Daha Önce Duymadığınız 10 Aloe Vera Faydaları

Bu yazımda son dönemlerin gözde bitkisi olan aloe vera ve aloe vera faydaları hakkında bilgiler vereceğim.

Aloe vera bitkisi hakkında

Aloe vera, ana vatanı Afrika olan ve ülkemizde “tıbbi sarısabır” olarak bilinen bir bitkidir. Yapraklarının içindeki jelimsi yapı aminoasit, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir.
Aloe vera bitkisi
Ayrıca vücut için faydalı on sekiz farklı aminoasit de bu bitki içinde yer almaktadır. Bu kadar zengin içerikli bir bitkinin faydaları da saymakla bitmez. İşte size aloe vera faydaları.

Aloe vera faydaları nelerdir

 • Cilt tedavisinde kullanılır: Özellikle yaraların iyileşmesinde yardımcı olan aloe vera, yaraların etrafındaki kan akışını hızlandırır. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından korunmak için de kullanılan aloe vera UV ışınlarına karşı iyi bir koruyucudur.
 • Akne oluşumunu engeller: aloe vera faydaları arasında önemli bir yere sahip olan alan da akne tedavisidir. Sivilcelerinizin olduğu bölümlere süreceğiniz aloe vera jeli ile aknelere karşı güzel bir önlem almış olurken aynı zamanda yüzünüzdeki yağ miktarını da kontrol altına almış olursunuz.
Sivilceler hakkında daha önce kaleme aldığım sivilce lekeleri yazımı okumanızı öneririm.
Aloevera cilt bakımı
 • Saçınızı besler: Aloe vera içerikli kremleri saçlarınıza uyguladığınızda saçınızın daha parlak ve canlı bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz. Bunun sebebi aloe veranın saçı yıpratan dış etkenlere karşı koruyucu bir etkiye sahip olması ve içeriği ile saçı beslemesidir.
 • Zayıflamada etkilidir: Aloe veranın çok kullanılmayan bir özelliği de zayıflatıcı etkisidir. Bir orta boy aloe vera yaprağını parçalara ayırın. Bir limonun suyu ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırıp süzün ve sabahları aç karınla tüketin.
 • Selülit oluşumunu azaltır: Aloe vera faydaları arasında selülite karşı savaşması da vardır. Selülitin deri altında biriken düzensiz yağ dokusu olduğunu biliyoruz. Bu dokuya karşı aloe vera jeli parçalayıcı bir özellik gösterir.
Selülit hakkında geniş bilgilere sahip olabileceğiniz selülit nasıl geçer yazımı da okumanızı öneririm.

Bilmeniz gereken aloe vera faydaları

 • Kepek oluşumunu engeller: Sadece yüzümüzde değil saç derimizdeki yağ oranının dengelenmesinde ve saç derimizin beslenmesinde de etkilidir. Bu sayede kepek ortadan kalkmış olur.
 • Bağırsak sorunlarını giderir: Mide ve bağırsak problemi yaşayan kimselerde aloe vera kullanmak ciddi rahatlatıcı bir etki gösterecektir.
Aloe vera faydaları stres azaltmak
 • Stres azaltıcıdır: Kafanızı aloe vera jeli ile ovduğunuzda hissettiğiniz rahatlık ve zindelik sizi stresten uzaklaştıracaktır. Ağızdaki sorunları giderir: Özellikle diş eti iltihapları, diş eti rahatsızlıkları, ağız içi yaralarda aloe vera faydaları ön plandadır.
 • Kabızlığı giderir: Kabız olan kimselerde düzenli kullanıldığında bağırsakları çalıştırarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Aloe vera faydaları videolu anlatım

5/5 - (45 votes)
“Daha Önce Duymadığınız 10 Aloe Vera Faydaları” üzerine 2 yorum
 1. sinek ısırıklarına karşı aloe vera Aloe Vera jeli, sinek ve böcek ısırıklarında kaşıntı ve yanma hissini yok eder ve antibakteriyel etkisi sayesinde ısırılan bölge üzerinde bakteri üremesini engeller. Sorunlu bölge yatışana ve görünümü iyileşene kadar düzenli olarak kullanılabilir. Kepeklerle savaşır, saçlarınıza yumuşatıcı olur

  Yanıtla
 2. Get Aloe Plant today w/ Drive Up or Pick Up. Orders $35+ Ship Free. Get decor fast with Target Drive Up, Pick Up, or Same Day Delivery.

  Yanıtla
Yorum yapın