Çocuklarda Unutkanlık Nedenleri ve Tedavi Yolları

Okul çağında çocuklarda unutkanlık son dönemlerde çocuklarda görülen en önemli sorunlar arasında yer alıyor. Bu içerikte, çocuklarda görülen unutkanlık neden olur ve unutkanlık tedavisi hakkında aklınıza takılanlara değindik.

Çocuklarda unutkanlık neden olur?

Özellikle okul araç ve gereçlerin yerini unutma, ödevleri unutma, kullandığı bir eşyayı koyduğu yeri unutma ya da yeni öğrendiği bir bilgiyi hatırlayamama gibi belirtilerle ortaya çıkan çocuklarda unutkanlık, ebeveynler tarafından önem verilmesi gereken bir sorundur.
Çocuklarda unutkanlık neden olur
Unutkanlık nedenlerini şu başlıklar altında inceleyebiliriz: Dikkat eksikliği: Unutkanlık sorunu yaşayan çocuklarda en sık görülen neden dikkat eksikliğidir. Dikkat eksikliğine sahip çocuklar olaylara, eşyalara, durumlara yeteri kadar dikkatlerini veremedikleri için unutma da çok kolay gerçekleşmektedir. Beslenme sorunları: Hazır gıdalarla beslenen, aşırı şeker alan ve ekonomik zorluklar sebebiyle yeteri kadar vitamin, mineral alamayan çocuklarda sağlık problemi olarak unutkanlık ortaya çıkmaktadır. Öğrenme güçlüğü: öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların çoğu unutkanlık da yaşamaktadır. Bunun nedeni hafızalarının yavaş çalışması ve hafıza kapasitesinin az olmasıdır. Hastalıklar: Özellikle çocuklarda görülen unutkanlık sebebi olarak fenilketonüri (PKU) hastalığı protein alımının yasak olması sebebiyle beyin gelişimini de olumsuz olarak etkilediği için unutkanlık yapmaktadır. Duygusal problemler: Kendini güvende hissetmeyen, duygusal ve fiziksel olarak şiddet gören çocuklarda unutkanlık daha çok görülmektedir. Özellikle aile içi şiddet, sevgi yoksunluğu gibi nedenler unutkanlık için önemli nedenler arasında sayılmaktadır. Hiperaktivite hakkında fikir sahibi olmak isterseniz dikkat eksikliği hiperaktivite hakkında 3 bilgi içeriğini okuyabilirsiniz.

Çocuklarda unutkanlık tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda görülen unutkanlık tedavisi için öncelikle unutkanlığın neden kaynaklandığının tespiti gerekmektedir. Eğer unutkanlık bir hastalık sebebi ile ortaya çıkmışsa öncelikle bu hastalığın teşhisi sonra da tedavisi gerekir. Bunun için ailelerin çocuklarını çok iyi gözlemlemeleri gerekir. Duygusal nedenlerden kaynaklanan problemler için psikolog ya da rehberlik desteğinin alınması önemlidir. Bunların yanında aileler ev içinde de birtakım önlemler alabilir.
Çocuklarda unutkanlık tedavisi nasıl yapılır
Okul öncesi çocuğunuzdaki dikkat eksikliği ve unutkanlık problemi için ona okuduğunuz hikâyelerle ilgili sorular sormanız ve cevaplar beklemeniz önemlidir. Cümle çalışması yapmak da çocuklarda görülen unutkanlık için önemli bir egzersizdir. Bunun için kısa cümlelerle başlayarak bir cümle söyleyip tekrar etmesini isteyebilirsiniz. Başardıkça yeni bir cümleye geçin ve cümle uzunluğunu artırın. Aynı yöntemi rakamlarla da uygulayabilirsiniz. Çocuklarda balgam içeriğini okuyarak çocuklarda görülen diğer bir hastalık için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuklarda unutkanlık için ne yemeli?

Sağlıklı beslenme ile çocuklarda unutkanlık giderilebilir.
Çocuklarda unutkanlık için ne yemeli
Bunun için derin deniz balıkları, yaban mersini, kepekli tahıllar, kuruyemişler, kırmızı et, yeşil çay, nar suyu, ıspanak, bitter çikolata, domates ve elma gibi yiyecekleri tüketmek çocuklarda görülen unutkanlık önleyen yiyecekler olarak ön plana çıkmaktadır. Çocuklarda sıklıkla görülen tırnak yeme alışkanlığından kurtulma yolları içeriğini mutlaka okumanızı öneriyoruz.
5/5 - (39 votes)
“Çocuklarda Unutkanlık Nedenleri ve Tedavi Yolları” üzerine bir yorum
  1. Hayatının hiçbir döneminde aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtileri göstermemiş çocuklarda, özellikle öğrenme sorunları varsa, bu sorunun tanısı konulurken ve tedavi düzenlenirken…

    Yanıtla
Yorum yapın