Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Güneşli zamanlarda, vücudumuzun güneşe maruz kalan bölgesinde ortaya çıkan ve hemen kaybolmayan lekelere güneş lekesi denir.Tıp dilinde lentigo olarak adlandırılan güneş lekeleri, çil lekesinden farklı olarak daha büyük bir yapıdadır.

Bunun dışında gerek kullanılan hapların gerekse parfümlerin vücutla teması sonrasında ve güneşle reaksiyona girmesiyle oluşan her lekeye genel olarak güneş lekesi diyoruz.

Kendi içinde farklı tiplere sahip olan güneş lekeleri tedavi edilmediği takdirde kalıcı bir özellik gösterir.Güneş lekesi için maske

Güneş lekesi nasıl yok edilir

Güneş lekesi için farklı tedavi yöntemleri seçilebilir. Bu yöntemleri belirleyecek olan dermatolog, bunu yaparken cilt yapınıza, lekenin durumuna, lekenin cildinizdeki konumuna ve lekenin derinliğine göre karar verecektir.

MUTLAKA OKUYUN:  Ses Kısıklığı için Bilmeniz Gereken 4 Kritik Bilgi

Açık tenli bir bayanda yeni oluşmuş bir cilt lekesi için lazer tedavisi ile başarılı bir sonuç elde edebilirken yerleşmiş ve derinin alt kısmındaki bir güneş lekesi için derin bir kimyasal maske uygulaması yapmak gerekebilir.

Bu maske uygulamalarının, farklı kimyasallar içermesi sebebiyle bir doktor kontrolünde yapılması doğru olacaktır. Güneş lekeleri için evde uygulama da yapabilirsiniz.Yine doktor kontrolünde olacak bu uygulamada esas amaç, cildinizin lekeli bölümünün soyulmasıdır. Bunun için cilt soyucu kremler kullanmalısınız.

Kaç kez tekrarlayacağınızı ve uygulama sonrasında cildinizin durumunu doktorunuzla irtibatlı şekilde değerlendirmek daha doğru olacaktır.

MUTLAKA OKUYUN:  Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Yeri gelmişken en iyi cilt beyazlatma yöntemleri için yazımı okumanızı öneririm.

Güneş lekelerine bitkisel çözüm

Güneş lekesi için maske

Kimyasal olarak piyasada satılan maskelerin güvenilir ve sağlıklı olanlarını kullanabileceğiniz gibi evde kendiniz yapacağınız bitkisel maskeler de güneş lekeleri için bir çözüm olabilir.

Size önereceğimiz karbonatlı maske için yarım tatlı kaşığı karbonat ve bir çorba kaşığı yoğurt yeterli olacaktır. Yoğurda döktüğünüz karbonatı iyice karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı lekelerin üzerine sürün ve on dakika bekleyin. Haftada bir kez uygulama yaparsanız karbonat sayesinde lekelerin açıldığını göreceksiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Sivilce Lekeleri ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Burundaki siyah nokta temizliği hakkında bilgi almak için yazımı okuyun.

Güneş lekelerine bitkisel çözüm

Özellikle yüzümüzdeki güneş lekesi için önerilen birçok bitkisel maskeler var. Bunlardan biri de maydanoz maskesidir.
Malzemeler: Yarım demet maydanoz, yarım dilim limon, bir yemek kaşığı yoğurt.

Yapılışı: Blenderdan geçirdiğiniz maydanozun üzerine yoğurt ve limonun suyunu ilave edin. Malzemeleri iyice karıştırın ve ovalayarak yüzünüze sürün.

45 dakika kadar yüzünüzde kalacak maskeyi üç günde bir uygulayın. Limondaki asit güneş lekelerini bir süre sonra azaltacaktır.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x