Dalak Alınırsa Ne Olur? 

Dalak alınırsa ne olur? Dalak olmadan yaşanır mı? Dalak ne kadar önemli bir organ? bu ve bunun gibi merak edilen sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız. Dilerseniz işlevini pek bilmediğimiz dalak konusuna yönelelim ve dalak alınırsa ne olur bu konuya açıklık getirelim.

Dalak Nedir?

Kaburganın altında ve karnın sol üst kısmında bulunan ortalama 100 ile 150 gram ağırlığında bir organdır. Herhangi bir travma sonucunda kolay yaralanabilen bir organ olduğunu unutmayın.

Dalağın Görevleri Nelerdir? Vücudumuzdaki İşlevi Nedir?

Halk arasında dalağı “olsa da olur, olmasa da olur” şeklinde tanımlandığını duyarsınız. Ancak dalak vücut için son derece önemli bir organdır. Ortalama 300 litre kan gün içerisinde dalaktan geçer. Mikroorganizmaların temizlenmesi görevini üstlenir. Kanda bulunan bu mikroorganizmalar dalağa gelir ve dalakta bunları temizler. Hamile olduğunuzda karnındaki embriyoda kana kırmızı rengini üstlenen organ yine dalaktır. Peki dalak alınırsa ne olur?

Dalak Alınırsa Ne Olur? Dalak neden Alınır?

Dalak neden alınır sorusuna yanıt aramaya devam edelim. Hematolojik hastalıklar dalağı ilgilendiren hastalıklardır. İlaç tedavisinde yanıt alınmazsa, ilaç tedavisi uygulanır fakat sorun tekrar ederse ya da herhangi bir yan etki gözlemlenirse dalak alınır. Bunun dışında lenfoma, trafik kazası, lösemi, kurşun, düşme ya da bıçakla yaralanma gibi sorunlarda dalağın yaralanması sonucu dalak yine alınabilir.

Dalak alınırsa ne olur konusunda sorularla sizleri aydınlatmaya devam edelim.

Dalak ameliyatı olan bir hastanıza ne götürmeniz gerektiği konusunda fikriniz yoksa Hasta Ziyaretine Ne Alınır? adlı konuyu incelemenizi öneririz. Dalak ile ilgili vücudumuzun tam olarak neresinde olduğunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Dalak ameliyatı riskli midir?

Dalak, ameliyat sırasında kanama riski yüksek olan bir organdır. Duruma göre dalağın bir kısmının ya da tamamının alınması gerekebiliyor.

Dalak görevini yapmazsa ne olur?

Sağlıksız çalışan bir dalak çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. Dalak alınırsa ne olur konusunda incelediğimiz dalağın alınma sebepleri hastalık sonucunda ya da tedaviye yanıt vermemesi ile gerçekleşir.

Dalak ameliyatı kaç saat sürer?

Genel anestezi ile yapılan ameliyatlar ortalama 1 saat sürmektedir. Hastalar ameliyattan 5-6 saat sonra sıvı alır ve ertesi gün normal gıda almaya devam eder. Hastalar, durumuna bağlı olarak genellikle 1-2 günde taburcu edilirler.

5/5 - (23 votes)
“Dalak Alınırsa Ne Olur? ” üzerine bir yorum
Yorum yapın