir.

İpek eşarp yıkama talimatı

İpek eşarplar için üretici firmalar genellikle yukarıda belirttiğimiz elde yıkama ya da kuru temizleme önerilerinde bulunmaktadır. Ancak bunların dışında özel olarak istedikleri bazı yıkama, durulama, kurutma ve ütüleme talimatları da olabilir. Bunlara uymak, ipek eşarpların kullanım ömrünü artıracaktır.

İpek eşarp temizliği nasıl yapılır videolu anlatım


https://www.youtube.com/watch?v=wKvBAluF3Ug
5/5 - (39 votes)
“İpek Eşarp Nasıl Yıkanır?” üzerine 2 yorum
  1. Yıkama anında kullanılacak olan su hakkında önemle üstünde durulması gereken diğer bir husus ise suyun sıcaklığıdır. Kullanılacak olan suyun sıcaklığı elinizi yakmayacak kadar ılık olmalıdır. bununla beraber ipek eşarplarınızı herhangi bir zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Ayrıca Bakınız. Her Kadının İhtiyaç Duyduğu 7 Süper Gıda

    Yanıtla
  2. İpek eşarp ter lekesi nasıl çıkar: Ön işlem uygulayın. Eşarbı temiz bir havlu üzerine serin ve lekeli bölgeyi belirleyin. Hassas çamaşırlar için özel olarak üretilmiş sıvı bir deterjan seçin. Deterjanı, ipek kumaşa uygulamadan önce bir pamuk ile eşarbın görünmeyen bir yerinde kontrol edin. Sorun yok mu? O halde devam edin.

    Yanıtla
Yorum yapın