ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası

ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatası neden ve neden oluşur öncelikle ondan bahsedelim. Daha sonra bu hatanın hangi tür sebeplerden dolayı ortaya çıktığını ve nasıl gidereceğinizi sizlere aktaralım.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Nedir?

Name not resolved ne demek ? Bu ingilizce terimi çevirdiğimiz zaman bizlere türkçesi “hatanın adı çözülmedi” demek olduğunu anlayabiliriz. Genellikle chrome başta olmak üzere, opera, firefox gibi tarayıcılarda da görülmektedir. Hatta bazı durumlarda herhangi bir uygulama üzerinden de bu hataya ulaşmanız söz konusu oluyor. Mobilde de zaman zaman başınıza bu hata geliyorsa yazımızı okumaya devam ediniz.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Nasıl Çözülür?

ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasının çözümü için birden fazla yöntem olduğunuz başta belirtelim. Madde halinde kafanız karışmaması için bu hatalara değineceğiz. Bir yöntem işe yaramazsa şayet diğer yöntemleri denemekten çekinmeyin. Bu maddelerin herhangi biri sizin hatanız için kesin çözüm etkisi yaratacaktır.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED için 1. Çözüm: Önbellek temizliği

Google chrome, Firefox, Opera veya Safari gibi tarayıcılar siz internette gezindikçe çerez toplarlar ve bir önbellek oluşur. Hatta bazı sitelerde “bu site çerezleri kayıt altına almaktadır, kabul edin” gibisinden bir uyarıda verir. Bu depolanan önbellekteki veriler nedeniyle name_not_resolved hatası meydana gelir. Önbellek temizlemenin de kendi içinde bir kaç yolu vardır. Birincisi: “chrome://settings/clearBrowserData” adres çubuğuna bu tırnak işaretleri arasında yer alan ibareyi yapıştırın ve git deyin.
err_name_not_resolved hatası çözümü

err_name_not_resolved hatası çözümü

Yukardaki gibi bir ekran otomatik olarak karşınıza gelir. Tüm kutucukları seçili yapın ve en üstte yer alan Zaman aralığı kısmından bu hata kaç saattir, kaç gündür veya kaç dakikadır varsa onu seçin. Bu şu demek oluyor: Önbelleği bu tarihe kadar geri temizleyeceğim ve sende hatadan kurtulacaksın. Bkz: Ok Google Cihazımı Kur Nasıl Yapılır? Hey Google Hemen Aktif Edin

ERR_NAME_NOT_RESOLVED için 2. Çözüm: Ağ ve DNS Temizliği

Muhtemelen son işlemlerinizde yanlış bir yapılandırma olmuş olabilir ve bu durumda tarayıcı üzerinden dns temizlemek yetmez. Bu durumda ağ temizliği ve dns temizliği gerekir. Direk metoda geçiyorum sizde uygulayın. Başlat – çalıştır komut satırını açın ve “cmd” yazın. Sırasıyla aşağıdakileri tek tek kopyalayıp, entera basın.
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /renew
  • ipconfig /registerdns
Bu işlemlerin ardından ipconfig metodu ile dns verileriniz ve ağ temizliğiniz tamamlanmış olur, sizde hatadan kurtulursunuz. Kurtulamadınız mı yoksa? o halde diğer çözümlerle devam edelim.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED için 3. Çözüm: DNS Yapılandırması

Bu yöntemi bilgisayar için anlatıyorum. Mobil için talep olursa onu daha sonra anlatırız. Sırasıyla adımları anlatıyoruz.
  • Ağ ve internet bölümüne gidin.
  • Ağ ve paylaşım merkezini açın
  • Sağ tık yapıp bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin deyin.
  • Özelliklere tıklayın ve ardından “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” kısmını seçip özellikler kısmını açın.
Buraya kadar sorunsuz geldiyseniz alttaki gibi bir görsel sizi karşılar. Görseldeki kırmızı kutucuktaki alanların aynısını yapıp kaydedin ve işlem bu kadar.
err name not resolved hatasi cozumu

err name not resolved hatasi cozumu

Buda mi sorunu çözmedi? O halde en nihayetinde daha garantili bir çözüme yönelelim.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED için 4. ve Son Çözüm: Bilgisayar ve modem resetleme

ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatası çözümü için sizlere önereceğimiz ve büyük ihtimal yukarıdaki 4 yöntemle çözülmeyen sorununuz bu yöntemle çözülmüş olacaktır. Bunu herhangi bir şekilde tarif ederek konuyu uzatmaya gerek duymadım. Modemi öncelikli olarak kapa-aç yapın. Hata devam ederse arkasında yer alan küçük reset tuşuna 10 sn bir iğne, kürdan gibi materyal ile basılı tutun ve çekin. Bu esnada modeminiz kendine gelirken bilgisayarınıza da reset atın. Tüm bu işlemlerin sorunda geçmiş olsun artık ERR_NAME_NOT_RESOLVED gibi bir hata ile karşılaşmamış ve sorunu gidermiş olacaksınız. Kalın sağlıcakla…
5/5 - (100 votes)

  1. Anonim: Reply
  2. Citlali Eymen: Bu yazı, ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasının ne olduğunu ve nasıl çözüleceğini anlatmaktadır. Bu hatayı alan kullanıcılar, yazının açıklamalarına göre hatayı çözebilirler. Reply