Emziren Annelere Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne sütü, bebeğin özellikle ilk altı ayında gerek fiziksel gelişimi gerekse zeka gelişimi için vazgeçilmez bir gıdadır. Annelerin bebeklerini acıktıkça emzirmeleri çok önemlidir. Bu aynı zamanda süt oluşumunu da artırmaktadır. Bir de anne sütünü artıran yiyecekler emziren anneler tarafından düzenli ve dengeli bir şekilde alınması gerekiyor. Her gün düzenli olarak iki litre su içmek içeriğinin büyük bir kısmının su olduğu anne sütü için önem arz etmektedir. Şüphesiz anne sütünün kalitesini ve oranını artıran en önemli faktör doğru beslenmektir. Bebek emzirme yöntemleri ile bebeğinizi doğru bir şekilde beslemeyi öğrenebilirsiniz.

Anne sütünü artıran yiyecekler neler?

Doğumdan sonra ilk haftalarda kalsiyum içerikli gıdalar olan süt, yoğurt ve ayran, size bu dönemde gaz yapabilir. Sütü, az çekerli muhallebi olarak, yoğurdu da yayla çorbası olarak tüketebilirsiniz.
Anne sütünü artıran besinler
İlk haftalar geçtikten sonra kalsiyum içerikli gıdaları her gün düzenli olarak tüketmede fayda var. Özellikle gece yatmadan önce içilen bir bardak ılık süt, anne sütünü artıran yiyecekler arasında gösterilir. Gaz döneminde tüketilecek yiyeceklerin dikkatli alınmasında fayda var. Fakat 2-3 hafta geçtikten sonra sebze ve meyvelerin ki özellikle yeşil salatalar ve sebze yemekleri anne sütünü artıran yiyecekler arasında kabul edilmektedir. Yemeklerinize soğan ve sarımsak da ilave etmeyi unutmayın. Bu yiyecekler de hem antioksidan özelliğe sahiptir hem de süt artırımına iyi gelir. Anne sütünü artıran yiyecekler içinde yer alan kuru baklagiller ve bulguru gaz da yapmıyorsa haftada üç dört kez rahatlıkla tüketebilirsiniz.
Anne sütünü artıran besin maddeleri
Anne sütünü artıran yiyecekler arasında en çok bilinenler kuru hurma, kuru dut, kuru incir ve kabak çekirdeğidir. Bunları da düzenli olarak tükettiğinizde sütünüzdeki artışı hissedeceksiniz. Anne sütünü artıran önemli bir baharat da kimyondur. Özellikle yemeklere aşırıya kaçmadan atacağınız kimyon, süt artırmada size oldukça fayda sağlayacaktır.

Anne sütünü azaltan yiyecekler neler?

 • Adaçayı,
 • nane,
 • şeker kamışı,
 • maydanoz,
 • şalgam,
 • mısır,
 • salamura olarak yapılan yiyecekler,
 • turşu,
 • acı baharatlar,
 • sirke,
 • nar ekşisi,
 • limon suyu,
 • acı süs biberi anne sütünü azaltan yiyecekler olarak bilinir. Bu yiyeceklerden mümkün mertebe annelerin uzak durması gerekir.

Anne sütünü artırmanın yolları

Yulaf, sütün kanalardan ilerlemesini hızlandırırken havuç da süt kanallarının geliştirilmesine yardımcı besinlerdendir.
Anne sütünü artırmanın yolları
Sigara ve alkol kullanmamak, işlenmiş gıdalardan uzak durmak, gazlı içecekleri tüketmemek de anne sütünün artırılmasında önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz sancısı illaki oluyor. Bebeklerde gaz sancısı bağlantısına tıklayarak gaz sancısına çözümler üretebilirsiniz.
5/5 - (65 votes)
“Emziren Annelere Anne Sütünü Artıran Yiyecekler” üzerine bir yorum
 1. Tabi sıvı alımını artırmak adına hoşaflar, taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt, komposto gibi seçeneklerde tüketilmelidir. Emzirme döneminde beslenme ve anne sütünü artıran besinler 2) Dengeli ve Düzenli Beslenmenin anne sütüne etkisi Emziren annelerin beslenmesinde tüm besin gruplarının tüketildiği öğünler olmalıdır.

  Cevapla
Yorum yapın