Boyunluk Nasıl Örülür?

Boyunluk Nasıl Örülür? İster hediye edin isterseniz kendiniz için örün. Boyunluklar özellikle sıcak ortamlardan soğuk ortamlara çıktığınızda çok faydalıdır. Boyun tutulmalarını engellediği gibi soğuk algınlığının da önüne geçmektedir. Birbirinden güzel modelleri ve renkleri ile örmesi pratik ve eğlenceli boyunluk yapımını siz de beğeneceksiniz. Boyunluk için biz düz örgü modelini tercih ettik isterseniz siz daha farklı modeller de deneyebilirsiniz. Ayrıca birkaç farklı renge sahip boyunluk da örebilir ve kıyafetinize uygun olanı kullanabilirsiniz. Böylece hem soğuktan korunmuş olursunuz hem de aksesuarınız ile şık bir görünüm kazanmış olursunuz.
Boyunluk örmek için kalın tığları kullanabilirsiniz ya da bizim yaptığımız gibi şiş de kullanmanız mümkün. Soğuktan koruması için yünlü ipliklerle ve büyük numaralı şişlerle örülen boyunluklar daha faydalı olacaktır. Sekiz numara şiş, birleştirmek için de tığ ve iğne, boyunluk örmek için malzemelerimiz. Boyunluk örme işine seksen ilmek düz örgüyle başlıyoruz ve on beş cm olana kadar örüyoruz. Ben on beş cm örmeyi tercih ettim ama siz zevkinize ve boyunluk bağlama şeklinize göre daha da uzun örebilirsiniz. Yirmi, yirmi beş cm’ye kadar uzatabilirsiniz. Düz örgü ile bir tarafı düz bir tarafı ters örmeyi kast ediyorum. Yani bir sıra düz ördüklerimizi diğer sırada ters örüyoruz ki örgümüzün bir yönü ters (haraşo) bir tarafı düz olsun. Örgümüzü istediğimiz uzunluğa getirdikten sonra keserek bitiriyoruz ve kısa kenarlardan birleştiriyoruz. İşte hem pratik hem de şık boyunluk bu kadar kolay örülüyor.

Boyunluk örnekleri

Bayanların da erkeklerin de severek kullandığı boyunluk örneklerinde en çok dikkati çeken konu bayanların boyunluklarının rengârenk ve modelli olmasıdır. Erkeklerin ise daha çok düz örgü ve tek renk boyunluk tercih ettiklerini görüyoruz. Bayanların kullandığı boyunluklarda düğme detayının olduğu modeller özellikle düğmeli elbiselerde güzel bir kombin oluşturmaktadır. Bu düğmeler bazen 3-4 tane küçük bazen de tek ve büyük olarak kullanılmaktadır. Bazı boyunluk modelleri de tığ ile örülmektedir. Bu da boyunluğun daha ince olmasını ancak daha zarif görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

Boyunluk yapımı videolu anlatım

https://www.youtube.com/watch?v=sbcAA8kCanA
5/5 - (34 votes)
“Boyunluk Nasıl Örülür?” üzerine 2 yorum
  1. .

    Ben de evde boyunluk örmek istiyorum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bu yazıdan boyunluk nasıl örüleceğini öğrendim. Şimdi de biraz daha pratik yapmak istiyorum. Öncelikle, neden boyunluk örmek istediğimi düşündüm. Çünkü evde oturduğumuz süre boyun ağrısına yakalanıyoruz. Ve biraz daha rahat etmek istiyoruz. Boyunluğun örülmesiyle ilgili olarak, biraz daha pratik yapacağım.

    Yanıtla
Yorum yapın