Çocuklarda Balgam Nasıl Atılır?

Bu yazımda çocuklarda balgam nasıl atılır, balgamdan nasıl kurtulur, çocuklarda balgam çıkarma gibi konulara değiniyoruz.Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir

Çocuklarda özellikle sonbahar, kış mevsimlerinde bir de kıştan çıkarken, mevsim geçişlerinde, balgamlı öksürüğe çok rastlanmaktadır.

Balgam, solunum yollarında iltihap ile ortaya çıkan ve genellikle vücudun verdiği doğal öksürük tepkisi ile atılan sümüksü yapıya denir. Çocuklarda balgamlı öksürük genellikle anne ve babaları telaşa düşürmektedir.

Çocuklarda balgam

Hâlbuki teşhisin bir doktor tarafından doğru konulması ve tedavinin vakit geçirilmeden uygulanması ile kısa sürede çocuğunuz tedaviye yanıt verecek ve bu sorun da ortadan kalkacaktır.MUTLAKA OKUYUN:  Yeni Yılda Sigarayı Bırakmak için 5 Sebep

Balgamın giderilmesi için geniz akıntısının önlenmesi gerekir. Geniz akıntısı da serum fizyolojik dediğimiz sıvı ile giderilebilir. Serum fizyolojik ile burnun sürekli temizlenmesi ve açık tutulması balgamın giderilmesinde de etkilidir.

Çocuklarda balgamlı öksürük sorununun çözümü için bol sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. Çocuğunuz istemese bile ballı limonlu çay, tavuk suyu çorbası, su, taze meyve suyu gibi sıvıların verilmesi hem vücut direncini artıracak hem de balgamın atılmasını sağlayacaktır.

Bir kaşık suya iki yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı pekmezi katıp kaynatın. Ilıdığında çocuğunuza içirin. Faydasını göreceksiniz.MUTLAKA OKUYUN:  Sivilce Lekeleri ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Çocuğunuzun odasını daima temiz hava ile doldurun. Arkasından buhar makineniz varsa bunu çalıştırabilirsiniz. Makinenin su doldurduğunuz bölümüne birkaç damla okaliptüs yağı damlattığınızda havadaki buharın etkisini artıracaktır.

Daha önce detaylandırdığım bebeklerde soğuk algınlığı yazımı da okumanızı öneririm.

Çocuklarda balgam söktürücüler

Çocuklarda balgamlı öksürük için doğal balgam söktürücüler de vardır.

Bir adet elmayı dilimlere ayırın. Ayırdığınız elmanın kabukları ve çekirdekleriyle ve birlikte bir miktar su ile kaynatın. Ocaktan aldığınız elmaların içine bir tutam ıhlamur, bir çay kaşığı tarçın, iki tane karanfil ve iki damla limon suyu ilave edin.

Balgam söktürücü doğal karışım

Bir süre demlenmesini bekleyin ve süzün. Süzdüğünüz bu karışımın içine dilerseniz bal katarak karışımı tatlandırabilirsiniz. Ilık olarak çocuğunuza verdiğinizde karışımın etkisini göreceksiniz.

MUTLAKA OKUYUN:  En İyi Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Ayva yaprağı da çocuklarda balgam ve öksürük için yüzyıllardan beri kullanılan geleneksel tedavi yöntemlerindendir.

Ayva yaprağını ve ıhlamuru birlikte suya atarak kaynatın. Ilıdıktan sonra günde iki üç sefer çocuğunuza içirebilirsiniz. Öksürüğü geçinceye kadar bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Öksürükten tahriş olmuş boğazı yumuşatmak için ılık suyun içine limon ve bal katarak karıştırın ve bu karışımı ılık bir şekilde günde iki defa tüketin.

Bebeklerde öksürük burun akıntısı şikayetleri varsa yazımı okuyabilirsiniz.

Çocuklarda balgam nasıl çıkarılır İbrahim Saraçoğlu


Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşünceleriniz kıymetli, yazıyı yorumlar mısınız?x
()
x