Çiçekli Patik Yapımı Resimli Anlatımlı

Sevgili hanımlar sizlere çiçekli patik yapımı hakkında bilgiler vereceğim. Kış günlerinin vazgeçilmezi olan patik hemen hemen her gün kullandığımız giysiler dendir.

Çiçekli patik yapımı için gerekli malzemeler:

  1. Bir yumak orta kalınlıkta çoraplık ip (yüncüler den bulabilirsiniz)
  2. 4 nolu şiş.(yüncüler de bulunur)
  3. çiçekleri için evde artan renkli ipler.
  4. Dikmek için iğne
  5. 6 nolu tığ (yüncüler de bulabilirsiniz)

Çiçekli patik yapılışı resimli anlatımı

Görsellerden bakarak çiçekli patik yapılışını birlikte anlatalım.

Çiçekli patik yapımı birinci adım

Öncelikle çiçekli patik yapımının 1 nolu görselini anlatacağım sizlere. Özellikle şunu ifade edeyim, ölçülerini kendimize göre ayarlamamız mümkün.1 .2 ilmek artırarak veya eksilterek bunu yapabiliriz. 45 ilmekle başlıyoruz. 14 ilmek haroşa örüyoruz.1 düz 15 ilmek haroşa 1 düz 14 ilmek haroşa örüyoruz. Arka yüzünde 14 ilmek haroşa 1 ters 15 ilmek haroşa 1 ters 14 ilmek haroşa örüyoruz . Bu işlemi 32 haroşa olana kadar yapalım. (Ayağımızın boyuna göre de ayarlayabiliriz.)

Çiçekli patik yapımı ikinci adım

2 nolu görselde görüldüğü gibi sonra ki sırada 1 düz 1 ters lastik modelini 10 sıra yapıyoruz. Patiğin ana hattı ortaya çıkmıştır.İlmekleri kesiyoruz, dikmek için ip bırakıp koparıyoruz. 3 nolu görsel de görüldüğü gibi lastiğimizin her ilmeğinden iğne ile ilmek alarak büzüyoruz. 4 ve 5 nolu görselde görüldüğü gibi patiğin burun kısmını dikiyoruz.

Çiçekli patik yapımı üçüncü adım

6 ve 7 nolu  görsel de  görüldüğü gibi patiğin arka, yani topuk kısmını dikiyoruz. Çiçekli patik yapımı görselde de görüldüğü üzere dikimi tamamlanmıştır. Ayağımıza göre yapmak için örerken ayağımıza ölçmeliyiz.

Çiçekli patik yapımı dördüncü adım

Çiçek motifli patik modelinin  çiçeklerini yapacağız. Evde kalan artık renkli iplerden rengarenk çiçekler, yapraklar yapabiliriz. Örneğin: Kırmızı ipi alalım. Tığla 5 zincir çekelim ilk zincire batıp halka yapalım. 3 zincir çekelim halka ya ip dolayarak 3 kez batalım, ilmekleri yukarı çekerek bol bir şekilde,ilmeklerin hepsini toplayıp fıstık yapalım. 2 zincir yapıp işlemi 4 kez tekrar edelim. İlk yaptığımız fıstığın tepesine batalım, ipi keselim çiçek oldu.

Çiçekli patik yapımı beşinci adım

Yaprak yapmak için yeşil ipimizi alalım 6 zincir çekelim.Zincirin 2 tarafından sık iğne yapalım. Uç kısımlarından sık iğneleri azaltarak yaprak şekli verelim.

Çiçek motifli patik modeli

Yaptığımız çiçek ve yaprakları arzuya göre, yerleştirerek dikebiliriz.Ayrıca iğne ile tohum işi ile de süslemek mümkündür.Tamamen zevkimize kalmıştır,istediğimiz şekilde süsleyebiliriz.

Çiçek motifli patik modeli resimli anlatım

Çiçek motifli patik modeli yapımı oldukça kolay, her zaman kullandığımız, sıcacık kış günlerinin vazgeçilmezidir.Zevkimize göre renk ve model seçebiliriz.İyi günlerde kullanmanız dileğiyle. Sevgiyle kalın.
5/5 - (17 votes)

  1. Anonim: Beyaz renk ile başlıyoruz. 1.tur: 15 zincir çekerek başlayalım. 2.tur : 2. zincirden itibaren 13 trabzan yapalım. Son zincirin içine aynı yere 6 trabzan yapalım. Zincirin diğer tarafından devam ederek 13 trabzan yapalım. Ve son zincir içine aynı yere 6 trabzan yapıp ilk başta yaptığımız trabzan ile birleştirelim. Reply
  2. Anonim: Herkese merhaba arkadaşlar. Videoyu umarım beğenmişsinizdir. Anlamadığınız yer olursa yorumlarda buluşalım :) Abone olup destek olmayı unutmayın. Gelecek vid... Reply