Hacamat Nedir, Hacamat Faydaları Nelerdir, Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat hakkında son dönemde birçok bilgi kirliliği mevcut. Peki, hacamat nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir gibi sorulara cevap verecek içeriğimize mutlaka göz atın.

Hacamat nedir?

Hacamat, Arapça emmek, normal formuna getirmek anlamlarına gelmektedir. Tıbbi olarak da hacamat, deri altında birikmiş toksik özellikler içeren kanın vakumlanarak alınması işlemidir. Vücudun belirli bölgelerinde deri altında birikmiş olan kan, artık kan özelliğini kaybetmiş ve pelte kıvamına gelmiştir. Bu kan, birçok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır.
Hacamat nedir
Hacamat, sadece hastalıkların iyileştirilmesinde değil aynı zamanda koruyucu hekimlik açısından da önemlidir. Hacamat ağrısız, yatak istirahati olmadan gerçekleştirilebilen bir tedavi metodudur. Hacamatın ilkbahar ve sonbahar aylarında yaptırılması daha uygundur. Gün olarak ise geleneksel bir tedavi olması sebebiyle hicri ayın 14 – 28 arasındaki tekli günlerde ( hicri 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27 gibi..) yaptırılması uygundur. Ancak, Hacamat tedavisi herhangi bir rahatsızlık için tedavi maksatlı yaptırılacak ise zaruret olması açısından mevsime veya aya bakılmaksızın en kısa zamanda yaptırılması gerekir. Yılda iki ila dört defa hacamat yaptırmak uygundur. Herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı kişiler de en azından mevsim değişikliklerinde 2 defa hacamat yaptırmalıdır.

Hacamat faydaları nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kan üretimi ile görevli organları uyarır.
 • Ağrıları giderir.
 • Kandaki ağır metal ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Ödemleri alır.
Hacamat faydaları nelerdir
 • Beyin fonksiyonlarını artırır.
 • Ortaya çıkabilecek hastalıkların önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.
 • Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların gibi kronik hastalıkların tedavisinde yararlanılır.
 • Hacamat, görme kabiliyetini artırır.
 • Unutkanlık ve dikkat eksikliği olanlar; okuduğunu zor anlayanlar ve baş ağrısı şikâyeti olanlar için kafadan hacamat çok faydalıdır.
 • Ezber kuvvetini artırır, hızlı karar alma yeteneğini geliştirir.
 • Hacamat, çocukların gelişiminde, gençlerde ise daha dengeli bir ergenlik geçirmelerine yardımcıdır.
 • Hacamat metabolizmayı düzenleyerek bağışıklığı güçlendirdiğinden düzenli yaptıranlar, çok sık grip ve soğuk algınlığına yakalanmazlar.
Aloe vera faydaları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hacamat nasıl yapılır?

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) kapatılarak vakum etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu metot, vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir.
Hacamat nasıl yapılır
Özellikle ağrının ve problemin olduğu yerler ya da yakın yerler tercih edilir. Örneğin peygamberimiz baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. Soğuk algınlığı ile ilgili aklınıza takılanları öğrenebileceğiniz bir içerik.
5/5 - (20 votes)
“Hacamat Nedir, Hacamat Faydaları Nelerdir, Hacamat Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum
 1. Kuru Hacamat: Uygulayıcı bu yöntemde hacamat kupasının içini, genellikle alkole batırılmış, pamuk benzeri bir malzemeyle ısıtır. Bu ısı etkisi, fincandaki oksijenin çekilmesine ve dolayısıyla vakum oluşumuna neden olur. Hacamatı uygulayan kişi bu alandaki havanın dışarı çıkarılması için bir emme cihazı kullanır.

  Yanıtla
Yorum yapın