Doğum Sancısı Nasıldır?

1

Doğum sancısı neye benzer, doğum sancısı nasıl başlar, doğum sancısı nerden başlar, doğum sancısında bebek hareket eder mi” sorularıyla akıllarını meşgul eden hamile hanımlar bu yazımız tam size göre.

Doğum sancılarını daha önce çekmiş olan annelerin tecrübeleri ve anlatımları anne adayları için çoğu zaman rehber özelliğe sahip olsa da “yaşamayan bilmez” kuralı burada da geçerlidir.

Normal doğum için 40 hafta gerekir. 37. Haftadan sonra rahimde kasılmalar başlar. Bu kasılmalar her anne adayı için farklı rahatsızlıklar verir.

Doğum sancısının belirtileri nelerdir

Doğum sancısı ne zaman başlar
Doğum sancısı ne zaman başlar

Doğum sancıları karında başlayan sertliklerle birlikte kendini göstermeye başlar. İlk başlarda hafif şiddetli ve kısa süreli olan bu ağrılar zaman geçtikçe şiddetli ve uzun süreli ağrılara dönüşür. Bu sancılar gelmeden önce farklı belirtiler de doğumun yaklaştığını bize gösterir.

Hamilelik döneminde kapalı olarak duran rahim ağzında pelte kıvamında bir tıkaç bulunur bu, bebeği ve anneyi enfeksiyonlardan korumak içindir. Nişan adı verilen bu tıkaç, rahim ağzının genişlemesi ve rahmin kasılması sebebiyle düşer.

Anne adayı bunu bir akıntı olarak hisseder. Nişan gelmesi hemen hastaneye gitmeyi gerektirmese de doğumun bugün yarın olacağının delilidir.

Suyun gelmesi doğum sancıları ile beraber olabileceği gibi ayrı ayrı da olabilir. Doğum belirtileri her anne adayı için aynı sırayı takip etmez. Bazı anne adaylarında su gelmezken bazı anne adaylarında kesenin yırtılması ile su gelebilir.

Su kesesi doğumdan önce yırtıldığında genellikle 12 saat içinde doğum sancıları da başlar. Eğer sancı başlamamışsa enfeksiyon riski olacağından suni sancı verilerek doğumun başlaması sağlanır.

Doğum sancısı nasıl olur

dogum-sancisi-nasildir
Doğum sancısı nasıldır

İlk defa anne olacak kadınlarda doğum sancısı yavaş başlar ama kademeli olarak artış gösterir. Ancak ilk sancılar şiddetli olursa hemen hastaneye gitmek gerekir.

Zira bu, doğumun başlangıcındaki bölümün sancısız geçildiği anlamını taşır. Sancılar başladığında annelerin sancıları saymasında fayda vardır. Bu doğumun hangi aşamada olduğunu bize gösterir.

5 dakika aralıklarla gelen düzenli sancılar doğumun gerçekleşeceğine işaret eder. Gerçek doğum sancıları karnın her bölgesinde ve şiddetli bir şekilde hissedilir. Bütün sancıların sonunda kucağınızdaki yavrunuz her türlü sancıyı unutturacaktır.

Doğum sancısı nasıldır videolu anlatım

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.