Çamaşır Makinesi Doğal Kireç Önleyici Nasıl Yapılır?

Doğal kireç önleyici ifadeleri kulağa hoş gelmektedir. Zira kireç önleyici maddelerin fiyatı herkesin malumudur. İnsanlar, çamaşır makinesinin hiç istemediği vakitlerde bozulacağı korkusunu yaşadıkları için kireç önleyici maddeleri alarak tasarruf yaptıklarını düşünürler. Hâlbuki doğal kireç önleyici kullanarak cebinizden hem daha az para çıkar hem de kimyasal bir maddenin kıyafetlerinize geçmesine engel olmuş olursunuz. Kireç önleyici madde kullanmanın temel sebebi şehir şebeke sularının kireçli olmasıdır. Bu kireç oranı şehirden şehre göre değişmektedir. Bu kireç, makinenizin ısıtma sisteminde yer alan rezistans kısmına yapışarak uzun vadede makinenizin çamaşırları iyi yıkamamasına neden olur. Bunun yanında aşırı kireç birikimi bazen kısa devre yaparak makinenize zarar verebilir. Suyu geç ısıtması ve fazla elektrik harcamanıza neden olması da diğer zararlarındandır. Kireç, rezistans dışında makinenizin suyla temas eden hemen her yerinde kireç birikimi ile makinenizin randımanlı çalışmasına engel olacaktır.

Çamaşır makinesi doğal kireç önleyici

camasir-makinesi-kirec-onleyici

Çamaşır makinesi kireç önleyici

Doğal kireç önleyici için sirke ve limon tuzu yeterli. Yaklaşık bir litre sirke ile bir bardak limon tuzunu çamaşır makinesinin tambur kısmına dökelim. Makineyi en yüksek ısı ayarına getirelim ( genellikle 90-95 derece ) Uzun programı seçelim ve boş olarak çalıştıralım. Bu işlemi ayda bir kere yapsanız dahi makinenizin kirecinin söküldüğünü göreceksiniz. Bunu test etmeniz için makinenizin gider hortumunu klozete getirmeniz yeterlidir. Boşaltma sırasında su içindeki kireç parçalarından makinenizin temizlendiğini anlayabilirsiniz. Bu yöntem sadece makineniz için doğal kireç önleyici bir yöntem olmayıp aynı zamanda sağlık açısından da bakterileri uzaklaştırması sebebiyle tercih edilir. Doğal kireç önleyici bu yöntemin dışında makinenize gelen şebeke suyunun filtreden geçirilmesi de çamaşır makinenizde oluşabilecek kirecin önlenmesini sağlayacaktır.

Çamaşır makinesi kireç çözücü nasıl kullanılır

camasir-makinesi-kirec-temizleme

Çamaşır makinesi doğal kireç önleyici

Eğer deterjan bölümünden başlayarak rezistansa kadar olan kısmı temizlemek istiyorsanız o zaman deterjan bölümüne koyacağınız sirke ya da limon tuzu işinizi görecektir. Limon tuzu, çamaşır makinesinin su alımı sırasında aktif hale gelerek borular yardımıyla makinenin içindeki suyla temas eden her aksama uğrayacak ve burada suyla olan tepkime sayesinde doğal kireç önleyici görevini yerine getirecektir.

Çamaşır makinesi kirecini temizleme videolu anlatım

5/5 - (95 votes)

  1. Ömer bey: Valla biz çamaşır makinesi aman kireçlenmesin arıza yapmasın diye hep kimyasallar kullandık.Boşuna masraf etmişiz. Fikirleriniz çok faydalı oldu. Reply
  2. Anonim: Arçelik çamaşır makinesi kazan temizleme nasıl yapılır? Ön yüzeyinde bulunan deterjan çekmecesini açın. II no'lu deterjan gözüne 1 çay bardağı toz kireç önleyici ya da servisten temin ettiğiniz temizleme deterjanını koyun. Ardından kazan temizleme programını seçin ve programı başlatın. Reply
  3. Anonim: nasıl yapılır Çamaşır Makinesi Kireç Temizliği Nasıl Yapılır nasıl yapılır. admin 4 hafta önce. 1 ... Reply