Evde Hatay Usulü Künefe Nasıl Yapılır?

Hatay’ın meşhur tatlısını Hatay’da yemek ayrı bir zevk ve lezzetse de evde yapacağınız Hatay usulü künefe de size hemen hemen o lezzeti verecektir. Hatay usulü künefe lezzetini alabilmek için iki nokta önemlidir. Birincisi tecrübe diğeri ise malzemedir. Malzemeleriniz kaliteli olursa ve künefe yapma konusunda da tecrübe sahibi olmuşsanız yapacağınız Hatay usulü künefe eminiz ki hem aile fertleri için hem de misafirleriniz için vaz geçilmez bir lezzet olacaktır.
Hatay usulü künefe için gerekli malzemeler
Hatay usulü künefe için gerekli malzemeler

Hatay usulü künefe için gerekli malzemeler

  • 1 Kilo kıyılmış çiğ kadayıf
  • Yarım kilo tuzsuz köy peyniri ya da dil peyniri
  • 3 su bardağı şeker
  • 2,5 Su bardağı su
  • 250 gram Margarin veya tereyağı ( Doğal tereyağı olursa lezzeti daha güzel olacaktır. )
  • Üstünün süslemesi için Antep fıstığı

Hatay usulü künefe tarifi ve yapımı

Hatay usulü künefe için öncelikle şerbetin hazır hale gelmesi gerekiyor. Şerbetin sıcak ve künefenin de sıcak olması halinde künefe hamur hale gelebilir.
Hatay usulü künefe nasıl yapılır
Hatay usulü künefe nasıl yapılır
Bu sebeple şerbeti soğuk olarak vereceğiz. Şerbeti hazırlamak için derin bir tencereye 2,5 su bardağı suyu dökelim. İçine 3 su bardağı şekeri ilave edelim. Karıştıralım ve kaynamaya bırakalım. Kısık ateşte 20 dakika kadar kaynattığımız şerbetin içine 3 damla limon suyu koyarsak şerbetin şekerlenmesi önlenmiş olur. Hazır hale gelen şerbeti ocaktan alarak soğumaya bırakalım. 250 gram tereyağını oda sıcaklığında bir süre bekletelim. Bakır tepsinin tabanını tereyağının yarısı ile yağlayalım. Tel kadayıfların yarısını alalım ve tepsinin tabanına eşit olacak şekilde yayalım. Elimizle bastırarak kadayıfların sıkışmasını sağlayalım. Bu, künefenin daha ince olmasını sağlayacaktır. Başka bir kapta rendelediğimiz peynirleri kadayıfın üzerine eşit olacak şekilde serelim. Peynirleri de elimizle bastırıp sıkıştıralım. Peynirlerin üzerine kalan kadayıfları koyalım ve bunları da tepsinin her tarafında eşit olacak şekilde yayalım. Yaydığımız kadayıfları tekrar bastıralım. Hatay usulü künefe için pişirme aşaması çok önemlidir. Orta ateşte ve çevirerek pişirmek gerekir. Künefenin tabanının yanmaması önemlidir. Bu sebeple künefenin altı arada bir kontrol edilmelidir. Altı pişen künefenin üstünü pişirmek için biraz daha büyük bir tepsinin tabanına kalan tereyağını sürelim. Yağladığımız tepsiyi pişen künefenin üstüne kapatalım ve künefeyi ters çevirelim. Böylece pişen kısım üste gelmiş olacak. Aynı pişirme yöntemi ile altını da pişirdiğimiz künefeyi istediğimiz şekilde keselim, sonra da şerbetini dökelim. 2-3 dakika bekledikten sonra üzeri Antep fıstığı, kaymak ya da dondurma ile süslenebilir.
evde-hatay-usulu-kunefe-nasil-yapilir
Evde künefe yapımı
Evde kendi imkanlarınızla damla çikolatalı muffin nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Künefe nasıl yapılır videolu anlatım

5/5 - (26 votes)
“Evde Hatay Usulü Künefe Nasıl Yapılır?” üzerine 3 yorum
  1. Hatay yöresine mahsus bir tatlı olan künefe tatlısı tarifi nde temel malzemelerinden biri olan künefe peyniri beyaz renkli, tuzsuz, ısınınca eriyip uzayan (sünen) bir peynirdir. Künefe yapımında kullanılan bu künefe peyniri, umumiyetle keçi sütünden yapılsa da inek sütünde de elde edilebilir.

    Cevapla
Yorum yapın