Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Bugün sizlere en etkili ders çalışma yöntemleri hakkında bilgiler vereceğim.Ders çalışma teknikleri nelerdir

Her yıl ülke genelinde yapılan sınavların sonucunda ilk dereceleri elde eden öğrencilerin ortak noktaları sosyal hayata önem vermeleri, düzenli ve verimli ders çalışma yöntemlerini uygulamaları olarak kabul edilmektedir.

Her öğrenci farklı özelliklere sahiptir. Bu sebeple her öğrencinin öğrenme ve bunları davranış haline getirebilme yöntemi kendine has özellikler içermektedir.

Ders çalışma yolları

Daha somut hale getirmek gerekirse genellikle sabah saatlerinde zihnin açık ve algının yüksek seviyede olması beklenir ancak bazı öğrenciler gece geç saatlerde daha iyi anladıklarını ifade etmektedirler.MUTLAKA OKUYUN:  Bilişim Suçları Hakkında Aklınızı Karıştıran 3 Soru

Hayat düzenleri bu şekilde olduğu için de sabahları genellikle algıları zayıftır. Bu öğrencilerin sabahları yoğun konu anlatımına sahip bir program uygulaması elbette yanlış olacaktır.

Bir kişinin konuyu gün içinde algılama potansiyeli değiştiği gibi diğer kişilerle karşılaştırdığımızda algı ve öğrenme düzeylerinde de farklılıklar olduğunu görüyoruz.

Bazı öğrenciler bir konuyu iki saatlik bir çalışma ile öğrenirlerken bazıları ise aynı konu için beş saat vakit ayırmak zorunda kalırlar. Bütün bunları göz önünde bulundurarak uygulanan programlarla başarı elde edilebilir.Ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır

Ders çalışmak gibi bir alışkanlığı olmayan öğrencilerin ortak özellikleri hayata karşı bir amaçlarının olmaması ya da bu amaçların sadece sözde kalmasıdır.

Öğrenci öncelikle neden ders çalışması gerektiğini bilmeli ve bunun farkında olmalıdır. Bu farkındalık ilk motivasyon için önemlidir.

MUTLAKA OKUYUN:  Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Ders çalışma programını düzenli olarak yapmayan öğrencilerin bir diğer ortak özelliği de başarabilecek olmalarına karşı inançlarının zayıf olmasıdır.

Ders çalışma teknikleri

“Ben yapamam” düşüncesiyle yetişmiş bir öğrencinin başarıyı elde etmek için düzenli çalışmasını bekleyemezsiniz. Düzenli çalışmak için planlı hareket etmek, kendini ödüllendirmek de önemli kurallardandır.

Ders çalışma programı nasıl hazırlanır

Ders çalışma programı her öğrencinin kendisine aittir ve kişiden kişiye değişir. Bunun yanında temel genel geçer birtakım kurallardan da bahsetmek gerekir.

a) Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci günde okul haricinde 5-6 saat ortalama ile çalışması gerekir. Şüphesiz sınav yaklaştıkça bu süre artacaktır.

b) Çalışma ortamının iyi havalandırılmış, aydınlık ve etrafta dikkat dağıtıcı eşyalardan ( telefon dâhil ) arındırılmış olması gerekir.

MUTLAKA OKUYUN:  Yenilikler Osmanlı'yı Değiştiriyor Kitap Yorumu

c) Okuma alışkanlığı olan öğrencilerin diğerlerine oranla daha önde olduğunu söylemekte fayda vardır.

d) Yaptığınız programı dakikası dakikasına ayarlamayın. Uygulamada olabilecek aksaklıkları ve ani gelişmeleri de düşünün.

e) Mola verin. ( Mola arası ders değil ders arası mola prensibini unutmadan süreyi ayarlayın.)

f) Kısa ( günlük), orta ( haftalık ya da iki haftalık ) ve uzun ( aylık ya da iki aylık ) konu bitirme ve soru çözme hedefleri koyun.

g) Tekrar edin.

h) Hayatın size ait olduğunu ve tercihleriniz ile meslek seçiminizin ve yaşamınızın şekilleneceğini unutmayın!

Verimli ders çalışma teknikleri videolu anlatım

Aşağıda Şenol Hoca’nın verimli çalışma tekniklerini izleyebilirsiniz.


Aşağıdaki videoda Ilgın Özgan’ın verimli çalışma yöntemleri üzerine fikirlerini izleyebilirsiniz.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x