En Doğru Bebek Emzirme Yöntemleri

Bu yazıda yeni doğan bebek emzirme yöntemleri ve tekniklerini ayrıca en ideal bebek emzirme pozisyonlarını videolu anlatım ile sunacağım.Bebek nasıl emzirilir?

Bebek için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütünden mahrum bebeklerin zekâ ve bedensel gelişimi yeteri kadar olmamaktadır. Hastalıklara yakalanma riski artmakta ve bağışıklık sistemi zayıflamaktadır.

Doğumdan sonra 1-2 saat içinde bebeğinizin emmeyi başlaması gerekir. İlk haftalarda doğru emme pozisyonunu bulmak çok önemlidir.

Saatlerce aynı pozisyonda kalınacağı için hem bebeğin rahat emme pozisyonu belirlenmeli hem de anne, bedensel ve zihinsel olarak rahat bir pozisyonda emzirmelidir.MUTLAKA OKUYUN:  2 Yaş Sendromu Merak Edilen 5 Soru
Bebek emzirme yöntemleri

Bebek emzirme yöntemleri bu sebeplerden dolayı önem taşımaktadır.

Göğsünüzü alttan dört parmağınızla, başparmağınız üstte kalacak şekilde destekleyin. Parmaklarınız areola kısmına (kahverengi kısım )değmemelidir.

Göğüs ucu ve areolanın büyük kısmı bebeğin ağzında olmalıdır. İlk kavrama anında biraz acı olsa bile düzenli emmeye geçtikten sonra kavramayı hissetmeli fakat acı duymamalısınız.Canınız acımaya devam ediyorsa kavrama pozisyonda hata vardır, bebeği göğüsten ayırıp tekrar doğru kavramasını sağlamalıyız.

 

 

Emzirme süresini tamamen bebek belirlese de genellikle 10-20 dakika arasında değişen sürelerde emzirme gerçekleşir.

Emzirme sırasında iki göğsünüzü de kullanmanız süt oluşumu açısından önemlidir. Bir sonraki emzirmeye bir öncekinden farklı göğüs ile başlamalısınız.

MUTLAKA OKUYUN:  10 Aylık Bebek Yemekleri ve Tarifleri

Aklıma gelmişken bebeklerde ek gıda hakkında yazdığım yazıyı da okumanızı öneriyorum.

Bebek emzirme yöntemleri ve pozisyonları

Başarılı emzirmenin sırrı bebek emzirme yöntemleri için size uygun olanın seçimi ile mümkündür. Bunun için zaman içinde en doğru emzirme yöntemini siz deneyerek bulacaksınız.

En çok kullanılan bebek emzirme yöntemleri arasında kucaklama tekniği gelir:

Bir koltuk, sandalye ya da yatağın kenarına oturunuz.

Dizinizin üstüne, mümkünse; bir yastık koyup, bebeğinizin baş tarafı kolunuzun iç dirsek kısmına gelecek şekilde ve yüzü memenize doğru olacak şekilde bebeğinizi kucaklayınız.

Bebeğinizi sadece başı değil tüm vücudu size dönük olacak şekilde olmalıdır.

Bebek emzirme yöntemleri içinde sezaryen ile doğum yapmış annelerin ilk dönemlerde daha çok kullandığı bir yöntem de yatarak emzirmedir.

MUTLAKA OKUYUN:  8 Aylık Bebek Yemekleri ve Tarifleri

Bu yöntemde yan yatarken sırtınıza yastık koyarak ağrı çekmeniz engellenmelidir. Bebeğinizle meme mesafesi ayarlanmalı gerekirse bebeğinizin başının altına küçük destekleyici kumaşlar konmalıdır.

Bebeğiniz uyurken hırıltı sesi duyuyorsanız daha önce kaleme aldığım bebek hırıltısı nasıl geçer isimli yazımı okumanızı öneriyorum.

 

 

Bebek emzirme ürünleri

Bebek emzirme yöntemleri için doğru uygulamanın yanında kaliteli ve pratik emzirme ürünleri de işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebek emzirme ürünleri

Göğüs pedleri, göğüs pompaları, süt saklama poşetleri, bebek emzirme önlükleri, göğüs ucu koruyucular, emzirme setleri, emzirme minderleri de gerekli gördüğünüzde kullanabileceğiniz ürünlerdir.


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x