Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde anne adayları, birçok değişim geçirmektedir. Gerek fiziksel gerekse psikolojik değişimler bayanları çok yıpratmaktadır. Bu problemlerden biri de doğum sonrası çatlaklar ve bunların giderilmesidir.Hamilelik döneminde gerek hormonal değişiklikler gerekse kilo alımına bağlı olarak özellikle karın bölgesinde şimşek şeklinde çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar tamamen derinin gerilmesi sonucunda, yapısındaki değişimlerden meydana gelir.

Doğum sonrası çatlaklar

Çatlaklar, önceleri kırmızı renkli iken daha sonra beyaz renk alır. Doğum sonrası çatlaklar için çözüm aramak ve bu çatlakları ortadan kaldırmak doğum öncesi çatlakların daha az oluşmasını sağlamakla da ilgilidir.

Doğum öncesinde doktorların da onay verdiği bitkisel içerikli kremler ya da birtakım bitkisel yağlar, çatlakları tamamen önlemese de azaltacaktır.MUTLAKA OKUYUN:  Annelere Tavsiye Niteliğinde En İyi Bebek Müzikleri

Ayrıca hamilelik döneminde bol miktarda su tüketimi ve sıcak banyo yerine ılık banyo yapılması da bu çatlakların oluşmasını azaltacaktır.

Beyaz tenli anne adaylarında daha belirgin olarak ortaya çıkan bu çatlakların kalıcı olması bayanların çok korktuğu problemlerdendir.

  

Doğum sonrasında saç dökülmesi problemi ile karşılaşıyorsanız doğum sonrası saç dökülmesi yazımızı okumanızı öneririm.

Doğum sonrası çatlaklar için ne yapılmalı

Sağlıklı ve bol su tüketerek geçirilmiş bir hamilelik sonrasında oluşan çatlakları gidermek nispeten daha kolay olacaktır. Doğum sonrası çatlaklar bayanların deri yapılarına ve tedaviye verdiği cevapla orantılı olarak geçmektedir.

MUTLAKA OKUYUN:  Bebek Tırnakları Hakkında Aklınızı Kurcalayan 5 Soru

Bazı bayanlarda neredeyse hiç çatlak kalmamışken bazı bayanlarda ise çatlaklar belirgin olarak kalabilmektedir. Dermatologların tedavi kürlerini takip etmek, genellikle iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta tedavinin süresine ve tedavi için seçilen ilaçların miktarına uymada sabır göstermemizdir.

Bazı bayanlar kullanılan ilaçların etkisinin ertesi gün göstermesini beklemektedirler. Bu son derece yanlış düşünce psikolojik olarak da insanı yıpratır.

 

 

Doğum sonrası çatlaklar için bitkisel çözüm

Gerek hamilelik döneminde gerekse doğum sonrası çatlaklar için bitkisel tedaviler bayanları umudu olmuş gibi duruyor.

MUTLAKA OKUYUN:  Bebeklerin Süt Dişleri Hakkında Merak Ettiğiniz 4 Soru

Özellikle hamilelik döneminde çatlakları azaltmak için bebe yağı ve badem yağı tavsiye eden uzmanlar bu yağların bebeklere de bir zararının olmadığını söylüyorlar.

Doğum sonrası çatlaklar için de bebe yağı ve badem yağı karışımını kullanabilirsiniz.

Yine badem yağı, çörek otu yağı ve saf zeytinyağını eşit oranda karıştırarak her gün düzenli olarak karın bölgesine masajla yedirirseniz çatlakların azaldığını göreceksiniz.

Yine aynı oranda karıştırılacak kayısı yağı, kantaron yağı ve melisa yağı da çatlaklar için etkili olacaktır.


Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
1
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x