Dilekçe Nasıl Yazılır?

Günlük hayat içerisinde dilekçe yazmaya her zaman ihtiyaç duyarız. Peki, dilekçe nasıl yazılır, dilekçe yazarken nelere dikkat edilir, dilekçenin özellikleri nelerdir, merak edenler için aşağıdaki bilgiler tam size göre! Daha önce kompozisyon nasıl yazılır içeriğinde bahsettiğimiz gibi dilekçenin ne amaçla, nereye yazılacağını, konusunu vs. belirlemek gerekiyor.

Dilekçe nedir?

Özel şahısların tüzel kişiliklere yani resmi daire veya firmalara, talebini iletmek için yazdıkları yazılara dilekçe denir.

Dilekçenin özellikleri nelerdir?

Dilekçelerde temelde beş bölüm bulunmaktadır: a) Başlık, Hitap bölümü: Dilekçeyi sunacağımız kurumun adının yer aldığı ve dilekçenin en üstünde yer alan bölümdür. b) Metin bölümü: başlığın alt tarafında yer alan ve dilekçenin yazılma sebebinin, taleplerin ifade edildiği bölümdür. Bu bölüm mümkün mertebe kısa cümlelerle ve ayrıntıya girmeden yazılmalıdır. Bu bölüm sonunda isteğimizin neticesine göre, talep cümlesi eklenmelidir. Bu cümle durum dilekçesi ise ‘Durumu bilgilerinize arz ederim.’ , eğer dilekçe izin, istek dilekçesi ise, ‘Gereğini izinlerinize saygılarımla arz ederim.’ dir. c) Tarih bölümü: Hukuki bağlayıcılığı olması adına dilekçelerde tarih olması zorunludur. Talep ettiğiniz bilgi ya da işleme karşılık verilecek cevabın süresi sizin dilekçe tarihiniz ile başlamış olur. Tarih dilekçenin sağ üst tarafına, metnin sonuna ya da isim ve soy ismin yazıldığı yerin altına atılabilir. d) İsim ve imza bölümü: Yazılan metnin sağ alt köşesine isim ve soy isim yazılır. İsmin ve soy ismin hemen üstüne de imza atılır. İmzasız ve isim belirtilmeyen dilekçelerin geçerliliği yoktur. e) Adres ve ekler bölümü: dilekçenin sol alt bölümüne adres yazılmalıdır. Dilekçenin cevabı uzun sürecekse size bu adresten ulaşacaklardır. Dilekçeniz ile birlikte ek belgeleriniz varsa adresin hemen altına ekleri belirtebilirsiniz.

Dilekçe kanunu

Dilekçe kanunu, 1 Kasım 1984 tarihinde 3071 kanun numarası ile kabul edilmiş ve Resmi gazetede 10 Kasım 1984 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Dilekçe yazımı

Dilekçe kanununa göre “Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir. İşlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir.” Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri ile yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Dilekçe örnekleri

Dilekçe nasıl yazılır sorusunun uygulamalarını aşağıdaki görsellerden inceleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz. Şikayet dilekçe örneği
Adliye dilekçe örneği
5/5 - (13 votes)
“Dilekçe Nasıl Yazılır?” üzerine 2 yorum
  1. Dilekçe ile başvuru hakkı anayasal bir haktır. Bu hakkı kullanmak için doğru dilekçe nasıl yazılır sorusu oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizlere doğru dilekçe nasıl yazılır sorusunun cevabını anlatmaya çalışacağız. Dilekçede genel olarak 6 temel öğe bulunmaktadır.

    Yanıtla
  2. Şimdi dilekçe nasıl yazılır başlıklı konumuz sayesinde aklınızdaki tüm soru işaretlerini silerek başarılı bir dilekçenin nasıl ortaya çıkacağını sizlerle paylaşacağız. Öncelikle başlıktan başlamak gerekirse, yazdığınız dilekçeyi hangi makama veya mahkemeye sunuyorsanız onun bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Örneğin; “Kocaeli 2.

    Yanıtla
Yorum yapın