Çift ilmekli Lastik Örgü Yapılışı Videolu Anlatım

Sevgili hanımlar çift ilmekli lastik örgü nasıl yapılır ile karşınızdayım. Diğer bir adıyla İngiliz lastik örgü nasıl yapılır konusu olarak da bilinen çift ilmekle yapılan İngiliz lastik modeli çok fazla yerde uygulanabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Kışlık giysilerde atkı, bere, kazak vb gibi çok kullanılan kullanışlı bir lastik modelidir.

Çift ilmekli lastik örgü için gerekli malzemeler:

  1. Yapacağımız  giysiye  göre orta kalınlıkta ip (yüncülerden bulabilirsiniz)
  2. İpin kalınlığına göre 4 veya 5 nolu şiş (yüncülerde bulunur.)

Çift ilmekli lastik örgü yapılışı:

Çift ilmekli lastik örgü, diğer bir adı da İngiliz lastiktir. İngiliz lastiği yapmak için şişe ilmekleri yapacağımız örgüye göre çift ilmek olarak başlayalım. İngiliz lastiğinde büzme yapmasın diye şişe ilmekleri örerek takalım. 1. ilmek içinden örerek 2. ilmeği şişe geçirelim.2. ilmeğin içinden örerek 3. ilmeği oluşturalım.
Çift ilmekli lastik örgü yapılışı
Bu şekilde ilmekleri tamamlayalım. İngiliz lastiğin 1 . sırasında ilk ilmek dahil ilmeklerin hepsini düz olarak örelim. Çift ilmekli İngiliz lastiğin 2 . sırasında ilk ilmeği düz olarak örelim 2. ilmeğin altındaki deliğe batalım.(Burada benzetme yapacak olursak selanik örgü gibi ilmeğin ortasına batıyoruz.) İlmekleri bir düz, bir ilmeğin altındaki deliğe batarak düz örelim. İngiliz lastik modeli hep düz örgüden ibarettir.Tersten ve düzden hep düz örgü yapılır. Son 2 ilmek kaldığında onları düz örelim. İngiliz lastiğin ilk ilmeği düz 2. ilmeği alt ilmeğin ortasına yani ilmeğin altındaki deliğe batalım.
İngiliz lastik örgü modeli ve çift ilmekli lastik örgü modeli
Bu şekilde çift ilmekli lastik, ingiliz lastik örgüsü aynı işlemi tekrar ederek devam eder. Son kalan iki ilmek her defasında düz olarak örülür. Değerli okuyucum lastikli bayan örgü bere modeli için yazımı okuyarak değerlendirmede bulunabilirsiniz.

Çift lastik örgü nasıl yapılır

Videoda da görüldüğü üzere yapımı oldukça kolay, hemen hemen her yerde kullanılabilen, çift ilmekli İngiliz lastiği çok kullanışlı bir lastik modelidir.

Kışlık giysilerde kullanılan görünümü hoş, kullanım alanı oldukça geniş bir lastik modelidir. Atkı, bere, kazak, yelek vb gibi örgülerde şık bir görünüm kazandırır. Sağlıklı günlerde kullanmanız dileğiyle. Sevgiyle kalın.
5/5 - (52 votes)
“Çift ilmekli Lastik Örgü Yapılışı Videolu Anlatım” üzerine 2 yorum
  1. İlmekli Hasır Örgü Modeli Yapımı. İlmeki hasır örgü modeli yapmak için elinizde ne çok ince ne çok kalın şişler olmalıdır. Kendi elinizin sıklığına göre seçeceğiniz şiş rahat kullanmanızı sağlayacaktır. Zaten aşağıda paylaştığımız videoda da Şerife’nin Örgü Dünyası bu konunun üzerinde çok detaylı …

    Yanıtla
  2. Çift Lastik Örgü Yapımı. Örme işleminden önce olarak ilk yapacağınız ipliği arkaya çevirdikten sonra ilmeği örmeden alarak yalnızca sağ şişe alın. Daha sonra ipliği tekrar kendinize doğru çevirerek sıradaki ters ilmeği örün. Yani tüm sıra boyunca hep ters ilmekleri örmeniz gerekir.

    Yanıtla
Yorum yapın