Evde Kinetik Kum Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere evde kendi imkanlarınızla kinetik kum nasıl yapılır, bunu anlatmak istedim.Kinetik kum nedir, ne işe yarar

İçeriğinde %98 oranında deniz kumu %2 oranında ise polimer bulunan kinetik kumun çocukların zihinsel ve motor beceri gelişimi için son dönemde kullanılan önemli bir araçtır.

Kinetik özellikteki kum ne işe yarar

Üç yaşından sonra çocukların güvenle oynayacağı kinetik kum elde iz bırakmaz ve kolayca şekil alabilir. Kinetik kum için dikkat etmeniz gereken en önemli konu su ile temas ettirilmemesidir.

Suyla temas ettikten sonra kurumaya bıraktığınızda orijinal kum tekrar aynı formunu alacaktır. Kinetik özelliğe sahip kum, akışkan bir yapıya da sahiptir. Fakat bu akışkanlık su gibi bir özellik barındırmaz.MUTLAKA OKUYUN:  ilk Yardım Nasıl Yapılır?

Kendinden yapışkanlı bir içeriğe sahip olan bu kumun ıslak gibi görünen fakat elinize aldığınızda ıslak olmadığını anladığınız değişik bir özelliği vardır.

Kinetik kumun faydaları; konuşma ve dil gelişimi, dikkat gelişimi, yazı öncesi parmak kas gelişimi, yaratıcı düşünce becerisi, duyusal gelişim gibi birçok farklı alanda çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır.

Kinetik kumun diğer güzel bir özelliği de tırnak aralarına girmemesidir. Ayrıca diğer kumlar gibi batma hissi de oluşturmadığı için rahatsızlık vermez.Kinetik kumlar en çok da oyun hamurlarına benzer. Oyun hamuru ile neler yapılır bu yazımda detaylı bir şekilde anlattım, okuyabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  En Kolay Ocak Nasıl Temizlenir?

Kinetik kum yapımı

Kinetik kumla oyun

Evde kinetik kum hazırlamak için gerekli malzemelerimiz:

  • 4 su bardağı un,
  • 1 çay bardağı bebe yağı,
  • gıda boyası (Gıda boyasını renklendirme için kullanacağımız için şart değil )

Kinetik kumum hazırlanışı:

Unu geniş bir kaba koyalım. Üzerine istediğiniz renkteki gıda boyasını serpelim. Bunların üzerine de bebe yağını ilave edelim.

Bu karışımı şekil verecek nemliliğe ulaşıncaya kadar karıştıralım. Nemlilik ayarını karıştırdıktan sonra elinize alıp değerlendirebilirsiniz.

Evde kinetik kumun yapımı

Çok fazla yağ katmışsanız ve çok cıvık bir karışım elde etmişseniz biraz daha un ilave ederek oranı düzenleyebilirsiniz. İsterseniz aktiviteye göre karışımın içine sim ilave ederek parlak bir görünüm de elde edebilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  Yüze Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Oyun sonrasında kapalı bir kapta muhafaza edilen kinetik kum, bir sonraki oyun için de özelliğini muhafaza edecektir. Kinetik kumların faydası çok olsa da temizliği bazen anneleri zorlayabilir.

Bunun için önceden tedbir alınmasında fayda var. Oyun öncesinde örtü sermek kumun etrafa yayılmasını engelleyecektir.

Benim çocuğum daha küçük ileride kinetik kumlar ile oynayabilir diyor ve bebeğinizle ne yapacağınızı şaşırıyorsanız 0-6 ay bebeklerin oynadığı bebek oyunları yazımı okumanızı öneririm.

Kinetik kum nasıl yapılır videolu anlatım

Aşağıdaki videoyu izleyerek kinetik kumun nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x